Nem szabad elfelejteni, hogy legtöbbünk számára a D vitamin körülbelül 90-95%-a az időszakosan bőrünket érő napsütésből származik. A bőr a Napból érkező B-ultraibolya sugarakkal (UVB) történő érintkezés során D-vitamint termel. Következésképpen az emberek egyre jelentősebb részénél jelentkező, D-vitamin hiányból eredő tünetek hátterében a modern életmód visszásságai húzódnak meg, amelynek nagy részét többnyire zárt térben töltjük el. Mindez hozzájárul a D-vitamin hiányából fakadó két leggyakoribb tünet kialakulásához:
1. A napsütés hiánya
Míg korábban az emberek több időt töltöttek a szabadban, gyalog intézték az ügyeiket, sőt sok esetben a szabad ég alatt dolgoztak, mára mindez megváltozott. A korábbiakhoz képest elképzelhetetlenül hosszú órákat töltünk el gyermekeinkkel a négy fal között televízió nézésével, számítógépes játékokkal, internetezéssel stb. Akárcsak a fiatalok, a felnőttek nagy része is bent dolgozik, edzőteremben vagy éppen az otthonában tölti szabadidejét, ahol nem éri őket napfény.
2. Napozókrémek
Mindezek tetejébe, amikor mégis kimerészkedünk a szabadba, legtöbbször előkerül a napozókém is. Mivel az utóbbi évtizedekben megnőtt a kockázata a bőrrák kialakulásának, az orvosok is figyelmeztetnek a napozókrém használatának fontosságára gyerekek és felnőttek számára egyaránt, még a kevésbé napsütéses és téli időszakokban is.
Aggodalomra adhat okot, hogy egyes kutatások kimutatták, hogy 8 faktoros napvédő krém használata során a szervezet D-vitamin előállítási képessége 90%-kal is csökkenhet. Nagyobb napvédő faktorú készítmények, például 30 faktor (amit a legtöbb szakorvos is ajánl) esetén ez az érték akár a 99%-ot is megközelítheti. Mindez további hiány kialakulását eredményezi, mivel ilyen módon a szabad ég alatt eltöltött idő során az emberi szervezet nem képes a megfelelő mennyiségű D-vitamin előállítására.
Kutatások igazolták a D vitamin hiánya miatt jelentkező tünetek és az alábbi egészségügyi problémák közötti kapcsolatot:
- Csontritkulás
- Szívbetegségek
- Magas vérnyomás
- Rákos megbetegedések
- Autoimmun betegségek
- Depresszió
- Álmatlanság
- Ízületi bántalmak
- Cukorbetegség
- Asztma
- Sclerosis Multiplex
- Krónikus fájdalom
- Pikkelysömör
- Fibromyalgia
- Autizmus
A D-vitamin hiány felismerésének egyetlen módja az orvos által elvégzett vizsgálat. Ez alapján egyaránt megállapítható a hiány esetleges megléte és annak mértéke is.
A D-vitamin hiányát vizsgáló eredmények alapján az alábbi értékek szerint érdemes a továbbiakban mérlegelni:
- Az 50+ érték egészséges D-vitamin szintet jelent
- A 30-50 közötti kapott értékek esetén javasolt további D-vitamin kiegészítők rendszeres fogyasztása, több idő eltöltése közvetlen napfényen, valamint olyan ételek beiktatása az étrendbe, melyek elősegítik a D-vitamin termelését.
- A 30-nál kisebb érték egyértelmű D-vitamin hiányt mutat, ami azonnali megoldást igényel a kívánt értékek feltornázása érdekében!
A vizsgálatokon megállapított súlyos D-vitamin hiány, illetve nagyon alacsony értékek esetén konzultáljon kezelőorvosával a nagyobb D vitamin bevitel módjáról. Mielőtt kezelőorvosa D-vitamin vizsgálatot végezne el, kérjen 25-hydroxoyvitamin (más néven 25(OH) D teszt) tesztet tőle.
Egyes D-vitamin szintet vizsgáló tesztek normál vagy emelkedett D-vitamin szintet is kimutathatnak, miközben a valóságban komoly hiány is lehetséges, ezért a 25-hydroxoyvitamin teszt lehet a legalkalmasabb arra, hogy biztosan meggyőződjünk a valós értékekről.