A hormonális egyensúly zavara miatt kialakuló bőrelváltozások zavaróak lehetnek. Befolyásolhatják az ember önbecsülését, sőt depressziót okozhatnak. A hormonális pattanások kezelése ráadásul nehézségekbe ütközhet, azonban a magnézium segít felvenni ellenük a harcot.
Melyek a pattanások hormonális okai?
A hormonális pattanás pontosan az, aminek hangzik – a hormonok szintjének ingadozásaihoz kötődő akné, ami elsősorban az arcot, hátat, mellkast és vállat érinti. Fő kiváltó tényezője a tesztoszteron, de más hormonok, az ösztrogén, a progeszteron és az inzulin is szerepet játszhatnak a kialakulásában. A tesztoszteronszint emelkedése serkentheti a túlzott faggyútermelést a faggyúmirigyekben, és ha a faggyú szennyeződéssel, baktériumokkal és elhalt bőrsejtekkel keveredik, eltömődött pórusokat és pattanásokat eredményez. Az hormonális pattanás az enyhétől a súlyosig fokúig terjedhet. Bár a probléma általában a pubertás alatt jelentkezik, felnőtteket is érinthet, főleg nőknél gyakori. Sokan közülük arról számolnak be, hogy a pattanások közvetlenül a menstruáció előtt keletkeznek, amikor az ösztrogén és a progeszteron szintje csökken, míg férfi hormonoké (androgéneké) nő a szervezetben. A policisztás petefészek szindróma – amely szintén a férfi nemi hormonok túlsúlya miatt jön létre – egyik tünete a pattanás, de a problémát generáló okok között meg kell említeni a terhességet és a menopauzát is. A magnéziumhiány ugyancsak a bőr állapotának romlásához vezethet.
Milyen tünetei vannak a hormonális aknénak?
Az áll és az állkapocs vonala mentén koncentrálódó hormonális akné főként cisztás dudorok (vörös csomók) formájában jelentkezik, amelyek mélyen a bőr alatt alakulnak ki. Enyhébb esetekben csak mitesszerek, apró gennyes pattanások, fehér és piros foltok tűnnek fel a bőrön. A gennyes pattanás azért jön létre, mert a faggyúmirigy kivezetőnyílását szaruréteg tömíti el. Ha ezek begyulladnak, fájdalmas cisztákká válhatnak. Fennáll a hegesedés veszélye, emellett az akné befolyásolhatja a pigmentációt.
Mit tehetünk a hormonális eredetű pattanások ellen?
Hacsak a hormonális pattanás nem enyhe, a vény nélkül kapható készítmények általában nem járnak sikerrel a kezelésében. Gyakran antibiotikumot, fogamzásgátló és az antiandrogén gyógyszereket írnak fel a bőrgyógyászok. Az antiandrogén orvosságok az androgén hormonok szintjének csökkentésével fejtik ki hatásukat, míg az ösztrogént és progeszteront tartalmazó fogamzásgátók a hormonális egyensúly visszaállítását szolgálják. Ha a hormonális pattanások enyhék, helyi kezelésként retinoidokat, vagyis A-vitamin származékokat használnak. A lézer- és fényterápia, a kémiai hámlasztás, illetve a ciszták eltávolítására ugyancsak a gyógymódok közé tartoznak. Mivel manapság rengetegen gyulladáskeltő élelmiszerek tökelegét fogyasztják, például tejtermékeket, finomított cukrot és feldolgozott ételeket, a gyógyulás érdekében javasolt ezeket elhagyni.
Természetes megoldás hormonális pattanások ellen
A hormonális akne kiváltó okának kezelése kulcsfontosságú a pattanások megszüntetésében. Létezik egy titkos fegyver, amely a gyulladás csökkentésével, a hormonális egyensúly elősegítésével leküzdheti azokat, ráadásul élen jár a bőr állapotának javításában, ez pedig a magnézium. Az Advances in Nutrition 2016-os tanulmánya szerint több laboratóriumi vizsgálat során kimutatták, hogy az elégtelen magnéziumbevitel növeli a krónikus gyulladást, és az akné pontosan ennek a klasszikus esete. Ez a nyomelem erősíti az immunrendszert és szerepet játszik a bőrallergiák csökkentésében. Nélkülözhetetlen a hormonrendszer egészségéhez, mivel részt vállal a progeszteron, az ösztrogén és tesztoszteron termelésben. Egy másik hormon, a kortizolszint csökkentésével nyugtatja az idegrendszert, és hozzájárul a nyugodt alváshoz. Egy tudományos kutatás úgy találta, hogy a bőrproblémák sokkal gyorsabban gyógyulnak, ha helyileg kezelik magnéziumsókkal. A keserűsó, vagyis a magnézium-szulfát külsőleg történő alkalmazása enyhítheti a gyulladást, csökkentheti a duzzanatot, hámlasztja a bőrt és fellazítja a mitesszereket.
Hogyan juthatunk elegendő magnéziumhoz?
Alapvetően, ha nem jutunk elég magnéziumhoz, az könnyen kiválthatja felnőttkorban a hormonális pattanásokat. Aki magnéziumhiányban szenved, annak bőrében alacsonyabb a kollagén szintje. Ennek eredményeként a bőre szárazabb, egyenetlen tónusú és ráncosodó lesz, ami nem túl ideális. A magnézium forrásai a zöld leveles zöldségek, avokádó, banán, málna, diófélék és magvak, hüvelyesek, tenger gyümölcsei, brokkoli, káposzta, spárga és borsó. Az élelmiszerekből nem mindig lehet kellő mennyiségű magnéziumhoz jutni, ezért megfontolandó az étrend-kiegészítők fogyasztása. A magnézium támogatja a bőrsejtek megújulását, és kiválóan alkalmas arra, hogy élettelivé tegye a fáradt bőrt. Ügyeljünk arra, hogy ne lépjük túl a napi ajánlott 320 mg-os adagot, mert hashajtó hatása lehet, ha túlzott mennyiségben fogyasztjuk.
Források:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/313084
https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/hormonal-acne
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0003986106001366
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5105038/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5015761/