Terhesség, meddőség, klimax esetén, nőknél, férfiaknál: mik az alacsony progeszteron szint jellemző tünetei? Összefügg mindez a fogamzásgátlással, vagy egyéb, például lelki okokkal? Íme a legfontosabb kérdések és válaszok!
Alacsony progeszteron szint: okok, tünetek és jelek, amikre oda kell figyelned.
A progeszteron hormonról a nők nagy része biztosan hallott már, főleg azok, akik babát terveznek, vagy épp a gyermekáldás elmaradásának okait kutatják. Ez a fontos női hormon a menstruációs ciklus második felében termelődik, és a ciklus szabályozásáért, a terhesség létrejöttéért felel – emiatt terhes hormonnak, vagy sárgatest hormonnak is nevezik.
Az alacsony progeszteron szint sajnos gyakori jelenség a nőknél, és számos kellemetlen, akár súlyos tünetet is okozhat a rendszertelen menstruációtól kezdve a termékenységi problémákon és a korai vetélésen át a fájdalmas PMS-ig, azaz premenstruációs szindrómáig.
Az alacsony progeszteron szint fő okai általában hormonálisak. Kiválthatják pajzsmirigy problémák, inzulinrezisztencia, stressz, kialvatlanság, vitamin- és ásványi anyag – pl. magnézium – hiány, menopauza, sőt, a megemelkedett ösztrogénszint miatt is gyakran megjelenik. A ciklushoz kapcsolódó termékenységi vizsgálatok elengedhetetlen része a progeszteron szint ellenőrzése, főleg, ha egyéb jelek, például rendszertelen menstruáció, extrém fáradtság, hangulatingadozás, szorongás, hőhullámok, vagy levertség is társulnak hozzá.
Az alacsony progeszteron szint tünetei, okai és jelei tehát összetettek: az aktuális életmódtól, élethelyzettől az életkoron át az örökölt genetikai mintákig többféle tényező kiválthatja. Mindenképp ki kell vizsgálni, főleg, ha a rendszertelen menstruáció, a meddőség, a menstruációt megelőző kellemetlen PMS tünetek hosszú távon fennállnak. A progeszteron szint mértékét a vérből állapítják meg.
Hogyan kezelhető az alacsony progeszteron szint?
Az alacsony progeszteron szint többféle módon kezelhető. Sokan a természetes megoldásokat részesítik előnyben, hiszen – mint annyi más, női hormonokhoz köthető rendellenesség – az alacsony progeszteron szint is kezelhető megfelelő életmódváltással. Ezalatt elsősorban a stressz, a túlhajszoltság és a szorongás visszaszorítása, a jó minőségű alvás, a rendszeres testmozgás, a megfelelő, magnéziumban, vitaminokban gazdag táplálkozás és az egészséges testsúly elérése és megtartása értendő. Ha azonban a progeszteron szint mértéke drasztikusan és tartósan alacsony, szakorvos tanácsára van szükség. Az orvos ajánlhat szájon át szedhető progeszteron készítményeket, de létezik hüvelyi úton alkalmazható készítmény, vagy bőrön át felszívódó krém is.
Az alacsony progeszteron szint és a terherbeesés
A progeszteron hormon megfelelő aránya a szervezetben megkerülhetetlen a terhesség létrejöttéhez és fennmaradásához. Alacsony progeszteron szint esetén nem történik meg a tüszőrepedés és a beágyazódás, így a terhesség vagy nem jön létre, vagy korai vetéléssel végződik. Tudatos babatervezés esetén ezért – főleg, ha korábbi vetélések, inzulinrezisztencia, endometriózis, rendszertelen menstruáció vagy erős PMS tünetek indokolják – kihagyhatatlan a ciklushoz kötődő progeszteron-szint vizsgálat, amelyet vénás vérből állapítanak meg.
Hogyan kezelhető az alacsony progeszteron szint a luteális fázisban és a terhesség alatt?
A luteális fázis a ciklus során egybeesik a progeszteron termelődésének idejével. Ez az ovulációs szakasz és a petesejt kilökődése után történik meg, és általában két hétig tart – ennyi ideig van jelen a progeszteron hormon a szervezetben, és pont ennyi ideig tart a luteális fázis is. A luteális fázisban jelentkező alacsony progeszteron szint jelezheti az ovuláció elmaradását, vagy, ha az alacsony progeszteron szint ellenére megtörténik az ovuláció és a terhesség, korai vetéléshez is vezethet. Ennek oka, hogy a progeszteron hormon felelős a méhnyálkahártya megvastagodásáért és a megtermékenyített petesejt beágyazódásáért.
Lehet a hajhullás az alacsony progeszteron szint következménye?
A hajhullás számos problémát jelezhet a szervezetben a különböző allergiás reakción át a hormonális rendellenességekig és a gyulladásokig, így az alacsony progeszteron szinttel is összefüggésbe hozható. A tartós stresszterhelés csökkentése és egy azonnali vitamin-, illetve magnéziumkúra megkezdése ajánlott ilyenkor, de fontos az alapos kivizsgálás is, szakorvosok segítsége és iránymutatása alapján.
Összefüggésbe hozható a nagyon alacsony progeszteron szint olyan gyógyszerekkel, mint a fogamzásgátló, vagy egyéb, például lelki okokkal?
Bár a hormonális alapú fogamzásgátlók használata rendkívül egyszerű és praktikus megoldást jelent a nem kívánt terhesség létrejöttének megakadályozásában, ma már azt is tudjuk, hogy a nők hormonháztartásán komoly nyomot hagy, főleg 40 éves kor fölött. Ezekben a készítményekben ösztrogén és szintetikus úton előállított progeszteron is megtalálható, amik nemcsak a méhnyálkahártya állapotára, az ovuláció leállítására vagy az ödémásodás kockázatának emelkedésére vannak hatással, hanem összefüggésbe hozhatók a természetes progeszteron szint csökkenésével is.
A fogamzásgátló elhagyása már jóval a tervezett gyermekvállalás előtt javasolt, természetesen a szakorvossal egyeztetve. Mivel az alacsony progeszteron szint lelki okok miatt is előfordulhat, a hormontartalmú fogamzásgátló készítmények elhagyása mellett rendkívül fontos a törekvés a stresszmentes, nyugodt mindennapokra, a rendszeres mozgásra, egészséges táplálkozásra és a megfelelő magnéziumpótlásra. A magnézium sikerrel képes felvenni a harcot az álmatlanság, a kellemetlen izomgörcsök vagy a mindennapos stresszterhelés tüneteivel.
Összefügghet az ösztrogén az alacsony progeszteron szinttel?
A válasz röviden: igen, főleg a változókor, azaz klimax idején, amikor ösztrogén dominancia is kialakulhat. Ennek egyik fő jele a rendszertelen és erős menstruáció, de okozhat többi között hajhullást, álmatlanságot, székrekedést, hízást, tartós levertséget vagy depressziót, krónikus fáradtságot és memóriazavarokat is. Az ösztrogén és a progeszteron egyensúlya minden életkorban fontos, épp ezért igényel kivizsgálást, ha a kellemetlen tünetek tartóssá válnak.
Megjelenhet a férfiaknál az alacsony progeszteron szint?
Bár sokan nem tudják, az alacsony progeszteron szint és egyéb hormonális problémák – például az alacsony tesztoszteronszint – férfiaknál is előfordulhatnak. A gyakran a kor előrehaladtával jelentkező tünetek a nőkhöz hasonló ösztrogén dominanciával hozhatók összefüggésbe, melynek jelei lehetnek a megnövekedett testzsír, az erekciós zavarok vagy a tartós levertség. A férfiak esetében a herékben termelődő progeszteron normál szintje nagyjából a fele a nőkének, és segít pl. a prosztata betegségek kivédésében. A túlságosan alacsony progeszteron szint ellensúlyozására férfiaknál is a gyökeres életmódváltás, súlyosabb esetben pedig szakorvosi segítség, esetleg gyógyszeres kezelés javasolt.