Talán nem túlzás azt állítani, hogy a bolhák évezredek óta sújtják az emberiséget. Noha nem nőnek sokkal nagyobbra, mint egy toll hegye, nemcsak rengeteg bosszúságot, hanem betegségeket is okozhatnak. Ha nem úsztuk meg, hogy „megkóstoljanak” minket, a bolhacsípés kezelése számos formában történhet. Létezik egy kevésbé ismert, ám annál hatékonyabb módszer is.
A Live Science tudományos folyóirat cikke szerint a kutatók bolhaszerű organizmusok kövületeit fedezték fel Belső-Mongóliában. Úgy gondolják, hogy a mai bolháknál körülbelül tízszer nagyobb élősködők már a dinoszauruszokat is kínozták, bár még nem tudtak olyan hatékonyan ugrani, mint modernkori társaik. Ezek az élősködők olyannyira remek túlélőnek bizonyultak, hogy a mai napig nem sikerült végleg megszabadulnunk tőlük.
Gyors tények a bolhákról
A bolhák a szárnyatlan paraziták egy fajtája, amelyek emberek és állatok, például kutyák és macskák véréből táplálkoznak. Gyorsan szaporodnak és gyakran a különféle textíliákban és szőnyegekben élnek. Szélsőséges körülmények között, táplálék nélkül sokáig, akár 100 napig is kibírják, és nem tévedés, még az Antarktiszon is megtalálhatók. A múltban ők voltak a bubópestis leggyakoribb terjesztői, és milliók halálához járultak hozzá. A pestis mellett tífusszal és kutyagalandféreggel is megfertőzhetnek minket.
A világon több mint 2500 bolhafaj található. Egyedülálló testfelépítéssel és meglehetősen ijesztő megjelenéssel rendelkeznek, bár ez igazából csak a mikroszkóp alatt látható. Egy bolha átlagosan 2-6 mm hosszú és 1-4 mm széles, színe a világosvöröstől a majdnem feketéig terjedhet. Testük lapított formájú, nincsenek szárnyaik, de hosszú hátsó lábaikat messzire történő ugrásra tervezték, emiatt egyesek azt gondolják, repülnek. A saját súlyuk 160 000-szorosát képesek elbírni, míg egyedülálló szájszervüket vérszívásra van kitalálva.
A hím és nőstény bolhák egyaránt vérrel táplálkoznak. Miután jól laktak, utóbbiak petéket raknak le. Egyes bolhafajoknál, különösen azoknál, amelyek általában a kutyákat és macskákat kedvelik, a peték a vérben gazdag felnőtt bolhák ürülékével (bolhapiszok) táplálkoznak. Noha megcsípik az embert, nem telepszenek meg tartósan rajtunk, mert dús szőrzet hiányában nem tudnak hová elrejtőzni. A házi kedvencek tartása növeli a bolhafertőzés kockázatát, de nemcsak az állattulajdonosok vannak veszélyben. Akár a koszos villamoson, váróteremben és parkban is ránk telepedhetnek, így a ruhánkkal együtt juthatnak be az otthonunkba. Vannak, akik érzékenyebbek a bolhacsípésekre, mint mások, és néha úgy tűnhet, hogy ezek az élősködők szívesebben másznak rá egy-egy családtagra.
Melyek a bolhacsípés tünetei emberen?
Amikor a bolha a szájszervével átfúrja a bőrt, nyálat választ ki a véráramba. Ezt a szervezet allergénként érzékeli, és hisztamint kezd termelni ellene. A hisztamin okozza a viszketést és a csípés helyének megduzzadását. A bolhacsípés még sokféle hatást válthat ki, kezdve a kis átmeneti vörös dudoroktól a hosszú távú tünetekig. A kiütés átterjedhet egy másik területre, egyeseknél pedig hólyagok képződhetnek. A csípések gyógyulása pár naptól akár nagyon is hosszú ideig elhúzódhat. Néha „tartós csípésreakciók” alakulnak ki, amelyek a balszerencsésebbeknél akár évekig tarthatnak. Mivel a csípések erősen viszketnek, sokan késztetést éreznek rá, hogy a bőrüket vakarják, aminek következtében az felülfertőződik. Természetesen a bolhacsípés gyereken és babákon ugyanúgy előfordulhat, helyi vagy általános allergiás reakciót előidézve. E reakciók intenzitása a gyermek érzékenységétől függ. Néhány gyakori megnyilvánulása az erős viszketés, kiütés vagy csalánkiütés a csípés helyén és környékén. Kialakulhat bőrirritáció vagy dermatitisz, hányinger és hányás, súlyos esetben légzési nehézség. A kicsik esetében jóval gyakoribb a bolhacsípés okozta allergiás bőrgyulladás.
Ágyi poloska vagy bolha?
Akadnak olyanok, akik számára nem egyértelmű, hogy ágyi poloska vagy bolha okozza-e a tüneteiket. A bolha csípése valamivel egyedibb, mint a többi gyakori rovaré. A csípés helyén általában egy maximum 3 mm-es, vörösesen elszíneződött kemény dudor képződik, és nem dagad fel akkorára, mint amikor egy szúnyog támad meg minket. A bolhák nagyobb valószínűséggel csípik meg a lábat, különösen a lábfejet, a vádlit és a bokát. Ezzel szemben az ágyi poloska az arcot, a nyakat és a törzset is előnyben részesíti, ráadásul nem mindenkinél jelennek meg bőrelváltozások. Ha igen, azok leginkább a csalánkiütéshez hasonlítanak és a dudorok közepe jóval sötétebb. A bolha csípései többnyire csoportosan, egymáshoz közel helyezkednek el, az ágyi poloskáé viszont inkább véletlenszerű mintát, esetleg egyenes vonalat formálnak.
Mit lehet tenni bolhacsípés ellen?
A bolhacsípés elleni védekezés legjobb módja, ha megakadályozzuk, hogy bekövetkezzen. Amennyiben mégis megtörtént a baj, ellenőrizzük házi kedvenceinket, hátha ők okozzák a bolhaproblémát. Ebben az esetben használjunk bolhaellenes cseppeket és sampont. Porszívózzuk ki alaposan a szőnyegeket, bútorkárpitokat és a lábtörlőt, ahol a bolhák szeretnek elbújni, és szabaduljunk meg a porzsáktól. A nagyobb hatékonyság érdekében beszerezhetünk gőztisztítót is. Mossuk ki a saját és háziállataink ágyneműjét forró vízben, ami segíthet az élősködők elpusztításában. Ellenkező esetben, hogy teljesen megszabaduljunk tőlük rovarölő szereket kell használnunk.
Bolhacsípés kezelése házilag
Felmerülhet a kérdés, hogy lehetséges a bolhacsípés eltüntetése? Ha a bolhacsípésnek nincsenek szövődményei, általában nem igényel különösebb kezelést, de többféle módon siettethetjük a gyógyulását:
- Antihisztaminok: Szedhetjük tabletta formájában, vagy krémként felvihetjük közvetlenül a bolhacsípésre.
- Hidrokortizon: A hidrokortizon egy kortikoszteroid fájdalomcsillapítóval kombinálva. Enyhíti a viszketést és a duzzanatot. Krém vagy kenőcs formájában közvetlenül a bolhacsípésre kenhető.
- Jeges borogatás: A jég lelassíthatja az adott területre áramló vér mennyiségét. Csökkenti a gyulladást, fájdalmat, duzzanatot és a viszketést.
- Aloe vera: Az Aloe vera leveleiben lévő gél szalicilsavat tartalmaz, amely mérsékli a viszketést és a fájdalmat.
- Kamillatea: A szárított kamillavirágok terpenoidokat és flavonoidokat rejt magában, amelyek antioxidáns és antihisztamin tulajdonságokkal rendelkeznek. Borogassuk be kamillateával a csípés által érintett területet.
- Méz: A méznek számos olyan tulajdonsága van, amely hatékony a bolhacsípés ellen, többek között gyulladáscsökkentő kataláz nevű enzimet tartalmaz. A mézzel borított bolhacsípések tetejére helyezzünk kötszert, így nem lesz ragacsos tőle a ruhánk.
- Zabpehely: A zabpehely glutén kiváló forrása, amely megnyugtatja a viszkető bőrt. Keverjük össze a zabpehelyport meleg vízzel, amíg sűrű, ragadós paszta nem lesz. Kenjük az érintett területre, majd pár perc elteltével töröljük le.
Amennyiben súlyosabb tünetek jelentkeznek (allergiás reakció, láz, fejfájás, nyirokcsomóduzzanat), mindenképp keressük fel orvosunkat.
Magnézium, a csípések, kiütések és viszketés ellenszere
A magnézium kapcsán bebizonyosodott, hogy drámaian csökkenti a gyulladás minden formáját. Helyileg történő adagolása a bőrbetegségek kezelésének egyik legrégebbi módja, ilyen például a Holt-tengeri terápia és az Epsom-sós fürdő. Egy 2014-es tanulmányban a belőle készült oldat lokális alkalmazása során a kutatók úgy találták, hogy a magnézium áthatol a szarurétegen. [1.] Számos bőrspecifikus előnnyel rendelkezik, kezdve a napfény által okozott károk csökkentésétől, a sejtek helyreállításán keresztül a bőrallergiák elleni küzdelemig és az érzékeny bőr megnyugtatásáig. A bolhacsípés mellett alkalmas a pikkelysömör, rosacea, ekcéma és hormonális pattanások kezelésére, de a bőr állapotát még számos módon javíthatja. Segíthet megvédeni a külső káros hatásoktól, szabályozza a sejtek regenerálódását és helyreállítását, és élen jár a pelenkakitütés megszüntetésében. [2.]
Csak a kimondottan erre a célra kifejlesztett készítményekben javasolt a magnéziumot a bőrre felvinni, testápoló, testvaj, koncentrátum vagy fürdősó formájában használni. Jó hír, hogy kapható kifejezetten érzékeny bőrre készült koncentrátum, és olyan testápoló, amely a nyugodt alvás elősegítése érdekében melatonint tartalmaz
Források:
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21718-flea-bites
https://www.medicalnewstoday.com/articles/311941
https://www.livescience.com/20031-giant-flea-insect-pest-plagued-dinosaurs.html