Pajzsmirigy-túlműködés? A pajzsmirigy zavarok szinte már népbetegségnek számítanak Magyarországon, a téma pedig egyre nagyobb figyelmet kap. Ha a pajzsmirigy túlműködés okait keressük, a testi tüneteken túl a szabad szemmel nem látható, lelki tényezőkre is komoly hangsúlyt kell fektetnünk.
Cikkünkben a pajzsmirigy-túlműködés lelki okait szeretnénk bemutatni.
Pajzsmirigy-túlműködés – Ön is biztosan találkozott már vele
A pajzsmirigy hormon szinte minden szervünk működésére kihat, az agytól az idegrendszeren, a hormonháztartástól a vérnyomáson át az anyagcseréig. A nyelőcső mögött elhelyezkedő, 20-40 gramm tömegű, nők esetében 18 cm3, férfiaknál jellemzően 25 cm3 átmérőjű, belső elválasztású mirigy működését az agyalapi mirigy szabályozza. Pajzsmirigy-túlműködésről, azaz hipertireózisról akkor beszélünk, ha a pajzsmirigy túl sok hormont termel, így fokozottabb igénybevételnek van kitéve, emiatt megnagyobbodik. A pajzsmirigy-túlműködés nőknél gyakoribb, mert ők többféle hormonális változáson mennek át életük során.
Pajzsmirigy-túlműködés tünetei – testiek és lelkiek
A pajzsmirigy-túlműködés gyakran szinte észrevétlenül kúszik be az életünkbe, ráadásul a pajzsmirigy-túlműködés maga is egy tünet! A pajzsmirigy túlműködésnek lehetnek szemmel látható jelei, mint a dülledt szemek, töredezett, erősen hulló haj, fénylő bőr, nedves tenyér, erős izzadás, megvastagodott, feszülő nyak, alvászavar, menstruációs zavarok, ingerlékenység, idegesség, bőséges étvágy mellett is nagy mennyiségű súlyvesztés.
A lelki okok nem ennyire nyilvánvalóak, mégis – egy jéghegyhez hasonlóan – előfordul, hogy nagyobb súllyal esnek latba – emiatt fordul elő sok esetben, hogy a pajzsmirigy túlműködés autoimmun betegséghez vezet.
Pajzsmirigy-túlműködés lelki okai
A pajzsmirigy-túlműködés igen gyakran nagyobb stresszhelyzet, pl. gyász hatására jelentkezik. A tragédiák, traumák mellett a tartós munkahelyi stressz, a ki nem fejezett, elfojtott érzelmek, feldolgozatlan gyerekkori megrázkódtatások, feszült otthoni légkör komoly amplitúdói lehetnek a probléma kialakulásának.A pajzsmirigy-túlműködés sok esetben a beteg saját maga felé támasztott irreleváns elvárásai, túlzott becsvágya, az élet egy vagy több területére kiterjesztett túlvállalása okozta tartós frusztráció, szorongás miatt alakul ki. Előfordul olyan is, hogy az aktívan működő pajzsmirigy éppen a közlés iránti vágyat, szószátyárságot erősíti fel túlzott mértékben, aminek köze lehet a figyelem- és szeretet hiányhoz is.
Természetesen a pajzsmirigy-túlműködés oka lehet örökletes is, a dohányzás pedig minden esetben erős kockázati tényező!
A lelki tünetek mozgatórugója sokszor a félelem, bizonytalanság és szorongás, amelyek könnyen vezetnek szélsőséges érzelmi reakciókhoz.
Pajzsmirigy-túlműködés kezelése
Mivel a pajzsmirigy-túlműködés gyakran gyulladás, vagy ezzel összefüggő jódhiány következménye, a jódban gazdag ételek fogyasztása hasznos lehet a betegség első fázisú kezeléséhez. A túlzott jódpótlás ugyanakkor kétélű fegyver, mert a túl magas jódbevitel is eredményezhet pajzsmirigy problémákat.
A pontos diagnózis felállításához azonban mindenképp szükséges egy vérvétellel történő pajzsmirigy vizsgálat, amelyhez a háziorvos adhat beutalót. Ha a laborvizsgálat kimutatja, hogy valóban pajzsmirigy túlműködéssel állunk szemben, egy ultrahang vizsgálat is elengedhetetlen, hogy pontos képet kapjunk a pajzsmirigy kiterjedéséről, szerkezetéről, vérellátásáról, az esetleges gyulladás mértékéről. Általában egy szemvizsgálatra is szükség van, hiszen a dülledt szemek a pajzsmirigy-túlműködés arcon megjelenő leghangsúlyosabb jelei közé tartoznak.
Ha a pajzsmirigy-túlműködés mértéke indokolja, gyógyszeres kezelést ír elő az orvos. Nagyon sok esetben gyökeres életmódváltásra is szükség van, amely komplex pajzsmirigy diétát, rendszeres mozgást, lassabb életvitelt, sok és jó minőségű alvást, egészséges táplálkozást és nagy dózisú vitamin-és ásványi anyag pótlást kíván meg, különös tekintettel a magnéziumra és a B-vitaminra.
Pajzsmirigy- túlműködés diéta
Kiemelten fontos a vitaminokban, ásványi anyagokban, antioxidánsokban gazdag táplálkozás, amely ízfokozóktól, mesterségesen hozzáadott jódtól, tartósítószerektől mentes. Ugyanígy érdemes tartózkodni a finomított cukros, fehér lisztes élelmiszerektől. Ezeket cserélje inkább Omega-3-ban gazdag, friss alapanyagokra. Az sem mindegy, mit mivel eszik, nem szerencsés a fehérjét a szénhidráttal együtt, és az erjedéssel járó étkezések is kerülendők – pl. amikor ebéd után gyümölcsöt, vagy finomított cukrot tartalmazó ételt fogyasztunk.
http://tgy-magazin.hu/betegsegek-a-tol-z-ig/pillango-a-torkunkban
https://www.webbeteg.hu/cikkek/endokrin/5561/graves-basedow-kor-a-pajzsmirigy-tulmukodese
https://www.endocrineweb.com/conditions/thyroid/how-your-thyroid-works
https://www.hazipatika.com/betegsegek_a_z/basedow-kor/76?autorefreshed=1
https://www.healthline.com/health/hyperthyroidism