Barion Pixel
felnőttkori ADHD tünetei

Melyek a felnőttkori ADHD tünetei?

A figyelemhiányos hiperaktivitási-zavar (ADHD) nemcsak gyerekeket érint, számos felnőtt küzd vele. Mivel a felnőttkori ADHD tünetei gyakran nehezen felismerhetők, aluldiagnosztizált betegségről van szó, amely sokszor kezeletlen marad.

A felnőttkori ADHD tünetei könnyen összetéveszthetők más problémákkal, például szorongással, depresszióval vagy különféle személyiségzavarokkal. Ez a hasonlóság jelentősen megnehezítheti a pontos diagnózis felállítását, ami legtöbbször meg sem történik.

Miért olyan nehéz azonosítani a felnőttkori ADHD-t?

Különösen a múltban volt jellemző, hogy az ADHD-t nem ismerték fel gyermekkorban, ma ez inkább a felnőttkori változata kapcsán igaz. Az ADHD-s felnőttek rendszerint hosszú éveken keresztül küszködnek a tünetek okozta nehézségekkel anélkül, hogy tudnák, mi áll azok hátterében. Sokaknál azonban sosem derül ki a valódi ok. Az évek múlásával ugyanis a betegség tünetei változhatnak. A hiperaktivitás például kevésbé szembetűnő lehet, míg a figyelemzavar és az impulzivitás más formában jelentkezhet, ami megnehezíti a kórisme felállítását. Emellett felnőttként az ADHD-s személyek gyakran kompenzálják a tüneteiket, ami elfedheti a problémát. Mivel sokan még mindig negatív előítéletekkel tekintenek az ADHD-ra, az érintettek szégyellik az állapotukat és nem mernek segítséget kérni. A betegség gyakran társul más pszichiátriai kórképekkel, ez pedig elvonhatja a figyelmet az ADHD jeleiről.

Mi befolyásolhatja a tünetek megjelentését?

Bár az ADHD tüneteinek megjelenési formája az életkor előrehaladtával változhat, az alapvető tünetek, mint a figyelemzavar, a hiperaktivitás vagy az impulzivitás sokszor továbbra is jelen vannak, csak kevésbé erőteljesen. Felnőttkorban új tünetek is megjelenhetnek, például szorongás, depresszió vagy kényszeresség. Hogy kinél melyik jelenik meg, azt az ADHD típusa is befolyásolja.

A tünetek tekintetében a két nem között adódhatnak eltérések. A férfiaknál gyakrabban figyelhető meg a hiperaktivitás és az impulzivitás. Mivel ez a viselkedés feltűnőbb, a betegség korábban felhívja magára a figyelmet. Az ADHD-s nőknél inkább a figyelmetlenség és a belső nyugtalanság a jellemző. Ez a tünetcsoport kevésbé szembetűnő, így a diagnózis felállítása nehezebb.

Fontos kihangsúlyozni, hogy az ADHD tünetei nagyon egyéniek, az enyhétől a súlyosig terjedhetnek, és nemcsak a nem, de az életkor, a környezet, és számos egyéb tényező is befolyásolhatja, hogy miként jelentkeznek. A figyelemzavar, hiperaktivitás és impulzivitás különböző kombinációkban és súlyossági fokokban mutatkozhatnak meg egyeseknél. Az ADHD gyakran társulhat más pszichiátriai zavarokkal, amelyek szintén befolyásolhatják a tüneteket.

A felnőttkori ADHD tünetei

Az ADHD-val való együttélés számos kihívást jelenthet, de a korai felismerés és a megfelelő kezelés jelentősen javíthatja az életminőséget. Sajnos sok felnőtt egész életében diagnosztizáltalan ADHD-s tünetekkel küzd, amely hozzájárulhat számos egészségügyi problémához, beleértve a mentális és a fizikai betegségeket.

Figyelemhiány: Az ADHD-s felnőttek nehezen tudnak koncentrálni a hétköznapi vagy a számukra unalmas teendőkre, könnyen elterelheti a figyelmüket bármi, és egyik tevékenységről a másikra váltanak, vagy egyszerre több dologgal foglalkoznak. Ezzel szemben sokszor képesek olyan feladatokra összpontosítani, amelyeket ösztönzőnek vagy vonzónak találnak. Ezt a tünetet hiperfókusznak nevezik, ami akár olyan erős lehet, hogy az illető megfeledkezik mindenről, ami körülötte történik, teljesen elveszíti az időérzékét, és elhanyagolja az egyéb kötelezettségeit. Az ADHD-s személy gyakran hagyja el dolgait, elfelejti, hova tette a kulcsát, a telefonját vagy más fontos tárgyakat. Ez a figyelmetlenség és a szervezetlenség következménye.

Koncentrációs nehézségek: Felnőttkori ADHD esetén az élet gyakran kaotikusnak és kontrollálhatatlannak tűnik. Rendkívül nagy kihívást jelenthet a teendők rangsorolása, a feladatok nyomon követése, valamint az időbeosztás. Az ADHD-s embereknek problémáik adódnak a projektek elindításával és befejezésével és gyakran elfelejti a találkozókat, kötelezettségvállalásokat, határidőket. Halogatják a feladataikat, és az utolsó pillanatra hagyják a tennivalókat.

Impulzivitás: Az impulzivitás miatt az ADHD-s felnőtt meggondolatlanul és gyorsan cselekszik, és anélkül reagál, hogy figyelembe venné a tettének következményeit. Előfordulhat, hogy félbeszakít másokat, és az utasítások betartása nélkül hajtja végre a feladatokat. ADHD egyik gyakori tünete a türelmetlenség és a gyenge önkontroll, amely a vezetés során is megnyilvánulhat, ezért nem minden ADHD-s személy alkalmas az autóvezetésre. Az impulzív személy gyakran mondja ki, amit gondol, még akkor is, ha az sértő vagy helytelen. Nehezen tudja kivárni a sorát, türelmetlen és könnyen frusztrálódik. Azonnal reagál egyes helyzetekre, anélkül, hogy átgondolná a következményeket. Az impulzivitás és a hiperaktivitás miatt az ADHD-s személyeknél nagyobb a kockázata a baleseteknek és sérüléseknek.

Érzelmi nehézségek: Sok ADHD-s felnőtt nehezen tudja kezelni az érzéseit, különösen az intenzív vagy negatív érzelmeket, mint a harag vagy a frusztráció. Az illető könnyen idegessé és stresszessé válik, túlérzékeny a kritikával szemben, és hajlamos a dühkitörésre. Az alacsony önértékelés és alulteljesítéstől való félelem szintén gyakori ADHD-s tünet. Az érzelmi kitörések és az impulzív viselkedés megterhelheti a társas kapcsolataikat,

Hiperaktivitás: Az ADHD-s felnőtteknél a hiperaktivitás ugyanúgy megjelenhet, mint a gyerekeknél, de gyakran más formában. Fiatalkorban a hiperaktivitás jellemzően nyugtalanság, folyamatos mozgás, az egyhelyben való ülésre való képtelenség alakjában nyilvánul meg, míg a felnőtteknél sokkal inkább belső nyugtalanságként, folyamatos feszültségként érződik. Ez a nyugtalanság fizikai tünetekben is megnyilvánulhat, például izgatottság, izomfeszülés és alvászavarok formájában.

Étkezési problémák: Az impulzivitás az étkezés terén is megnyilvánulhat. Az ADHD-sok a hirtelen felmerülő éhségérzetnek vagy vágynak nehezen tudnak ellenállni, ami falásrohamokhoz vezethet. A másik véglet, amikor a figyelemhiány miatt ADHD-s személyek elfelejtenek enni, vagy annyira elmerülnek egy feladatban, hogy nem veszik észre az éhséggel összefüggő jeleket.

Alvászavarok: Az ADHD-s felnőtteknél gyakoriak az alvászavarok. Az agyuk másképp működik, ami befolyásolja az alvás-ébrenlét ciklusokat szabályozó agyi területeket, emellett gyakran érzik magukat nyugtalannak, ami megnehezíti az elalvást. A betegség sokszor társul szorongással és depresszióval, amelyek szintén hozzájárulnak az alvásproblémákhoz.

Költekezés: Az impulzivitás a pénzügyi döntések során is megnyilvánulhat. A felesleges vásárlások, a tervezés nélküli költekezés gyakran problémát okozhat az ADHD-val élők számára.

Források:

https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC2957278

https://www.webmd.com/add-adhd/adhd-adults

A honlapon és a bejegyzésben található információk tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek nem az OÉTI, illetve az Országos Gyógyszerészeti Intézet (OGYI) szakvéleményei. Betegséggel, hatóanyagokkal, életmódváltással, táplálkozással kapcsolatban kérje orvosa vagy gyógyszerésze szakvéleményét!

Hasznos volt a cikk?

Iratkozzon fel hírlevelünkre és olvasson hasonló tartalmakat




Testápoló + OptiMSM 200ml – Tripla Csomag

Original price was: 14970 Ft.Current price is: 9980 Ft.

Tudja meg, hogy Ön magnéziumhiányos-e!

Magnéziumhiány kalkulátorunkat használva néhány kérdés megválaszolásával kiderítheti, hogy Önnek szüksége van-e extra magnéziumpótlásra.

Töltse le ingyenes könyveinket!

Ha szeretne még többet tudni a magnézium élettani hatásairól, akkor töltse le 3 elektronikus formátumú könyvünket és ismerje meg a részleteket!

Tudja, hogyan védheti jobban egészségét?

Kevéssé ismert tények a magnéziumról amelyek befolyásolják az Ön egészségét!

3 letölthető könyvbe foglalva, 990 Ft értékű kuponnal.





Ajándék termék a következő vásárlásához!

A kosár oldal alján adja meg az OSIM93 kuponkódot és mi egy 1390 forint értékű Koncentrátum Érzékeny Bőrre 30ml terméket küldünk ajándékba a vásárlása mellé!

A kupon felhasználónként csak egy alkalommal alkalmazható és március 31. éjfélig használható fel!

A kedvezmény más kedvezményekkel együtt nem alkalmazható!

Kérdése van? Segítségre van szüksége?

Keresse kollégáinkat a +36 1 445 0532 telefonszámon, vagy az info@osimagnesium.hu email címen