Testünk magnéziumtartalmának csak 1%-a található a vérben és csak 0,3%-a a szérumban, emiatt a klinikai vérvizsgálatok nem mindig mutatják ki a magnéziumhiányt.
Mit tegyünk? A magnéziumhiány könnyen igazolható a következő szimptómák meglétekor:
1. Izomgörcsök, izomfájdalmak kínozzák?
Ez a magnéziumhiány egyik leggyakoribb jele. A magnézium-kalcium egyensúly felborulása az ereinkben és az izmainkban is túlzott kalcium lerakódáshoz vezethet, ami keményíti az érfalainkat, az izmainkat, és kellemetlen izomgörcsöket eredményezhet.
2. Álmatlanság gyötri?
Az álmatlanság egyik kiváltó oka lehet az agyunkban fellépő magnéziumhiány. Az idegsejtekben található NDMA repectorok aktiválásáért a kalcium, míg az inaktiválásáért a magnézium felel. A magnéziumhiány hatására a receptorok aktivizálódnak, és képletesen szólva az agyunk nem tud kikapcsolni.
3. Magas a vérnyomása?
Ez talán a tudományosan is leggyakrabban tanulmányozott területe a magnéziumhiánynak. A magas vérnyomás akkor jelentkezik, amikor az érfal összeszűkül, és a vér nem tud eljutni testünk minden területére. Ennek egyik tünete a zsibbadás. Mint tudjuk, a kalcium keményít, míg a magnézium ellazít. Ha túl sok a kalcium és túl kevés a magnézium, akkor az ereink falán lerakódó kalcium érszűkítő lehet, továbbá drasztikusan csökkenti annak rugalmasságát, ami magas vérnyomást eredményezhet.
4. Hormonális problémája van?
Minél magasabb a nők ösztrogén és progeszteron szintje, annál alacsonyabb a magnézium szintje. Ilyen esetek előfordulnak pl. várandósság vagy havi menstruációs ciklusok idején. Ezért van az, hogy a nők sokkal sűrűbben szenvednek lábikra görcsökben, és sűrűn kívánják a csokoládét, aminek köztudottan magas a magnéziumtartalma.
5. Alacsony az energiája, állandóan fáradt?
A sejtjeink működéséhez az energiát az ATP generálja. Az ATP aktiválásáért viszont a magnézium felel. Tehát ha nincs magnézium, nem indul el az energiatermelés, és így a sejt energia nélkül marad, ami fáradtságot, levertséget okoz a közérzetünkben.
6. Csontritkulása van?
Eddig azt tanultuk, illetve a reklámokban láttuk, hogy a kalcium felel a csontjaink egészségéért, de a legújabb kutatások szerint a magnézium legalább annyira fontos. Ahhoz, hogy a kalcium beépüljön a csonjainkba, D -vitaminra van szükségünk. Viszont a D-vitamin termelés nem lehetséges magnézium nélkül.
Továbbá a magnézium stimulálja a pajzsmirigyünk által termelődő calcitonin hormont, aminek a feladata, hogy a szövetekből a csontokba irányítsa a kalciumot. A magnéziumhiány ebben az esetben is a kalcium áramlási folyamatának tökéletlen működését eredményezi, ami csontritkulást okoz.
Szeretné tudni, hogy milyen tényezők csökkentik a magnézium szintünket?
A magnézium-bevitelről illetve az azt csökkentő tényezőkről tájékozódhatunk, ha felteszünk magunknak néhány kérdést az életmódunkkal kapcsolatban.
Ha a következő kérdések közül bármelyikre igennel válaszol, akkor megvan annak a kockázata, hogy olyan életmódot folytat, amivel jelentősen csökkenti szervezete magnézium szintjét.
1. Rendszeresen fogyaszt szénsavas italokat?
A legtöbb sötét színű üdítőital foszfátokat tartalmaz. Ezek az anyagok az emésztőcsatornában hozzákötődnek a magnéziumhoz, így a szervezet nem tudja felvenni azt. Tehát ha valaki üdítőitalt iszik az étkezéseknél, akkor hiába táplálkozik kiegyensúlyozottan, kimossa a bejutott magnéziumot a szervezetéből.
2. Rendszeresen fogyaszt édes tésztákat, süteményeket, édességet, cukorkát vagy más édes ételeket?
A finomított cukor magnéziumtartalma 0, sőt, fokozza a magnézium kiválasztását a vesén keresztül. A finomított cukor előállítása során eltávolítják a melaszt, így a cukorban egyáltalán nem marad magnézium.
3. Nagyon stresszes az élete, esetleg mostanában esett át komoly orvosi beavatkozáson, pl. műtéten?
A stressz okozhat magnéziumhiányt, a magnéziumhiány viszont általában erősíti a stresszreakciót, negatív spirálba sodorva ezzel a szervezetet. Védekezzen a stressz ellen minden lehetséges módon.
4. Iszik naponta kávét, teát vagy egyéb koffeintartalmú italt?
A testünk magnéziumszintjét nagyrészt a vese szabályozza, ami kiszűri és kiválasztja a felesleges magnéziumot és egyéb ásványi anyagokat. A koffein viszont serkenti a vese magnézium-kiválasztását, attól függetlenül, hogy a szervezetben mennyi van belőle.
5. Szed-e vízhajtót, szívgyógyszert, asztma elleni szert, fogamzásgátlót vagy ösztrogénpótlót?
Bizonyos gyógyszerekről kimutatták, hogy csökkentik a szervezet magnézium-szintjét, mert növelik a vesén át kiválasztódó magnézium mennyiségét.
6. Általában hetente több mint 7 pohár szeszesitalt iszik?
Az alkohol hasonlóan hat a magnéziumszintre, mint a vízhajtók: serkenti a magnézium kiválasztódását a vesén át, ezzel csökkentve a sejtek számára elérhető magnézium mennyiségét. Egy kutatás során az alkoholisták 30%-ánál magnéziumhiányt állapítottak meg.
7. Szed-e olyan kalciumkészítményt, amely nem tartalmaz magnéziumot, vagy 1:1-nél kisebb arányban tartalmaz magnéziumot?
Kimutatták, hogy alacsony magnéziumbevitel esetén a kalciumpótlás csökkentheti a magnézium felszívódását és visszatartását. Viszont, bár a kalciumpótlásnak negatív hatásai lehetnek a magnéziumszintre, a magnéziumpótlás javítja a szervezet kalcium-felhasználását.
8. Igennel válaszolt-e bármelyik fenti kérdésre, és legalább 55 éves?
Az idősebb felnőttek különösen érzékenyek az alacsony magnéziumszintre. Kimutatták, hogy az öregedés, a stressz és a betegségek egyaránt a magnéziumigény megnövekedéséhez vezetnek, viszont a legtöbb idősebb felnőtt kevesebb magnéziumot vesz magához a táplálékkal, mint fiatalabb korában.
Ha egy kérdésre is IGEN-nel válaszolt akkor fokozottan oda kell figyelni a megfelelő magnézium bevitelére.
[Choose_Single_Product post_name_var=”5648″]
És azt, hogy mi a megoldás?
Ismerje meg Évát, akinek történetét megismerve minden választ megkap, vagy nézzen körül a természetes, bőrön át felszívódó magnéziumot tartalmazó termékek között, hiszen itt mindent megtalál az arcpakolástól a fürdősón át a különféle testápolókig!