Az idősebb korosztály sajnos a fiatalokhoz képest sokkal jobban ki van téve a magnéziumhiány veszélyeinek. Az okok a következők:
Folyamatosan csökken az étkezéssel bevitt napi magnézium mennyiség.
Az idősek alapvetően kevesebb magnéziumot visznek be a szervezetükbe természetes módon a napi étkezésük során, hiszen a szervezet energiaigénye is kevesebb. Így a bevitt táplálék mennyisége a vitaminok és ásványi anyagok mennyiségével arányosan csökken. Ezért fontos, hogy az idősek még jobban odafigyeljenek a magnéziumpótlásra, nemcsak a megfelelő táplálkozással, hanem más módokon is.
A D-vitamin hiánya kihat a megnézium felszívódásra
A tabletta fomájában bevitt magnézium java részt a vékonybélből kellene, hogy felszívódjon. A felszívódáshoz viszont elengedhetetlen a D-vitamin. Az idősek között sokkal elterjedtebb a D-vitamin hiánya, aminek a fő oka, hogy a vese nem alakítja át hatékonyan a D-vitamint – ez kihatással van a magnézium felszívódásra is. A sors iróniája, hogy a D-vitamin termeléshez viszont magnézium szükséges, így ez a klasszikus 22-es csapdája. Az alacsony D-vitamin szint miatt kevesebb magnézium tud felszívódni a beleinken keresztül, ami miatt a szervezet kevesebb D-vitamin termelésére képes.
Ennek az ördögi körforgásnak a megelőzése érdekében kulcsfontosságú a megfelelő magnézium bevitel mellett a D-vitamin pótlása természetes módon vagy táplálékkiegészítők segítségével. Azt azonban tudni kell, hogy ahogy idősödünk, egyre több emésztési betegség csökkenti a D-vitamin természetes módon történő felszívódását. Ilyen pl. a Chron betegség, a cisztás fibrózis, illetve a lisztérzékenység.
A gyógyszerek csökkentik a szervezet a magnéziumszintjét
Minden, ami a szervezet magnéziumszintjét csökkenti, negatív hatással van ránk. Számos patikai gyógyszer veszélyes mértékben kimerítheti a szervezet magnéziumkészleteit, és a sebészeti beavatkozások esetén is sokkal biztonságosabb már a műtétet megelőzően beállítani, megnövelni a beteg szervezetében a magnéziumszintet. “A széles körben fogyasztott, receptre kapható orvosságok túlnyomó többségének mellékhatásaként a vitaminok és alapvető sejttápláló anyagok fokozatosan kiürülnek a szervezetből”, mondja Dr. Matthias Rath.
A következő gyógyszerek csökkentik a szervezet magnéziumszintjét:
- Savlekötők
- Sav-blokkolók
- H2 receptor blokkolók
- Antibiotikumok
- Görcsoldók
- Kelátképző anyagok
- Vérnyomáscsökkentők
- Kortikoszteroidok
- Koleszterin csökkentők
- Hormonpótló szerek
- Immunszupressziv szerek
- Mellrák gyógyszerek (Evistea, Nolvadex, Fareston)
- Nem szteorid tartalmú aromatáz inhibitorok (Mellrák esetén)
- Csontritkulásra felírt gyógyszerek (pl Anastrozole (Arimidex)
- Beta-receptor blokkolók (asztma kezelésére)
- Kortikoszteroidok (CS) (asztma kezelésére)
- Teofillin (asztma kezelésére)
- Diuretikumok (vízelhajtók)
- Thiazide
- Foszfátok (kóla-italokban)
- Nikotin
- Inzulin
Összegzés:
Idősebb korban a természetes módon alacsonyabb magnéziumbevitel rosszabb magnézium felszívódással párosulhat. A negatív folyamatokat fokozza az időseknél általában rendszeres gyógyszerszedés, ami tovább csökkenti a magnéziumszintet.
Mindezek a tényezők azt eredményezik, hogy az idősek sokkal jobban ki vannak téve a magnéziumhiány, és az ebből eredő stresszbetegségek, izomgörcsök, vagy inszomnia kockázatának.
Sajnálatos módon a szájon át szedhető magnézium készítmények csak részben jelenthetnek megoldást a fent leírtak miatt.
Ezért az egyik legjobb megoldás az lehet, ha a szervezet magnézium igényének a kielégítését bőrön keresztül felszívódó magnézium készítményekkel pótolják.
Forrás:
http://www.jigsawhealth.com/blog/drug-muggers-suzy-cohen-magnesium
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1591145
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17100159
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2603585
http://www.webmd.com/diet/guide/vitamin-d-deficiency#1