Barion Pixel
égési sérülés kezelése

Égési sérülés kezelése: mit tegyünk és mit ne?

Amikor égési sérülést szenvedünk, vagy egy családtagunkkal történik meg, az ijedtség vagy a fájdalom miatt bizonytalanok lehetünk abban, hogy mit tegyünk. Pedig a gyors és helyes elsősegélynyújtásnak kulcsfontosságú szerepe van a gyógyulás elősegítése érdekében. Cikkünkben sorra vesszük, hogyan történjen megfelelően az égési sérülés kezelése.

Gondoljunk úgy a bőrre, mint az emberi test páncéljára. Amennyiben a bőr megég, az a páncél sérülésével jár, amelyen át a kórokozók könnyen bejuthatnak a szervezetbe. Függetlenül attól, hogy mi okozta, az égési sérülés kezelése elengedhetetlen a fertőzések megakadályozása érdekében.

Mikor ne próbálkozzunk házi módszerekkel?

Égést számost dolog okozhat, amely károsítja a szöveteket, beleértve a vegyszereket, a forró folyadékot és gőzt, az elektromos készülékeket, a tüzet vagy akár a napsugárzást. Sok szakma jár együtt az égési sérülés fokozott kockázatával, de odahaza is könnyen megégethetjük magunkat főzés vagy házimunka közben. Szerencsés estetben csak a bőr felszínét érinti, azonban előfordulhat kiterjedt szöveti károsodás, amikor a mélyebb rétegek is sérülnek.

Fontos megjegyezni, hogy nem minden égési sérülést lehet otthon kezelni. Ha a sérülés mély, kiterjedt, az arcon, a fejbőrön, a kezeken, a nemi szerveken vagy az ízületek feletti bőrön található, a bőr hólyagos, az égést elektromos áram vagy vegyszerek okozzák, ne késlekedjünk orvosi segítséget kérni! Akkor is tegyünk így, ha az égési sérülés kisgyermeken keletkezett.

Égési sérülés kezelése otthon

Az első- és másodfokú égési sérülések nagyon gyakoriak. Kialakulásukat legtöbbször a forró folyadékkal vagy tárgyakkal való érintkezés idézi elő, de a túlzott napozás is kiválthatja. Enyhébb esetben bőrpírt, némi duzzanatot és kismértékű fájdalmat okoznak, másodfokú égési sérülés esetén azonban nemcsak a felhám, hanem a dermisz is érintett. Ilyenkor a bőr élénkvörössé válik, felhólyagosodik, az égés pedig általában intenzív fájdalommal jár, mivel a bőr érzőidegei károsodnak.

A kezelés elsősorban a sérülés súlyosságától függ. A legfontosabb lépés a sérült terület mielőbbi hűtése, ami meggátolja a hő szöveteken beüli terjedését és csillapítja a fájdalmat. Első- és másodfokú égési sérülés esetén tartsuk a megégett területet hideg (nem jeges!) folyóvíz alatt legalább 10-15 percig. Ezután óvatosan távolítsuk el a megégett ruházatot, kivéve, ha az a bőrhöz tapadt. Ne húzzuk le erőszakkal, mert ez további sérüléseket okozhat.

Az égések kezelése során ne hagyatkozzunk elavult, népi módszerekre vagy a szomszédok tanácsaira. Ne tegyünk a sebre semmiféle zsiradékot, tejfölt vagy túrót, mert baktériumokat tartalmazhatnak, amelyek könnyen bejuthatnak a sérült bőrön keresztül a szervezetbe, súlyos fertőzést okozva. A hűtést követően steril kötéssel fedjük le a sérülést, de ne használjunk vattát vagy más szövetszerű anyagot, mert a sebbe ragadhat. Ha a fájdalom nagyon erős, vegyünk be fájdalomcsillapítót a betegtájékoztatóban leírt adagolásban.

Az első és másodfokú égések kezelésében kiemelt szerepe van a megfelelő bőrnyugtató és regeneráló krémeknek a gyógyulás és a hegesedés megelőzése érdekében. Ezek a krémek fertőtlenítik a bőrt, csökkentik a gyulladást, hidratálnak és elősegítik a regenerációt. A megfelelő krém kiválasztásában gyógyszerész tanácsot tud adni.

A másodfokú égési sérülések kezelése nem mindig egyszerű, és nem minden esetben biztonságos otthon elvégezni. Ha a sérült terület nagyobb, mint a tenyerünk, mély és sok hólyag keletkezett rajta, a sérülés speciális ellátást kíván. Amennyiben láz jelentkezik, a bőr vörös, duzzadt és meleg, az a fertőzés jele lehet, amely ugyancsak szakszerű terápiát igényel.

Mit tegyünk, ha az égési sérülés kiterjedt?

A harmadfokú égési sérülés súlyos, életveszélyes állapot, ezért azonnali orvosi ellátást követel. A bőr minden rétegét érinti, amitől szürkének vagy barnának tűnik, száraz és pergamenszerű lesz. Ha a bőr idegvégződései elhalnak, a beteg nem érez fájdalmat, ami félrevezető lehet. Harmadfokú égés esetén szintén elengedhetetlen a sérült testrész hűtése, azonban ezt szakembernek kell elvégeznie, megfelelő eszközökkel és módszerekkel, vagyis ne alkalmazzuk a hideg vizes módszert, hanem mielőbb hívjunk mentőt! A sebbe ragadt ruhaneműt ne távolítsuk el tépkedve, mivel ez további sérüléseket okozhat, inkább bízzuk az orvosra. Égés esetén a sérült terület gyorsan megduzzadhat. Az ékszerek akadályozhatják a vérkeringést és azt, hogy a hő eltávozzon a bőrből. Fokozhatják a fájdalmat és a duzzanatot okozhatnak, valamint a fertőzés kockázatát is növelhetik, ezért óvatosan távolítsuk el őket. A sérülést száraz, steril kötéssel vagy frissen vasalt lepedővel fedjük le. Tilos a hólyagok megnyitása, vagy a seb bekenése bármilyen anyaggal.

A negyedfokú égés a bőr mellett az izmokat, a zsírszövetet, a csontokat és akár belső szerveket is érinti, valamint a szövetek elszenesedésével jár. Az égés olyan mélyre hatol, hogy a szövetek elhalnak és gyakran nem képesek regenerálódni. A szervezet sokkos állapotba kerülhet, ezért a legfontosabb és egyetlen teendőnk a mentők azonnali értesítése.

A cikkben közölt információk tájékoztató jellegűek, és nem helyettesítik az orvosi tanácsadást. Ha nem vagyunk biztosak abban, hogy az égési sérülés otthon is kezelhető, mielőbb forduljunk szakemberhez!

Források:

https://www.verywellhealth.com/first-aid-for-burns-5208710

https://www.mayoclinic.org/first-aid/first-aid-burns/basics/art-20056649

https://www.mayoclinichealthsystem.org/hometown-health/speaking-of-health/ouch-ive-burned-my-hand

A honlapon és a bejegyzésben található információk tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek nem az OÉTI, illetve az Országos Gyógyszerészeti Intézet (OGYI) szakvéleményei. Betegséggel, hatóanyagokkal, életmódváltással, táplálkozással kapcsolatban kérje orvosa vagy gyógyszerésze szakvéleményét!

Hasznos volt a cikk?

Iratkozzon fel hírlevelünkre és olvasson hasonló tartalmakat




Testápoló + OptiMSM 200ml – Tripla Csomag

Original price was: 14970 Ft.Current price is: 9980 Ft.

Tudja meg, hogy Ön magnéziumhiányos-e!

Magnéziumhiány kalkulátorunkat használva néhány kérdés megválaszolásával kiderítheti, hogy Önnek szüksége van-e extra magnéziumpótlásra.

Töltse le ingyenes könyveinket!

Ha szeretne még többet tudni a magnézium élettani hatásairól, akkor töltse le 3 elektronikus formátumú könyvünket és ismerje meg a részleteket!

Tudja, hogyan védheti jobban egészségét?

Kevéssé ismert tények a magnéziumról amelyek befolyásolják az Ön egészségét!

3 letölthető könyvbe foglalva, 990 Ft értékű kuponnal.





Ajándék termék a következő vásárlásához!

A kosár oldal alján adja meg az OSIM93 kuponkódot és mi egy 1390 forint értékű Koncentrátum Érzékeny Bőrre 30ml terméket küldünk ajándékba a vásárlása mellé!

A kupon felhasználónként csak egy alkalommal alkalmazható és március 31. éjfélig használható fel!

A kedvezmény más kedvezményekkel együtt nem alkalmazható!

Kérdése van? Segítségre van szüksége?

Keresse kollégáinkat a +36 1 445 0532 telefonszámon, vagy az info@osimagnesium.hu email címen