Sok nő érez petefészek fájdalmat az élete során, és ez érthető módon ijesztő lehet. Segítünk elmagyarázni, mi idézi elő, és milyen további lépéseket érdemes megtennünk önmagunk megnyugtatása érdekében.
Akinek petefészkei vannak, valószínűleg megtapasztalta már, milyen a petefészek fájdalom. Bár jellemzően a menstruációs ciklussal áll összefüggésben, néha egy mögöttes állapot jele lehet. Sőt, érdekes módon akkor is fájhat valakinek a petefészke, ha eltávolították.
Melyek a petefészek fájdalom okai?
A női medence mindkét oldalán található petefészkek felelősek a megtermékenyítéshez szükséges petesejtek termeléséért és kilökődéséért. A petefészek fájdalom főként az ovulációhoz, vagyis a peteéréshez kapcsolódik, de gyakori a menstruáció előtt és alatt. Olykor viszont más okai vannak, többek között valamilyen nőgyógyászati probléma, például endometriózis. Kiválthatja kismedence-gyulladás, vagy akár az emésztő- és a húgyúti rendszert érintő betegség. Ez bonyolulttá teheti a diagnózist.
Néhányan jobb oldali petefészek fájdalmat éreznek az ovuláció során, amikor a petesejt kilökődik a petefészekből. Az úgynevezett mittelschmerz-fájdalom (a mittel szó középet, míg a schmerz fájdalmat jelent) bár kellemetlen lehet, de ártalmatlan.
A petefészekciszta egy jóindulatú, általában folyadékkal teli tüsző, amely szúró fájdalmat, vérzést, menstruációs rendellenességeket okozhat. A petefészekciszták gyakoriak, és a menstruációs ciklus különböző időszakában alakulhatnak ki.
A méhen kívüli terhesség a méhen kívül zajlik, általában a petevezetékek egyikében. Mérsékelt vagy súlyos egyoldali petefészek fájdalmat eredményezhet, és sürgősségi ellátást igényel. Ha növekvő magzat miatt a petevezeték megreped, vér kerül a hasüregbe, vagyis belső vérzés alakul ki, ami életveszélyes állapot.
Amikor a megtermékenyített petesejt megtapad a méh falán, egyes nők alhasi görcsöt élnek meg. A beágyazódási fájdalom jelentkezhet petefészek fájdalom formájában. Ugyanez játszódik le az embrió beültetését követően (lombikbébi program) a beágyazódás időszakában
A kismedence-gyulladás egy vagy több reproduktív szervet érinthet, beleértve a méhet, a petefészkeket, a petevezetékeket és a hüvelyt. Gyakran szexuális úton terjedő fertőzés idézi elő, és fájdalmat válthat ki a medence különböző régióiban, érintve az egyik vagy mindkét petefészket.
Van néhány ritka állapot, amely petefészek fájdalmat eredményezhet. Tekintettel ezek többségének súlyosságára fontos, hogy ne hagyjuk figyelmen kívül a tüneteket. Bár a petefészekrák fájdalmat kelthet a petefészekben, ez nem gyakori. Valójában a betegség rendszerint nem eredményez semmilyen tünetet, vagy ha igen, olyan enyhéket, mint a puffadás, a teltségérzet és a sürgető vagy gyakori vizelés.
A petefészekmaradvány-szindróma akkor fordulhat elő, ha valakinek műtéti úton eltávolították a petefészkeit, azonban egy minimális petefészekszövet visszamaradt. A fájdalom mellett petefészekrákot idézhet elő.
Petefészek-csavarodás szerencsére kevésszer fordul elő. Ilyenkor az egyik petevezeték megcsavarodik, ami meggátolja a petefészek vérellátását. A véráramlás hiánya miatt súlyos és hirtelen fájdalom jelentkezhet ezeken a területeken.
Az endometrózis során a méh nyálkahártyája, azaz az endometrium máshol is fellelhető a méhen kívül a szervezetben. A petefészek-endometrózis jelenlétére a fájdalom hívhatja fel a figyelmet.
A petefészek fantomfájdalma akkor keletkezik, amikor egy nőnek az egyik vagy mindkét petefészkét eltávolították. Úgy gondolják, hogy a tartós érzőideg-stimuláció eredménye.
A húgyúti fertőzés vagy a vesekő a petefészek fájdalomhoz hasonló fájdalmat válthat ki. Mindkettő meglehetősen korán kizárható egy normál vizeletvizsgálattal.
A terhesség alatt az alhasi vérbőség, illetve a méhszalagok feszülése a petefészek fájdalomhoz hasonló tüneteket okozhat.
A perimenopauzában, vagyis a változókort megelőző időszakban a szervezet egyoldalú ösztrogénterhelésnek van kitéve. Az ösztrogénhormon fokozza a sejtosztódást, azonban egy másik hormon, a sejtosztódást gátló progeszteronhormon szintje csökken. Ez egy sor szövődménnyel jár. Nagyobb a mióma és a kismedence-gyulladás kialakulásának esélye, ami petefészek fájdalommal járhat.
Hogyan állítják fel a diagnózist?
A petefészek fájdalom okának diagnosztizálása nem egyszerű, mivel más reproduktív szervekkel, például a méhhel kapcsolatos problémák is szerepet játszhatnak benne. A fizikális vizsgálaton túl az orvos a fájdalommal kapcsolatban kérdéseket tesz fel a vizsgálat során, amelyek a következők lehetnek:
- Hol tapasztaljuk a fájdalmat?
- Mikor kezdődött?
- Milyen gyakran jelentkezik?
- Egy bizony tevékenység enyhíti vagy fokozza a fájdalmat?
- Milyen érzés – enyhe, égető, szúró, tompa, éles?
- Hogyan befolyásolja a fájdalom a mindennapi életünket?
Különféle teszteket szoktak elrendelni a diagnózis megerősítésére vagy elvetésére. A terhességi teszt mellett vizelet- és vérvizsgálat is javasolt a fertőzés ellenőrzésére. Szükség lehet kismedencei ultrahangra vagy CT-vizsgálatra.
Petefészek fájdalom kezelése
Ha a petefészek fájdalom összefügg a havi ciklussal, az életmódbeli változtatások, például a megfelelő alvás, a testmozgás, a relaxációs technikák és a melegítőpárna alkalmazása gyakran segíthet enyhíteni a tüneteket. Amennyiben az egyszerű otthoni gyógymódok nem hoznak megkönnyebbülést, javasoltak a nem szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerek. Egy másik gyógyszeres kezelést igénylő nőgyógyászati betegség a kismedence-gyulladás, amire antibiotikumot írnak fel. Petefészek-csavarodás, méhen kívüli terhesség, endometriózis és petefészekrák esetén elkerülhetetlen a műtét. Változókorban a hormonpótlás jelenthet megoldást a problémára.
Magnézium petefészek fájdalom ellen
Amennyiben a fájdalmat a hormonegyensúly felborulása idézte elő érdemes magnéziumpótlással próbálkozni. A magnézium a folsav és az antioxidáns glutation mellett kritikus fontosságú a máj 2. fázisú méregtelenítésében. E folyamat során az ösztrogén metabolitjai vízoldhatók lesznek, vagyis képesek a széklettel és a vizelettel kiürülni a szervezetből. Ily módon a magnézium támogatást nyújthat az ösztrogén dominancia kezelésében.
Egyre több bizonyíték utal arra, hogy a magnéziumhiány negatívan befolyásolja a nők egészségi állapotát. Ha nincs elegendő magnézium a szervezetben az a szív- és érrendszeri elváltozások mellett sok más betegséget kiválthat. Köze lehet a premenstruációs tünetegyütteshez, a fájdalmas menstruációhoz (dysmenorrhoea), a posztmenopauzás tünetek megjelenéséhez, illetve a menstruációs migrénhez.
A magnézium nők számára ajánlott bevitele körülbelül 320 milligramm naponta. Ez a nyomelem alkalmas a menstruáció előtti feszültség oldására, a hormonális pattanások kezelésére, valamint a változókor alatti alvászavarok leküzdésére. Első körben a magnéziumban gazdag ételek és tápanyagok fogyasztása javasolt, csak ezután érdemes étrend-kiegészítőket szedni.
Források:
https://www.verywellhealth.com/ovary-pain-causes-and-treatment-514437