Ez a sok elnevezés mind ugyanazt a fontos vitamint jelenti. Sokan a szép haj, bőr és köröm védjegyének tartják, pedig számtalan egyéb jó tulajdonságot is rejt magában. Tudja meg, mik azok!
A biotin hatása a szervezetre
A színtelen, vízben oldódó, tűszerű kristályokból álló, kéntartalmú biotin neve D-biotinként, B7, vagy H-vitaminként is ismerős lehet sokak számára. Elsősorban az ápolt, erős körmökre, csillogó, dús hajra és hibátlan, tündöklő bőrre vágyók körében népszerű. Kevesen tudják róla, hogy az emberi szervezetben leginkább a sejtek növekedésében és az anyagcserében részt vevő, különböző enzimek alkotórészeként jut szerephez. Bár a bélflóra termeli, gyorsan kiürül a szervezetből, ezért rendszeres, tudatos táplálkozással vagy táplálékkiegészítőkkel történő pótlása erősen ajánlott.
Ebben a cikkben összegyűjtöttük Önnek a legfontosabb tudnivalókat a biotinról.
Biotin hatásai és mellékhatásai:
Biotin vitaminra az anyagcsere folyamatokban részt vevő enzimek működtetéséhez van nagy szüksége a szervezetnek. Ezek például a glükóz és a zsírsavak működtetésében részt vevő enzimek, amelyek elősegítik szervezetünk energiatermelését, hozzájárulva ezzel a sejtek megújulásához és regenerálódásához.
Nélkülözhetetlen a normális szénhidrát-, zsír- és fehérje-anyagcseréhez, a bőr egészséges állapotának fenntartásához, szerepe lehet a kopaszodás és az őszülés lassításában, enyhítheti az izomfájdalmakat, és az idegrendszer kiegyensúlyozott állapotához is hozzájárul.
Népszerűségét a fenti pozitív tulajdonságok mellett azonban egyértelműen a bőrre, hajra és körömre gyakorolt hatásának köszönheti!
A biotin bevitel javasolt mértéke a felnőtt szervezetben átlagosan napi 130 mikrogramm.
Biotin mellékhatásai – mennyire elenyészőek?
Nincsenek bizonyított mellékhatásai, ugyanakkor multivitamin formájában, más vitaminokkal és nyomelemekkel együtt szedve – nagy dózisban és erős gyakorisággal – hatással lehet néhány laboratóriumi vizsgálati eredményre. Ezek közé tartoznak a hormonális vagy pajzsmirigy betegséggel, szív-és érrendszerrel, daganatos betegségekkel, vérszegénységgel kapcsolatos vizsgálatok. Túl nagy dózisban szedve a vércukkora és az emésztésre is negatív hatást gyakorolhat.
Biotin miben van, avagy melyek a biotin tartalmú ételek?
Vannak olyan természetes élelmiszer csoportok, amelyek nagy mennyiségben tartalmaznak biotint. Ilyenek a máj, a tojássárgája, az élesztő, a karfiol, a magnéziumban is gazdag dió- és mogyorófélék. A gabonafélék – főleg a búza – kötött formában tartalmazzák, ami így nem szívódik fel a szervezetből. Kiemelten magas a biotin tartalma a zöld leveles zöldségeknek – mint a brokkoli, sóska, spenót, saláta, kelkáposzta, karfiol – az édesburgonyának, a hagymaféléknek, a csicseriborsónak és a zöldborsónak. Ezekből egy maréknyi, vagy csészényi adag is fedezheti a napi bevitel felét. A halfélék, például a lazac, valamint az avokádó és a gomba is magas biotin tartalmú.
Természetesen fontos az is, hogy ezek az alapanyagok ne legyenek a fogyasztás előtt túlfőzve.
Biotin túladagolása – lehetséges?
Mivel vízben oldódó vitaminról van szó, a felesleg is vízzel kiürül a szervezetből, így a biotint nem lehet túladagolni. Azonban komplex formában, más vitaminokkal és nyomelemekkel közös készítményekben, nagy dózisban és erős gyakorisággal szedve – ahogy feljebb is írtuk – hatással lehet néhány laboratóriumi vizsgálati eredményre. Ha Ön rendszeresen szed valamilyen táplálékkiegészítőt, és mellette például pajzsmirigy-problémákkal küzd, érdemes megvizsgálnia, mennyi biotint juttat a szervezetébe nap, mint nap.
Biotin hatása a hajra
A biotin erősen kiveszi a részét a haj szerkezetének megtartásából, szerepe van a haj növekedésében, fényének megtartásában. Hiányában erős hajhullás, hajtöredezettség, korpásodás indulhat be. Ennek egyszerű oka az, hogy a biotinhoz hasonlóan a B-vitaminok segítik a keratin, vagyis a szaru előállítását a szervezetben, ami nemcsak a haj, hanem a bőr, a körmök és a szőrzet építésének alapja.
Biotinhiány
Biotin hiányában a bőr fakóvá, a haj töredezetté válhat, az ajkak kicserepesednek. Beindulhat az erős hajhullás, aminek mértéke gyorsan átlépheti a normális mennyiséget, és a köröm is elgyengülhet.
A bitoinhiány mentális tüneteire jellemzőek a különféle érzészavarok: lehangoltság, étvágytalanság, folyamatos fáradtság, izomfájdalmak. Ha a hiányállapot tartósan fennáll, vérszegénység, koleszterinszint-emelkedés is felléphet.
Fontos, hogy a várandós kismamák, szoptató anyukák különösen figyeljenek oda szervezetük biotin szintjére, és ha a fenti tüneteket érzékelik magukon, külsőleg pótolják a biotint – ha az adagolásban nem biztosak, akkor kezelőorvosukkal egyeztetve.
A biotin képlete
A biotin kémiai képlete az 1940-es évek óta ismert: kémiai szempontból kéntartalmú heterociklusos, királis karbonsav, leírása: C10H16N2O3S.
Biotin pattanás ellen – hatékony?
Mivel a bőr keratin tartalma nagyban függ a szervezetben lévő biotin mennyiségétől, a biotin pattanás és egyéb bőrbetegségek ellen is bevethető. Az ekcémás, aknés, túl száraz, vagy túl zsíros, esetleg hámló, vízhiányos bőr utalhat arra, hogy külső forrásból kell pótolnunk szervezetünk számára a B7 vitamint. Ha ezt nem tesszük meg, a tünetek fokozódhatnak – különösen a szemek, a száj és az orr körüli terület az, ami ki van téve a bőrelváltozásoknak.
Biotin pajzsmirigyre gyakorolt hatása
Ha Ön valamilyen pajzsmirigy-rendellenességben szenved, és erre gyógyszeres kezelést is kap, néhány szempontot érdemes figyelembe vennie biotin tartalmú vitaminkúra, vagy étrendkiegészítő szedése előtt.
- Teljen el legalább egy óra a pajzsmirigy-hormon és a biotin beszedése között.
- Ha multivitamin formájában, más vitaminokkal és nyomelemekkel együtt szedve fogyasztja a biotint, az hatással lehet néhány laboratóriumi vizsgálati eredményre, többek között pajzsmirigy-betegség vizsgálata esetén is.
Források: