szürkehályog-műtét utáni problémák

Szürkehályog-műtét utáni problémák

A szürkehályog-műtét egy viszonylag gyakran elvégzett eljárás, amelynek célja a látás helyreállítása. Szerencsére a legtöbben zökkenőmentes felépülést tapasztalnak, de a gyógyulás kezdeti szakaszában előfordulhat bizonyos fokú kellemetlenség. Egyesek arra panaszkodnak, hogy úgy érzik, mintha homok ment volna a szemükbe, de akadhatnak más szürkehályog-műtét utáni problémák. Ritkán ugyan, de gyulladás vagy fertőzés léphet fel, ezért fontos, hogy tisztában legyünk azokkal a jelekkel, amelyek esetén orvoshoz kell fordulni.

Ahogy öregszünk, a szürkehályog kialakulásának valószínűsége folyamatosan nő. A kor előrehaladtával a szemlencsékben lévő fehérjék elkezdenek lebomlani és összetapadni, amitől a szemlencse homályossá válik. Ez hatással lehet a látásunk tisztaságára és az életminőségünket is befolyásolja. A szürkehályog-műtét nagyon hatékony módja e gyakori szemprobléma gyógyításának. Az operáción átesett emberek többsége nem tapasztal komoly szövődményeket, de szinte mindenkinél felléphetnek kisebb szürkehályog-műtét utáni problémák.

Mire számíthatunk a szürkehályog-műtét után?

Mivel a betegség előrehaladtával a napi tevékenységek elvégzése nehézségekbe ütközhet, a látás helyreállításának érdekében elengedhetetlen a homályos szemlencse eltávolítása, amelynek helyére mesterséges lencse kerül. A szürkehályog-műtétet követően normális, ha homályos látást, enyhe irritációt, szúró fájdalmat vagy idegentest-érzést tapasztalunk a szemünkben. Átmenetileg viszketés és szemszárazság is előfordulhat, amire a sebész nedvesítő hatású szemcseppet ír fel. A látótérben lebegő foltok vagy kacskaringós szálak jelenhetnek meg. Amit látunk, azok valójában a szemgolyó belsejét alkotó gélszerű anyagban lévő törmelékdarabok. A műtét utáni korai szakaszban gyakori a fokozott fényérzékenység, és egyesek fénygyűrűket észlelhetnek a fényforrások körül. A napszemüveg viselése segíthet csökkenteni ezeket a tüneteket.

Enyhébb szürkehályog-műtét utáni problémák

A szaruhártya bizonyos fokú duzzanata gyakori az operáció után. A szaruhártya-ödéma szemfájdalmat, homályos látást és fényérzékenységet okozhat, és ezek a tünetek ébredéskor rosszabbak. A vizenyő általában magától elmúlik.

A szemműtét, beleértve a szürkehályog-műtétet is, növelheti a szemnyomást. Ez befolyásolhatja a látást és a szem egészségét, sőt glaukómához vezethet. A megnövekedett szemnyomást, más néven okuláris hipertóniát általában gyógyszerekkel, szeminjekciókkal vagy szemcseppekkel kezelik.

A szürkehályog-műtétet követően egyes betegeknél úgynevezett refrakciós, azaz fénytörési hiba léphet fel, ami befolyásolja látásélességét. Ez korrekciós lencsék használatát teszi szükségessé. A szemüveg vagy kontaktlencse hatékonyan kezeli ezeket a fénytörési hibákat és tiszta látást biztosít.

A műtét után szemhéjcsüngés alakulhat ki, amit a szemhéjat ért trauma okoz. Általában átmeneti, azonban ha nem múlik el magától, sebészi beavatkozás szükséges a korrekciójához.

A hátsó kapszula homályosodása, más néven másodlagos szürkehályog viszonylag gyakori jelenség a szürkehályog-műtét utáni 1-2 évben. Ha a műlencse beültetést követően hegesedés alakul ki, a látás ismét homályossá válik. A tokfibrózist általában lézeres szemműtéttel szüntetik meg.

Komolyabb szürkehályog-műtét utáni problémák

Néha a szemben lévő kis erek szétrepedhetnek a szürkehályog eltávolítása után, azonban vér nem mindig látható. A mélyebb szembevérzések nyomásérzéssel, szemduzzanattal, hányingerrel, fejfájással és látásvesztéssel járnak. Az orvos gyógyszeres kezelést vagy műtétet javasolhat, ha a vérzés súlyosbodik, esetleg egyéb problémákat okoz.

A szürkehályog-műtét során a sebész eltávolítja a homályos szemlencsét, azonban néhány lencsedarab a szem belsejében maradhat. Ha ezek túl nagyok, vagy túl sok van belőlük, gyulladást és más súlyos szövődményeket idézhetnek elő. Az eltávolításukhoz újabb műtétre lehet szükség. A kisebb darabkákat a gyógyszert tartalmazó szemcseppek feloldják.

Olykor fertőzés jön létre a szem belsejében, amelyet endoftalmitisznek neveznek. Ezt általában az eredményezi, hogy a műtét során baktériumok jutnak be a szembe. A leggyakoribb bakteriális fertőzést a Staphylococcus epidermidis okozza, amely természetesen megtalálható a szemhéjon és a bőrön. A vörösség, jelentős duzzanat, zöldes-sárgás vagy gennyes váladékozás egyaránt fertőzésre utalhatnak, és azonnal el kell kezdeni az antibiotikum-kezelést, mert a fertőzés vaksághoz vezethet.

Az intraokuláris lencse diszlokációja akkor következik be, amikor a szürkehályog-műtét során átültetett műlencse kimozdul a kapszuláris tokból, amelybe behelyezték. Emiatt a páciens homályos vagy kettőslátást tapasztalhat, de fejfájás és szemfájdalom is kísérheti. Ez rendkívül ritkán történik meg, a betegek körülbelül 0,1 százalékát érinti. Általában műtéttel kezelik, kicserélik a lencsét vagy visszahelyezik a megfelelő pozícióba.

A szemgolyó belső felületén lévő látóhártya, azaz a retina leválása a szürkehályog-műtét után hónapokkal, sőt évekkel is előfordulhat. Tünetei közé tartozik a látótérkiesés, szikralátás és úszkáló fekete foltok a látótérben. A leváló retina azonnali ellátást és műtétet igényel.

A makula a retina közepén található. A szürkehályog műtét után folyadék halmozódhat fel a makulában. Csak előrehaladott makulaödéma esetén csökken a látásélesség, és a látászavarok is elsősorban a látótér közepén jelentkeznek. Megváltozott színérzékelés ugyancsak előfordulhat. A szemcseppek csökkenthetik a makulaödémát, így az állapot általában nem tart túl sokáig.

Ritka esetekben a műtét traumát okozhat a szivárványhártyában (íriszben). Ennek oka a seb nem megfelelő záródása a bemetszés helyén, vagy a hosszantartó magas szemnyomás. Ha a szivárványhártya előreesett, műtétre lehet szükség a visszahelyezésére.

Hogyan csökkenthetjük a szövődmények esélyét?

A szürkehályog-műtét utáni problémák csökkentése érdekében kerüljük a megerőltető testmozgást körülbelül egy hónapig, beleértve a nehéz tárgyak emelését. Ne hajolgassunk, ne dörzsöljük vagy nyomogassuk a szemünket, és néhány napig viseljünk sötét szemüveget. Ügyeljünk rá, hogy ne menjen víz a szemünkbe, és ne sminkeljük a műtött szemet.

Források:

https://www.verywellhealth.com/the-risks-of-cataract-surgery-3156834

https://www.allaboutvision.com/conditions/cataract-complications.htm

https://www.nhs.uk/conditions/cataract-surgery/recovery/

A honlapon és a bejegyzésben található információk tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek nem az OÉTI, illetve az Országos Gyógyszerészeti Intézet (OGYI) szakvéleményei. Betegséggel, hatóanyagokkal, életmódváltással, táplálkozással kapcsolatban kérje orvosa vagy gyógyszerésze szakvéleményét!

Hasznos volt a cikk?

Iratkozz fel hírlevelünkre és olvasson hasonló tartalmakat




Testápoló + OptiMSM 200ml – Tripla Csomag

Original price was: 14970 Ft.Current price is: 9980 Ft.

Tudd meg, hogy magnéziumhiányos vagy-e

Magnéziumhiány kalkulátorunkat használva néhány kérdés megválaszolásával kiderítheted, hogy szükséged van-e extra magnéziumpótlásra.

Töltsd le ingyenes könyveinket!

Ha szeretnél még többet tudni a magnézium élettani hatásairól, akkor töltsd le 3 elektronikus formátumú könyvünket és ismerd meg a részleteket!

Tudja, hogyan védheti jobban egészségét?

Kevéssé ismert tények a magnéziumról amelyek befolyásolják az Ön egészségét!

3 letölthető könyvbe foglalva, 990 Ft értékű kuponnal.





Kérdésed van? Segítségre van szükséged?

Keresd kollégáinkat a +36 1 445 0532 telefonszámon, vagy az info@osimagnesium.hu email címen