Nem túl népszerű beszédtéma, de a székrekedés kellemetlen, sőt fájdalmas is lehet. Alkalmankénti előfordulása viszonylag gyakori, és akár a stressz is előidézheti. A kezelésére számos megoldás létezik, beleértve a vény nélkül kapható és vényköteles gyógyszereket. Ugyanakkor a konyhában is rejlenek hatékony megoldások a probléma ellen. A saját magunk által készített hashajtók kíméletesebbek az emésztőrendszerhez és a pénztárcánkhoz. De, vajon melyik a leggyorsabb hashajtó házilag?
Akár szeretünk beszélni róla, akár nem, a székrekedés hihetetlenül gyakori az emberek körében. Leggyakoribb oka a táplálkozás, különösen a nem elegendő rostbevitel. Azonban, számos egyéb ok és tényező is van, mint például a pajzsmirigy problémák, a cukorbetegség, bizonyos gyógyszerek, az életkor növekedése és az elégtelen mozgás. Ha a székrekedés enyhítésére van szükségünk, először maradjunk a természetes megoldásoknál. Sok esetben néhány egyszerű életmódbeli változtatás is sikerhez vezet, de ha azonnali megkönnyebbülésre vágyunk, a leggyorsabb hashajtó házilag történő alkalmazása garantáltan véget vet a problémának. Szerencsére, nem csupán egyetlen jól bevált recept létezik.
Zabpehely és a lenliszt
Legegyszerűbben a rostbevitel növelésével tehetünk ellene, azonban beletelhet néhány napba, amíg a rostdús táplálkozás megteszi a hatását. A rostok szabályozzák a bélmozgást, vagyis a bélperisztaltikát, ügyeljünk azonban arra, hogy ne csak a rost-, hanem a vízbevitelt is fokozzuk, különben rosszabb lesz a helyzet. A rost magába szívja a folyadékot, ezzel gélszerű anyagot képez, az emésztőrendszeren való áthaladásával pedig megtisztítja a lerakódásoktól a beleket. Próbáljuk ki a zabpehely és a lenliszt kombinációját. Némi aszalt szilva vagy füge hozzákeverésével még nagyobb sikert érhetünk el, hiszen a szárított gyümölcsök szintén nagyon magas rosttartalmúak. Az aszalt szilva székrekedést megszüntető hatásáról is elhíresült. Egy természetes hashajtót tartalmaz, amely szorbit néven ismert, emellett a vastagbelet működésbe hozó dihidroxi-fenil-izatint rejlik benne. Egy új-zélandi tanulmány megállapította, hogy a rostdús kivi, pontosabban a benne lévő vegyületek ugyancsak természetes hashajtók.
Ricinusolaj és gyümölcslé
A ricinusolaj ugyan borzalmas ízű, de az eredménye gyors. Az alkalmazását követő 2-6 órán belül várható a székrekedés enyhülése, ezért a legjobb, ha ebben az időszakban otthon tartózkodunk. Az íze elfedése érdekében tartsuk a hűtőszekrényben, és adjuk hozzá az adagot egy pohár narancsléhez. Terhes nők ne alkalmazzák.
Szódabikarbónás víz
Amikor a szódabikarbóna, azaz a nátrium-hidrogén-karbonát reakcióba lép a gyomorban lévő savakkal, szén-dioxidot és vizet termel. Ez megkönnyíti a bélmozgást és tisztítja a vastagbelet. Tegyünk 1 teáskanál szódabikarbónát és körülbelül 1/4 csésze meleg vízbe. A keverék gyomorsav-túltengés és enyhe gyomorfájdalom esetén is működik.
Almaszósz
Keverjünk össze 1 csésze almaszószt, 1 csésze zab- vagy búzakorpát és 1 csésze aszalt szilva levét. Kezdetben minden este 1-2 evőkanálnyi keveréket vegyünk be, majd igyunk meg egy pohár vizet. Ha egy héten át történő napi használat után sem történik változás a székrekedés terén, növeljük a napi adagot 3-4 evőkanálra. A keveréket tároljuk a hűtőszekrényében vagy jégkockatartóban a fagyasztóban.
Egyéb megoldások
A probiotikumok a beleinkben lévő jótékony baktériumok, amelyek elősegítik az emésztést, és a rostokhoz hasonlóan viszonylag könnyű otthoni gyógymódot jelentenek a székrekedés ellen. Pótlásuk megoldható probiotikus joghurtokkal vagy étrend-kiegészítők szedésével.
A kávéban lévő koffein növeli az izmok összehúzódását a bélben, így a széklet könnyebben áthalad rajtuk. Folyadékot is tartalmaz, ami előnyös lehet. Mivel vízhajtó hatású, a túl sok kávé kiszáradást okozhat, ezért a maximális hatás érdekében igyunk vizet a kávé mellé. Az erős teának hasonló hatása lehet.
A gyógynövényterápia a székrekedés kezelésének egyik legrégebbi formája, világszerte számos kultúra használ gyógynövényeket a székrekedés gyógyítására évezredek óta. A menta és a gyömbér egyaránt bevált otthoni gyógymódok, amelyek enyhíthetnek egy csomó emésztési problémát. A borsmenta mentolt tartalmaz, amely görcsoldó hatású és ellazítja az emésztőrendszer izmait. A gyömbér egy „melegítő” gyógynövény, és a szervezetben több hőt termel. A gyógynövényszakértők szerint ez segíthet felgyorsítani a lassú emésztést, ami szoruláshoz vezethet. A szennából és gyermekláncfűből készített tea szintén hatásos lehet. A székrekedés elleni gyógynövények közé tartozik a szenna, a kaszkara (Cascara segrada) és az Aloe vera. Mindegyik a bélfal izgatásával hat, rendszeres használatuk azonban nem javasolt.
Az egészséges, telítetlen zsírokat tartalmazó élelmiszerek, mint az avokádó, a dióvaj, az olívabogyó és az olajos hal felgyorsíthatják a gyomor-bél traktus működését. Ezek a zsírok „bekenik” a bélnyálkahártyát, így a széklet sokkal könnyebben áthalad rajta.
Ez nem egy recept, de semmi sem mozdíthatja úgy elő a dolgokat, mint az egyszerű hidratálás. A székrekedés nagyrészt azért fordul elő, mert a vastagbél túl sok folyadékot szív fel a belekben lévő salakanyagból, száraz és kemény székletet hagyva maga után. A hidratáltság megakadályozhatja a kemény székletet és helyreállíthatja a dolgokat. A citromlében található citromsav serkenti az emésztőrendszert, és támogatja a méreganyagok kiürülését a szervezetből, ezáltal enyhíti a székrekedést. Minden reggel facsarjunk friss citromlevet egy pohár vízbe.
A magnézium-citrát a magnézium biológiailag lejobban hasznosuló típusai közé sorolható. Természetes formában a citrusfélékben lelhető fel, savanykás és fanyar ízt kölcsönözve nekik. Használható a bélmozgás fokozására és a székrekedés megszüntetésére. A magnézium-szulfát, közismertebb nevén Epsom- vagy keserűsó a magnézium szervetlen formája. Gyakran használják hashajtóként és mivel a fürdősók alapja, leginkább fürdőzéshez ajánlott. Kiválóan képes így a bőrön át felszívódni. A magnézium-klorid ugyancsak könnyen hasznosul a szervezetben, a gyomorégés és szorulás megszüntetésére egyaránt alkalmazható.
Források:
https://www.healthline.com/nutrition/magnesium-types#1.-Magnesium-citrate
https://www.healthline.com/health/digestive-health/homemade-laxative-recipes#other-solutions
https://www.medicalnewstoday.com/articles/318694
https://www.allrecipes.com/article/home-constipation-remedy/