Az ekcémát könnyebb kordában tartani, mint gyógyítani. Amikor fellángol, nehéz másra gondolni, hiszen a vörös, gyulladt foltok őrülten viszketnek. Számos természetes gyógymód hasznosnak bizonyul a legtöbb ember számára, és az ekcéma kezelése házilag nem igényel drága hozzávalókat.
A hagyományos terápiák nagyon hasznosak a betegek túlnyomó többsége számára, de egyesek a legjobb gyógyszerek ellenére is tovább szenvednek. Mások ezek mellékhatásaival küzdenek, ezért érdemes az alternatív módszerek felé fordulni. Íme, néhány dolog, amit egyedül is kipróbálhatunk, hogy enyhítsük az ekcéma okozta irritációt.
Diéta
Bár a szakértők nem tudják pontosan, mi okozza az ekcémát, egyesek szerint a megfelelő étrend az ekcéma ellenszerének titka. Sokféle diéta ajánlott ekcéma esetén, többek között a tej-, glutén, színezék- és cukormentes. A megfelelő táplálkozás valóban javulást okozhat, de elenyésző hatása van az ekcémára nézve.
Növényi olajok
Úgy tűnik, a helyileg alkalmazott napraforgó- vagy kókuszolaj igen kedvező tulajdonságokkal rendelkezik a bőrviszketés, a kiütések csökkentése, a hólyagok eltüntetése, valamint a bőr barrier funkciójának javítása tekintetében. A kókuszolaj használata meggátolja a bőrön lévő, fertőzést okozó baktériumok, a Staphylococcus aureus elszaporodását. A teafaolaj antimikrobiális és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal büszkélkedhet, amelyek képesek enyhíteni az ekcéma tüneteit. Számos tanulmány kimutatta, hogy helyileg alkalmazva hatékonyabb az ekcéma enyhítésében, mint a vényre felírható krémek.
Gyógyító kádfürdő
Nem tévedés: az enyhén klóros víz enyhítheti a gyulladást és a viszketést, valamint elpusztíthatja azokat a baktériumokat, amelyek ekcéma esetén bőrfertőzést okozhatnak. Adjunk egy fél csésze háztartási klórt egy teli kád vízhez, üljünk bele 10 percig, majd zuhanyozzunk le. Beszéljünk az orvossal, mielőtt ezt a módszert kipróbálnánk, mert a klór egyeseknél problémákat okozhat.
Aki ekcémától szenved, annak a bőre pH-értéke megemelkedett, ami irritációt és kiszáradást okoz. Az almaecet savassága segíthet helyreállítani a bőr természetes sav-bázis egyensúlyát, és javíthatja a betegség tüneteit. Alkalmazzuk nedves pakolásként a bőrre, vagy adjunk 1-2 csésze almaecetet a fürdővízhez. Az almaecet-terápia előtt beszéljünk bőrgyógyásszal.
Forraljunk fel három marék zablisztet 3 liter vízzel, majd szűrjük le, és öntsük a fürdővízbe. Mártózzunk meg benne 15 percre. A zab antioxidánsokat és gyulladásgátló vegyületeket tartalmaz, beleértve a polifenlol avenantramidokat és az E-vitamint, vízzel elegyítve pedig remek gyulladáscsökkentő és hidratáló, emellett erősíti a bőr védőgátját.
Nedves pakolás
A különösen intenzív, súlyos viszketéssel vagy fájdalommal járó ekcéma esetén a nedves pakolás csodákra képes a bőr rehidratálásában és megnyugtatásában, valamint támogatja a helyileg alkalmazott gyógyszerek hatékonyságát. Az eljárás során hidratálókrémet kell felvinni a nedves bőrre, majd egy réteg nedves és száraz gézt. A pakolást érdemes több órán át fent hagyni. Kézen és lábon használjunk benedvesített pamutkesztyűt és zoknit, erre száraz rétegként gumikesztyű vagy fólia kerüljön.
Vitaminok
Számos vitamin segíthet az ekcéma kezelésében. A vizsgálatok azt mutatják, hogy a súlyosabb ekcéma összefügg az alacsonyabb D-vitamin-szinttel. A helyi B12-vitamin krém formájában történő alkalmazásával kapcsolatban van néhány meggyőző bizonyíték arra vonatkozóan, hogy hasznos.
Gyógynövények
A gyógynövényeket a szervezetben fennálló, az ekcémához vezető egyensúlyhiány megszüntetésére, illetve a tünetek mérséklésére javasolják. Egyes kutatások azt sugallják, hogy az aloe vera antibakteriális, gombaellenes és gyulladáscsökkentő tulajdonságai szerepet vállalnak a tünetek enyhítésében. Keressünk olyan terméket, amely a legmagasabb koncentrációban tartalmazza a gyógynövényből származó kivonatot. A kamilla-, körömvirág- és édesgyökér-tartalmú krémek és borogatások ugyancsak enyhülést hozhatnak. Teaként fogyasztva a rozmaring, a zsálya, a diófalevél és a gyermekláncfű segíthet.
Probiotikumok
A baktériumok egyensúlya az emésztőrendszerben az egyik olyan tényező, amely befolyásolja az immunrendszert. Egy 2010-es tanulmány megállapította, hogy az allergiás betegségekben, például az atópiás dermatitiszben szenvedő gyerekek bélflórája nagyon eltér az egészséges társaikétól. Ez a megállapítás alátámasztja azt az elképzelést, hogy bizonyos probiotikumok fogyasztása előnyös lehet. Bár a kutatások ígéretesek, továbbiakra van szükség ahhoz, hogy biztosan kijelenthessük: a probiotikumok működnek ekcéma esetén.
Akupunktúra
Az akupunktúra mérsékelheti a viszketést az ekcémás betegeknél, sőt hatással van az egész szervezetre: oldja a stresszt és támogatja a jó közérzetet. Biztonságos, de drága lehet.
Életmódbeli változtatások
Az ismert irritáló tényezők elkerülése mellett más életmódbeli változtatások is hasznosak lehetnek, beleértve a kesztyű viselését a szabadban végzett munka, a takarítás vagy a vegyszerek használata során. Ne hordjunk szorosan testhez álló és szintetikus szövetből vagy gyapjúból készült ruhákat, amelyek dörzsölhetik a bőrt. A len, a pamut és a selyem jobb választás. Viseljünk puha, laza, légáteresztő öltözéket. A gyengéd, színezék- és illatanyag-mentes szappanok és mosószerek használata ugyancsak javasolt.
Kerüljük a szélsőséges hőmérsékletet. Hideg időben a beltéri fűtőtestek kiszáríthatják a levegőt és az ekcémás emberek bőrét. A párásító használata a hálószobában nedvesítheti a levegőt, és megakadályozhatja ezt.
Bármi, ami izzadást okoz, irritálhatja a gyulladt bőrt. Ne végezzünk intenzív edzéseket, ezzel szemben a könnyed mozgás és a sok alvás elősegíti az egészség megőrzését, ami megakadályozza az ekcéma rosszabbodását.
Kezeljük a fizikai és a mentális stresszt. Mindkettő súlyosbítja az ekcéma tüneteit vagy generálja a fellángolását.
Fontos! Rengeteg dolgot érdemes kipróbálni otthon az ekcéma csillapítására. De ha a bőr elfertőződött, a legjobb, ha a kezelését profikra bízzuk.
Források:
https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/eczema/eczema-home-treatment