Barion Pixel
tiltott ételek sztómás betegeknek

Tiltott ételek sztómás betegeknek: tisztázzuk a félreértéseket!

A sztómával való élet sokak számára kihívást jelenthet. Eltart egy ideig, amíg a szervezet alkalmazkodik a műtétet követően, és felmerülhet néhány kérdés az étrenddel kapcsolatban. Kell-e speciális diétát tartani? Van valami, amit nem szabad megenni? Szerencsére a legtöbb esetben csak kisebb módosításokra lesz szükség a táplálkozást illetően, vagyis nem léteznek kifejezettek tiltott ételek sztómás betegeknek. Viszont érdemes elkerülni azokat, amelyeket a szervezetük nem jól tolerál.

Az evés az élet egyik legnagyobb öröme, és a sztóma nem változtathatja meg az étel élvezetét. A különböző ételek azonban eltérő hatással lesznek a sztómás kimenetre (arra a nyílásra, amelyen át a széklet a sztómazsákba ürül), ezért a sztómazsákkal élő betegeknek figyelniük kell a testük jelzésre. Könnyen lehet, hogy ami az egyik ember számára problémát okoz, azt a másik gond nélkül megeheti. Nincsenek tehát tiltott ételek sztómás betegeknek, de olyanok igen, amelyek fogyasztását érdemes korlátozni.

Röviden a sztómáról

Sztóma, azaz mesterségesen létrehozott bélnyílás kialakítására lehet szükség, ha valakinek bélproblémái vannak. Vastag- vagy végbélrák, krónikus gyulladásos bélbetegség (Chron-betegség, colitis ulcerosa), bélelzáródás és bélpolipok esetén olykor a belek egy részét vagy egészét el kell távolítani. Akkor is, ha valakit a beleket érintő baleseti sérülés ér, vagy ha súlyos székletvisszatartási-zavarral küzd. Az ileosztómia során a vékonybél, a kolosztómia során pedig a vastagbél egy részét vezetik ki a hasfalon. A sztóma lehetővé teszi a megmaradt belek gyógyulását és azt, hogy a betegek a műtét után folytathassák az evést. A széklet és a gázok eltávolítása a sztómán keresztül történik, a bél tartalma pedig a hasfalra rögzíthető sztómazsákba kerül. Az októl függően előfordulhat, hogy a sztóma csak ideiglenes.

Mit nem ehetek a sztómaműtét után? Vannak tiltott ételek sztómás betegeknek?

A rengeteg egymásnak ellentmondó információ miatt nehéz lehet megérteni, mit lehet enni, és mit kell kerülni a sztómaműtét után. Sokan azt feltételezik, hogy az ilyen típusú műtétek után jelentős változtatásokat kell végrehajtaniuk az étrendjükben, hogy egészségesek maradjanak, és elkerüljék a sztómájukkal kapcsolatos problémákat. Ez nem feltétlenül igaz. Valójában a sztómával való együttélés nem jár kötelező érvényű táplálkozási szabályokkal, és nem jelenti azt, hogy szigorúan ki kell zárni bármilyen ételt az étrendünkből. A rövid távú élelmiszer-korlátozások inkább az ileosztómiához, mint a kolosztómiához kapcsolódnak.

Az operációt követően az emésztőrendszer felépülése némi időt vesz igénybe, és a sztóma hetekig duzzadt lesz, ezért fontos, hogy könnyen emészthető, pépes, fehérjében gazdag, de rostszegény ételeket fogyasszunk. 4-6 hét után kis adagokban a legtöbb ételt újra lehet enni. Figyeljük meg, miként reagál a szervezetünk az egyes táplálékokra, és korlátozzuk azokat, amelyek székrekedéshez, elzáródáshoz, puffadáshoz vagy hasmenéshez vezethetnek. Ahelyett, hogy azonnal tiltólistára tennénk őket, érdemes néhányszor kísérletezni velük – könnyen előfordulhat, hogy néhány hónap múlva újra fogyaszthatjuk őket, miután a szervezetünk alkalmazkodott az új helyzethez.

Problémás élelmiszerek

A vékonybél keskenyebb, mint a vastagbél, ezért egyes élelmiszerek elzáródást okozhatnak. A legnagyobb gondot a cellulózt tartalmazó élelmiszerek jelentik. Ez a természetes rost a gyümölcsökben, zöldségekben, diófélékben és a gabonákban fordul elő és csak a vastagbélben élő baktériumok képesek lebontani egy részüket. Megduzzadhatnak a bélben és a sztóma elzáródását okozhatják. A diófélék és magvak, a teljes kiőrlésű termékek, valamint a héjas gyümölcsök és zöldségek fogyasztását kerülni kell a sztóma kialakítását követő kezdeti időszakban. Később a betegek kis mennyiségben ehetik azokat, de csak alaposan megrágva, könnyen emészthető ételekkel egyetemben és elegendő folyadékbevitel mellett. A nehezen rágható vagy keménynek tűnő húsok ugyancsak a sztóma elzáródásához vezethetnek.

A túlzott gázképződést okozó ételektől és italoktól a sztómazsák felfúvódhat és zavaró hangokat adhat ki.

Ezek az alábbiak:

  • Alkoholos italok
  • Szénsavas innivalók
  • Bab
  • Szója
  • Fejeskáposzta
  • Karfiol
  • Uborka
  • Tejtermékek
  • Diófélék
  • Hagyma

Egy másik kulcsfontosságú szempont a sztómás betegek számára, hogy elkerüljék a sztómazsákból kiáradó kellemetlen szagokat, amelyek bizonyos élelmiszerek fogyasztása során jelentkezhetnek.

Az ismert, kellemetlen szagokat kiváltó élelmiszerek közé tartoznak:

  • Spárga
  • Sült bab
  • Brokkoli
  • Fejes káposzta
  • Csukamájolaj
  • Tojás
  • Hal
  • Fokhagyma
  • Hagyma
  • Mogyoróvaj
  • Bizonyos vitaminok
  • Kemény sajtok

A transz- és telített zsírokban, hozzáadott cukrokban gazdag feldolgozott élelmiszerek szintén emésztési problémákat okozhatnak beleértve a gázképződést és a szagokat, ezért a legjobb elkerülni őket. Ugyanez igaz a füstölt, pácolt, zsíros húsokra és az erős fűszerekre.

Végső gondolatok

Ne feledjük: minden ember más! Az, hogy a szervezet, hogyan alkalmazkodik, tolerál vagy reagál a műtét után bizonyos ételekre vagy italokra nagyon egyéni. Néhány sztómás beteg szinte bármit meg tud enni, míg másoknak a legjobb elkerülni bizonyos ételeket. Célszerű étkezési naplót vezetni, és feljegyezni, mikor mit fogyasztottunk, és esetleg mely fogások után jelentkeztek kellemetlen tünetek. Létfontosságú, hogy lassan együnk és alaposan rágjuk meg az ételt, hogy megakadályozzuk a sztóma elzáródását. Nem szabad teljesen elhagyni a rostban gazdag ételeket, mivel ezek rengeteg vitamint és ásványi anyagot tartalmaznak, amelyek a testünk számára nélkülözhetetlenek. Törekedjünk a lehető legkevesebb panasszal járó étrend megtalálására, ami változatos, jóízű és tápanyagdús.

Források:

https://www.parkwayeast.com.sg/health-plus/article/stoma-foods-eat

https://www.oakmed.co.uk/advice-centre/articles/diet-and-nutrition/

https://badgut.org/information-centre/ostomies/diet-and-ostomies/

 

 

A honlapon és a bejegyzésben található információk tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek nem az OÉTI, illetve az Országos Gyógyszerészeti Intézet (OGYI) szakvéleményei. Betegséggel, hatóanyagokkal, életmódváltással, táplálkozással kapcsolatban kérje orvosa vagy gyógyszerésze szakvéleményét!

Hasznos volt a cikk?

Iratkozzon fel hírlevelünkre és olvasson hasonló tartalmakat




Testvaj + OptiMSM 200ml

Original price was: 5090 Ft.Current price is: 4070 Ft.

Testápoló + OptiMSM 200ml – Tripla Csomag

Original price was: 14970 Ft.Current price is: 9980 Ft.

Testápoló + OptiMSM 200ml

Original price was: 4990 Ft.Current price is: 3990 Ft.

Tudja meg, hogy Ön magnéziumhiányos-e!

Magnéziumhiány kalkulátorunkat használva néhány kérdés megválaszolásával kiderítheti, hogy Önnek szüksége van-e extra magnéziumpótlásra.

Töltse le ingyenes könyveinket!

Ha szeretne még többet tudni a magnézium élettani hatásairól, akkor töltse le 3 elektronikus formátumú könyvünket és ismerje meg a részleteket!

Tudja, hogyan védheti jobban egészségét?

Kevéssé ismert tények a magnéziumról amelyek befolyásolják az Ön egészségét!

3 letölthető könyvbe foglalva, 990 Ft értékű kuponnal.





Ajándék termék a következő vásárlásához!

A kosár oldal alján adja meg az OSIM93 kuponkódot és mi egy 1390 forint értékű Koncentrátum Érzékeny Bőrre 30ml terméket küldünk ajándékba a vásárlása mellé!

A kupon felhasználónként csak egy alkalommal alkalmazható és március 31. éjfélig használható fel!

A kedvezmény más kedvezményekkel együtt nem alkalmazható!

Kérdése van? Segítségre van szüksége?

Keresse kollégáinkat a +36 1 445 0532 telefonszámon, vagy az info@osimagnesium.hu email címen