Tudta, hogy az acetonos lehelet, a mély, fáradt légzés, valamint az ebből fakadó légzési nehézségek között összefüggés lehet? Összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat a Kussmaul-légzésről!
Kussmaul-légzés jelentése
Bár a rejtélyes nevű betegség hallatán azt is gondolhatnánk, hogy bonyolult latin kifejezéssel állunk szemben, a Kussmaul-légzés nevének nincs köze pontos jelentéséhez. Nevét a német Adolf Kussmaulról, a 19. század egyik kiemelkedő orvos-tudósáról kapta, aki 1874-ben elsőként írta le a betegség kórtüneteit és a diagnózist.
Kussmaul típusú légzésnek nevezzük a mély, fáradt, nehézkes ki- és belégzések sorozatát, amelyek szaporábbak és lassabbak is lehetnek a felnőtt emberekre jellemző, percenkénti átlagos 15-20 lélegzetvételnél. Bár a légzési rendellenességeket gyakran okozzák megterhelő, elsősorban tartós stresszhelyzetből fakadó érzelmi és fizikai állapotok, a Kussmaul-légzés egyértelműen beazonosítható és diagnosztizálható légzési elégtelenség. Gyakran kapcsolódik korunk egyik leggyakoribb népbetegségéhez, a cukorbetegséghez, hiszen kialakulásának fő oka az inzulinhiány.
Kussmaul-légzés: több, mint egyszerű légzési elégtelenség
Aki találkozott már a cukorbetegséggel, tudja: amikor a szervezetben inzulinhiány lép fel, megemelkedik a vércukorszint – ezt nevezik hiperglikémiának. Ebben a folyamatban a sejtek nem képesek a glükóz felvételére, ellenben energiára van szükségük. Ezt a zsírraktárak zsírsavakra való lebontásával érik el, melyet egészséges szervezet esetében az inzulinnak kellene megakadályoznia. A zsírraktárak lebontása mellett a májban ketontestek képződnek – ez, és a savas kémhatású zsírsavak vezetnek a vér kóros elsavanyosodásához. A betegség eredménye a kellemetlen, erősen acetonos lehelet, amit a tüdő automatikusan és ösztönösen szaporább légzéssel próbál kiegyensúlyozni. A Kussmaul-légzés azért hordoz komoly kockázatot, mert a túlzott savasodás ún. metabolikus acidózist, vagyis a vér súlyos anyagcserezavarát eredményezheti, így gyakran azonnali kórházi kezelést követel meg.
Kussmaul-légzést válthat ki továbbá az erősen egészségtelen életmód, az elhízás vagy éhezés, a szénhidrátmentes étkezés, az alkoholizmus, vagy a rendszeres kábítószer-használat. A súlyos vesebetegség is a kiváltó okok között szerepel.
Kussmaul-légzés felismerése
Mivel ez a típusú légzési rendellenesség erős hiperventilációval járhat, sokan összekeverik a pánik tüneteivel. Gyanakodásra okod adható tünetek lehetnek az extrém, tartós kimerültség, a gyakori rosszullét, a hányinger, fejfájás, étvágytalanság, a túlzott szomjúság, a fokozott vizelési inger, a bőrsárgaság, a beesett szemek és a szapora szívverés is. Emellett természetesen érdemes figyelni a cukorbetegség intő jeleire, melyek az imént felsorolt tüneteken túl a romló látás, a nehezen hegedő sebek, vagy a zsibbadó végtagok.
Hogyan előzhető meg a Kussmaul-légzés?
Természetesen, ha diagnosztizált cukor- vagy vesebetegség áll fenn, a kezelésnek elsősorban ezeket kell megcéloznia. Ezzel együtt fontos az egészséges táplálkozás és az ideális testsúly elérése, megtartása, a túlzott vagy krónikus alkoholfogyasztás minimalizálása, valamint a rendszeres, de nem extrém mértékű sport.
A szapora légzés kiváltó okai a Kussmaul-légzés mellett lehetnek légzőszervi és szívbetegségek, tartós stressz és szorongás is, így már az első intő jeleknél érdemes orvoshoz fordulni vele. A súlyos magnéziumhiány is vezethet álmatlansághoz és szorongásos tünetekhez, és a diabétesszel is összefüggésbe hozható. Használjon tiszta, természetes, bőrön át felszívódó magnéziumot vagy sokoldalú CBD krémet, melyekkel sokat tehet a kiegyensúlyozott hétköznapokért.