Mióta ember él a Földön, megpróbál megoldást találni az öregedés folyamatának lassítására. Sokan plasztikai sebészhez fordulnak, hogy hosszú távra konzerválják magukat, mások inkább abban hisznek, hogy helyes életmód megválasztása a kulcs a hosszú, fiatalosan eltöltött élethez. Egy biztos: mindenki annyi idő, amennyinek érzi magát. Bármennyire is közhely ez a megállapítás, nagyon is igaz.
Számtalan kutatás, vizsgálat, tanulmány készült már azzal kapcsolatban, hogy az időskort hogyan lehet leginkább késleltetni. Azért küzdünk ellene annyira, mert a kor előrehaladtával egyre több betegség kockázatával kell szembenéznünk. Fokozottabban igaz ez akkor, ha saját életmódunkkal még rá is teszünk egy lapáttal, és siettetjük a biológiai folyamatokat. Ha nem mozgunk eleget, ülő életmódot folytatunk, sok olyan ételt és italt fogyasztunk, amely nem szolgálja szervezetünk egészségét, nem figyelünk eléggé a vitaminok, ásványi anyagok és nyomelemek egyensúlyára, akkor biztosak lehetünk abban, hogy gyorsítjuk az öregedési folyamatokat, amelyeknek hamar kiütközhetnek látható jelei. Ám a legnagyobb baj mégsem a szarkalábakkal van, hanem a szervezetünk belsejében zajló, negatív folyamatokkal. Ezeket sokszor nem is lehet érzékelni, tünetmentesen, alattomosan zajlanak, és egyszer csak robban a bomba.
Miért fontosak az ásványi anyagok szervezetünknek?
Mivel idősebb korban már nem úgy forognak a testünk fogaskerekei, mint fiatalon, még égetőbb, hogy fenntartsuk valahogyan azt a kényes egyensúlyt, amit néhány évvel korábban sokkal könnyebben tettünk meg. Idősebb korban az anyagcsere-zavarok gyakoribbak, ezek problémát okozhatnak a vitamin-, nyomelem- és ásványi anyag-egyensúlyban. Ez az egyensúly nagyon kényes, ha nincs rendben, számos betegséggel, kóros tünettel kell szembenéznünk.
Kálium, kalcium és magnézium. Ez a három ásványi anyag a legfontosabb szervezetünk számára. Számos folyamatot irányítanak a testünkben, amelyek létfontosságúak. Ha ezeknek az ásványi anyagoknak a szintje lecsökken, vagy túlzottan megnövekszik, akkor annak végzetes következményei lehetnek.
A kiemelkedő magnézium
Az ásványi anyagok közül kiemelkedő szerep jut a magnéziumnak, amely mintegy 400 enzim működését segíti.
Nagy mennyiségben fordul elő egyes kőzetekben (magnezit, dolomit), ásványokban, és ásványvizekben.
Mivel a szervezetünk nem képes előállítani, gondoskodnunk kell a pótlásáról. Sajnos azonban hiánya immár népbetegségnek számít. A kutatók a magnéziumhiányt korunk csendes járványának nevezik, nem véletlenül, ugyanis e hiánybetegség kimutatására jelenleg még nem áll rendelkezésre megbízható módszer.
Időskorban a szervezetünk már kimerült, sokkal lassabban zajlik minden olyan folyamat, amely fiatalkorban egyértelmű, gyors, és egészséges esetben nincs vele semmilyen probléma. Ilyen a magnézium felszívódása is, amely időskorban jelentősen romlik. Kiürülése viszont gyorsabb.
Miért kell nekünk magnézium?
A magnézium nélkülözhetetlen makroelem. Naponta megközelítőleg 400 mg-ra van szükségünk, ám az emberek többsége ennek töredékéhez jut csak hozzá. Vannak olyan állapotok, élethelyzetek, amikor a szükséglet növekszik, például terhesség és szoptatás, betegségek, elégtelen táplálkozás, diéta, fogyókúra mozgásszegény életmód, intenzív sport esetén, valamint időskorban, amikor a csontok magnéziumfelvevő-képessége jelentősen romlik, és csontritkulás is felléphet.
A magnézium rengeteg élettani folyamatban részt vesz, szervezetünk zavartalan működését segíti:
- Mintegy 400 enzim aktivátora – jelentős szerepe van a szénhidrátok, a zsírok, a nukleinsavak és a fehérjék anyagcseréjében, az energiatermelésben és -felhasználásban
- Felelős az idegek és az izmok működésének zavartalanságáért
- Oldja a simaizom-görcsöket
- Csökkenti a szívroham kockázatát
- Csökkenti a vérnyomást
- Normalizálja a keringést
- Elősegíti a csontosodást
- Elengedhetetlen a normális kalcium-, nátrium-, kálium- és foszforegyensúly fenntartásához
- Nélkülözhetetlen a C-vitamin hasznosulásához
- Normalizálja a koleszterinszintet
- Segíti az immunrendszer megfelelő működését
- Lassítja az öregedés folyamatait
- Segít a stressz leküzdésében, mérsékli a depressziót és a premenstruális szindróma kellemetlen tüneteit
- A fogak egészségének megőrzésében is szerepet kap
- Megakadályozza a kalcium túlzott lerakódását
- A szellemi teljesítőképességre is pozitív hatással van
- Mérsékli a migrént
- A hallást is pozitív irányba befolyásolja
A magnézium hiánya komoly problémákat okozhat. Időskorban ennek még nagyobb a jelentősége, mivel számtalan betegséget meg lehet(ne) előzni csupán azzal, hogy odafigyelünk a megfelelő mennyiségű és minőségű magnézium pótlására.
Idősebb korban már hajlamosak vagyunk a nemtörődömségre, sokan képtelenek életmódváltásra, vagy betegség miatt nem tudnak változtatni, esetleg gyógyszereket szednek, amelyek szintén befolyásolják a magnéziumszintet a szervezetben. A magnéziumhiány így gyorsabban kialakulhat.
De honnan tudhatjuk, hogy szervezetünkben a magnézium szintje nem megfelelő?
Egyes becslések szerint az emberiség 90%-a magnéziumhiányos. Felmerül a kérdés, hogy ez hogyan fordulhat elő. A ma termesztett növények (és az ezekből a növényekből táplálkozó állatok húsa) jóval kevesebb magnéziumot tartalmaznak, mint néhány évtizeddel ezelőtt. A modern mezőgazdaság és élelmiszer-feldolgozás miatt az ásványi anyagok nagy része kiveszett a táplálkozásunkból. A természetes alapú trágyázás helyett uralkodóvá vált a kálium-, foszfor- és nitrogénalapú műtrágya. Elromlott a talaj természetes makro-, mikro- és nyomelem-állapota.
Ez azt jelenti, hogy hiába eszünk sok zöldséget, abban már nem kapjuk meg azt a magnéziummennyiséget, mint régebben, tehát be sem jut a szervezetbe, vagy ami bejut az egyáltalán nem biztos, hogy fel is szívódik.
Emellett gyakori az emberek életmódbeli változásai, az elkényelmesedés, a megemelkedett alkoholfogyasztás és a különböző gyógyszerek mellékhatásaként jelentkező magnéziumvesztés is.
Ez ellen viszont mi magunk is tehetünk, ha kerüljük a magnéziumhiányt kiváltó tényezőket: a szénsavas italok fogyasztását, a fokozott cukorbevitelt, a koffeintartalmú italokat, a stresszt, vízhajtó, szívgyógyszer, asztma elleni szerek, fogamzásgátló tabletták vagy ösztrogénpótlók szedését, a fokozott alkoholfogyasztást, olyan kalciumkészítmény szedését, amely nem tartalmaz magnéziumot, vagy 1:1 aránynál kevesebbet tartalmaz.
Egyes kutatók úgy vélik, hogy a túlzott kalciumbevitel fölösleges, hiszen ha felhalmozódik, lerakódik, és meszesedés alakulhat ki. Ellenben a magnéziumra sokkal kevésbé figyelünk, holott hatalmas szerepet tölt be szervezetünk zavartalan működése szempontjából.
A testünk minden egyes sejtje nátrium-kálium szivattyúval rendelkezik, ami szabályozza az ásványi anyagok egyensúlyát a sejteken belül és kívül. A magnéziumhiány következtében ez a szivattyú nem működik megfelelően, és túl sok kalcium jut a sejtekbe.
A megfelelő mennyiségű magnézium bevitele – azzal, hogy visszaszorítja a kalcium bejutását a sejtekbe – csökkentheti a szívkoszorúér-megbetegedések kockázatát. ez pedig csökkenti a szívroham és más szívbetegségek előfordulási esélyét.
A magnéziumhiány jelei időskorban
- Szív- és érrendszeri problémák
- Izomgyengeség, akár izomsorvadás
- Gyenge immunrendszer, lassú immunválaszok
- Növekszik a testzsír mennyisége
- Csontritkulás alakulhat ki – a nőknél négyszer gyakoribb, mint a férfiaknál
- Növekszik a vércukorszint
- Érelmeszesedés alakulhat ki
- Veseelégtelenséget okozhat
- Csökken a szellemi teljesítmény, gyengülnek az idegek és a memória
- Alvászavarok
- Szorongás és depresszió
- Lábgörcsök, izomgörcsök
- Magas vérnyomás
- Fáradékonyság, alacsony energiaszint
- Más ásványi anyagok, valamint vitaminok nehezebben szívódnak fel
Ezek a tünetek külön-külön is veszélyesek, kellemetlenek, negatívan befolyásolják az életminőséget. Ha pedig több közülük együttesen jelentkezik, az komoly kockázatokkal jár. Pedig a megfelelő mennyiségű és minőségű magnézium bevitele segít a szervezet normális működését fenntartani, és a felsorolt tüneteket kikerülni.
Tudja Ön hogy mekkora menyiségű magnéziumra van szüksége? Tudja meg Magnézium szükséglet kalkukátorunk segítségével, melyet ide kattintva érhet el!
A transzdermális magnézium
Mivel a bőrünk a legnagyobb szervünk, ez a legnagyobb terület, amely bármilyen hatóanyag „felszívására” képes. Látszólag áthatolhatatlan, a valóságban azonban kis nyílások, úgynevezett pórusok vannak rajta, amelyeken keresztül a bőr fel tudja szívni a hatóanyagokat.
Ez a leghatékonyabb módszer arra, ha valamilyen hatóanyagot úgy szeretnénk a szervezetbe juttatni, hogy az ne terhelje meg semelyik belső szervünket, ne okozzon kellemetlen mellékhatásokat. A magnézium esetében is így van ez. A fürdővízben oldódó, krémekben felhasználható formában a magnézium a bőrön keresztül felszívódva gyorsan a rendeltetési helyére jut, ezáltal hatékonyan és gyorsan csillapítja a hiánnyal együtt járó tüneteket. Nem elhanyagolható szempont, hogy nem kell semmilyen mellékhatással számolni.
Mik az előnyei?
- Kiküszöbölhetők a táplálkozási hiányosságok
- Mellékhatások nélkül javul az immunrendszer, a hormonális- és az idegrendszer működése
- Védi a sejteket az oxidatív károsodástól
- Javítja a sejtfalak áteresztő képességét
- Csökkenti a rák kockázatát
- Csökkenti a meglévő daganatokat
- A felszívódást nem akadályozzák az emésztőszervi betegségek
- A magnéziumhiány miatt jelentkező hányinger és hányás esetén is alkalmazható
- Kényelmes, biztonságos és olcsó magnézium-pótlási forma
- A tiszta magnézium-klorid a megfelelő víz-olaj elegyű Ősi Magnézium Koncentrátum/Gél és az Ősi Magnézium Fürdősójából készült fürdővízből bizonyítottan felszívódik. (A Pilot Study to determine the impact of Transdermal Magnesium treatment on serum levels and whole body CaMg Ratios/ Watkins K *, Josling PD**; 09/04/2010)
Tipp
Heti 2-3 alkalommal vegyen magnéziumfürdőt és pótolja szervezetében a magnéziumot pihenés közben. Oldjon fel 200-400g Ősi Magnézium Fürdősót egy kád, testmeleg vízben és élvezze a magnéziummal való intenzív feltöltődést minimum 20-25 percen át. Fontos hogy ne legyen forró a víz, mert akkor a test inkább csak izzad.
Lábfürdőhöz elég lehet 100-200g is.
Naponta minimum 1x de lehet 2x is használja a Magnézium Koncentrátumot. Öntsön 2-3ml-t a tenyerébe és gyengéden masszírozza be a bőrébe.
Ha azt tapasztalja, hogy a Koncentrátum szárítja a bőrét, vagy ha amúgy is használ testápolót, akkor próbálja ki az Ősi Magnézium valamelyik testápolóját, amelyet javasolt az esti vagy reggeli fürdés után a bőrére kenni.
Fontos!
Ügyeljen arra, hogy az Ősi Magnézium magas magnézium sót tartalmazó termékei ne kerüljenek közvetlenül a szembe vagy nyálkahártyára!