Szervezetünk minden életkorban eltérő mennyiségű vitaminokat, ásványi anyagokat és nyomelemeket igényel. Időskorban a testünknek speciális szükségletei vannak. Sok betegséget, kellemetlen tünetet előzhetünk meg azzal, ha odafigyelünk a jelzéseire, és a felsoroltakból biztosítjuk számára a megfelelő mennyiséget.
Ahogy fokozatosan öregszünk, a szervezetünk működése is változik. Egy bizonyos kor után csökken az alapanyagcsere, amit a táplálkozás is befolyásol. Kevesebbet mozgunk, vagyis kevesebb kalóriát égetünk el, , ami akár súlygyarapodáshoz is vezethet, ami a szív- és érrendszert, valamint az izomzatot egyaránt megviseli.
A különböző gyógyszerek együttes alkalmazása, a romló fogak, a rágási és nyelési nehézségek étvágycsökkenést okozhatnak. Ez sajnos alultápláltsághoz vezethet, ami a testi változásokon kívül önellátási nehézségeket eredményezhet. Ezek a dolgok mind-mind oda vezetnek, hogy gyengül az immunrendszer, ami tragikus, hiszen egy idős ember amúgy is fogékonyabb a betegségekre, mint egy fiatal szervezet.
Mindent összevetve időskorban fokozott jelentősége van a megfelelő vitamin-, nyomelem- és ásványianyag-bevitelnek.
Ebben a cikkben a 3 legfontosabb ásványi anyagról olvashat bővebben, amelyek időskorban elengedhetetlenek.
Tudta?
- Az ásványi anyagokat szervezetünk nem tudja előállítani, így rendkívül nagy szerepe van a táplálkozásnak.
- A természetes ásványvizek oldott állapotban tartalmazzák az ásványi anyagokat, így azok jobban hasznosulnak. Érdemes tehát a napi folyadékszükségletet ásványvízzel pótolni, ezzel is segítve az ásványi anyagok kívánt szinten tartását.
Kalcium
Az egyik legismertebb ásványi anyag. A legnagyobb mennyiségben ez van jelen szervezetünkben. A csontokban, a fogakban található. Azért felel, hogy csontjaink minél szilárdabbak maradjanak.
Emellett ionos formában fontos szerepet játszik az idegrendszer működésében, a véralvadási folyamatokban, különböző enzimek működését is segíti, valamint izmaink összehúzódásában, és a szívműködés szabályozásában is jelentős a szerepe. Sajnos csupán a táplálkozással nem tudjuk fenntartani szervezetünk kalciumigényét, hiszen így mindössze a 20, esetleg 40%-a hasznosul. A D-vitamin segíti a felszívódását. Ám pótlásával óvatosnak kell lenni, ugyanis túladagolható. Ebben az esetben lerakódik az érfalakon, és akár mélyvénás trombózist is okozhat, terhelheti a vesét, ami vesekő kialakulásához vezethet.
Időskorban a csontritkulás elkerülése miatt elengedhetetlen a pótlása. Bevihetjük tejtermékek fogyasztásával, olajos magvakkal is. Sok kalciumot tartalmaz a bab, a mandula, a szezámmag, a brokkoli, a mák, a szójabab, a szardínia és a lazac.
Kálium
Ez az ásványi anyag sejtjeink belsejében található elsősorban. Nagyon lényeges szerepe van az ingerület-átviteli folyamatokban, az ideg- és izomműködésben, valamint testünk normális sav-bázis egyensúlyának kialakításában és fenntartásában. Ez időskorban kiemelten fontos. A legtöbb bevitt táplálékban van valamennyi kálium, így nem a hiánya az, amivel elsősorban számolni kell. Az időskorban előforduló magasvérnyomás betegség kezelésének kiegészítéseként gyakran alkalmaznak vízhajtó tablettákat. Ezek fokozottan ürítik a szervezetből az ásványi anyagokat, így a káliumot is. Szintje így nagyon gyorsan lecsökkenhet, ami zavartsághoz, de akár depresszióhoz is vezethet, valamint izomgyengeséget okozhat.
Magnézium
Tudta?
- Minden, ami a szervezet magnéziumszintjét lecsökkenti, negatív hatással van ránk.
- Egy felmérés szerint a Föld lakosságának mintegy 80%-a magnéziumhiányos.
- Számos patikai gyógyszer veszélyes mértékben kimerítheti a szervezet magnéziumkészleteit. A széles körben fogyasztott, receptre kapható orvosságok túlnyomó többségének mellékhatásaként a vitaminok és alapvető sejttápláló anyagok fokozatosan kiürülnek a szervezetből.
- Sebészeti beavatkozások esetén biztonságosabb már a műtétet megelőzően beállítani, megnövelni a beteg szervezetében a magnéziumszintet.
- Időskorban a legjobb megoldás a bőrön át felszívódó magnézium, ugyanis ez kíméli a gyomrot és a bélrendszert, nincsenek mellékhatásai.
A magnézium időskorban a legfontosabb ásványi anyag, hiszen mintegy 400 enzim aktivátora – jelentős szerepe van a szénhidrátok, a zsírok, a nukleinsavak és a fehérjék anyagcseréjében, az energiatermelésben és -felhasználásban. Felelős az idegek és az izmok működésének zavartalanságáért, oldja a simaizom-görcsöket és csökkenti a szívroham kockázatát. Normalizálja a vérkeringést, így hozzájárul a vérnyomás csökkentéséhez is. Elősegíti a csontosodást, ami időskorban szintén nagyon fontos, ugyanis ebben az életkorban kialakulhat a a csontritkulás . A magnézium ezenkívül elengedhetetlen a normális kalcium-, nátrium-, kálium- és foszforegyensúly fenntartásához és a C-vitamin hasznosulásához is. Normalizálja a koleszterinszintet, segíti az immunrendszer megfelelő működését, lassítja az öregedés folyamatait.
Mivel megakadályozza a kalcium túlzott lerakódását, így véd a trombózis kialakulásától is. Nagyon pozitív a hatása a szellemi teljesítőképességre. Mérsékli a migrént, és pozitív irányba befolyásolja a hallást.
Ha nincs belőle elég a szervezetben, az hozzájárulhat az anyagcsere-folyamatok romlásához, nő a trombózis, valamint a szívizom-elhalás kockázata. Szédülést, dekoncentrációt, depressziót, fejfájást, viselkedészavarokat, étvágytalanságot, magas vérnyomást és kalcium-oxalátkő-képződést okozhat a hiánya.
Vízhajtó szedése esetén drasztikusan csökkenhet a szintje. Pótolható egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozással, étrendkiegészítő tabletta szedésével, valamint a bőrön át felszívódó módszerrel, ami mind közül a leghatékonyabb az idősek számára.
Miért a bőrön át felszívódó magnézium a leghatékonyabb időskorban?
Időskorban megváltoznak a táplálkozási szokásaink. Hajlamosak vagyunk csak olyan ételeket fogyasztani, amelyeket szeretünk, nem mindig foglalkozunk az ételeink ásványianyag-tartalmával. A gyógyszerszedés negatív oldala az, hogy a szervezetünkből gyorsabban ürülnek ki a hatékony ásványi anyagok is (pl. a vízhajtók miatt). A szájon át szedhető magnézium bevett szokás az ásványi anyag pótlására, ám sokszor mellékhatásokkal jár. Az orálisan alkalmazott tabletták, kapszulák ugyanis a szervezetbe jutva keresztülhaladnak az emésztőrendszeren, érintik a májat, amelynek szűrőfunkciója miatt sokkal kevesebb értékes magnézium szívódik fel, és az is sokkal lassabban. Ahogy halad előre az életkorunk, a szájon át bevitt táplálék-kiegészítőkből egyre kevesebb és kevesebb hasznosul. Ennek az az oka, hogy idősebb korban kevesebb a gyomorsav, amely segít a bevitt hatóanyagok feldolgozásában, illetve a naponta szedett gyógyszerek is csökkenthetik a felszívódást.
Mellékhatásokkal is járhat a magnéziumtabletták szedése, egy bizonyos dózis (150-200 mg) felett ugyanis hasmenést okozhat, ami időskorban még veszélyesebb, mint fiatalon.
Ezzel szemben a transzdermális magnéziumot fürdővízben oldódó, krémekben, gélekben felhasználható formában alkalmazzák. A magnézium a bőrön keresztül felszívódva gyorsan a rendeltetési helyére jut, ezáltal hatékonyan és gyorsan csillapítja a hiánnyal együtt járó tüneteket.
Nem elhanyagolható szempont, hogy a felszívódás ezen módjának nincsenek mellékhatásai, nem kell problémás tünetekkel számolni.