A mindennapok során kéz- és lábkörmeink folyamatosan ki vannak téve a megpróbáltatásoknak, és képesek sok mindent elviselni. Egy bizonyos határon túl, vagy bizonyos okokból azonban nem tudnak ellenállni a betegségeknek. A rossz higiénia, a helytelen táplálkozás, a genetika, a szűk cipők és a nem megfelelő körömreszelési technikák egyaránt elősegíthetik a körömproblémákat. Cikkünkben bemutatjuk, melyek a köröm betegségei, pontosabban azok, amik leginkább előfordulnak.
Tudta, hogy körmeink állapota sokat elárul az egészségünkről? Színük, alakjuk és erősségük szervezetünk általános állapotától függően változhat. A körömbetegségek és -rendellenességek azonban nemcsak kozmetikai problémát jelentenek, hanem szisztémás betegségekkel, például pajzsmirigy-túlműködéssel, autoimmun állapotokkal és vérszegénységgel járnak együtt.
A körömelváltozás nem feltétlenül jelent betegséget
Az egészséges körmök simának és egyenletes színűnek tűnnek. Az életkor előrehaladtával függőleges bordák alakulhatnak ki rajtuk, vagy kissé törékenyebbek lehetnek, ezek azonban ártalmatlan jelenségek. Meglehetősen gyakoriak a körmökön a bemélyedések és foltok vagy a rendellenes textúra, de olykor a formájuk is látványosan eltér a normálistól. Ezek nem feltétlenül számítanak körömbetegségnek – sokszor inkább tünetek, és arra figyelmeztetnek, hogy valami nincs rendben a szervezetünkkel. Fakadhatnak az ujjak sérüléseiből, de egyes gyógyszerek és a kemoterápia szintén okolhatók érte. A tényleges körömbetegségek közül a gombás, vírusos és bakteriális fertőzések fordulnak elő a legsűrűbben, de a lista ezzel még korántsem teljes. Cikkünk fennmaradó részében felsoroljuk a köröm leggyakoribb betegségeit.
Gombás körömfertőzés
Az onychomycosist, azaz gombás körömfertőzést fehér vagy sárgás elszíneződés, a köröm megvastagodása, a körömágytól való elválása, valamint a törékeny, szétmorzsolódó köröm jellemzi. Az idős kor, a lábgombásodás, a mezítláb történő nedves helyeken (például zuhanyzókban és uszodában), a túlzott izzadás és a cukorbetegség mind növelhetik a körömgomba vagy gombás körömfertőzés kialakulásának kockázatát.
Pikkelysömör a körmön
A pikkelysömör egy autoimmun betegség, amelyet rendellenes bőrlerakódások jellemeznek, és a körmöket is érinthetik. Gyakori megnyilvánulásai közé tartoznak a gödrök, a köröm alatti lerakódások, a körömágytól elváló köröm és a köröm elszíneződése. Idővel a betegség súlyosbodhat, és maradandó körömkárosodást okozhat, vagy befolyásolhatja a kéz és a láb használatának képességét.
Lichen planus
A lichen planus egy gyulladásos bőrbetegség, amely kiterjed a körmökre. A köröm elvékonyodása, leválása és széthasadása jellemzi. Kezelés nélkül tartós körömvesztést okozhat.
Körömággyulladás
A paronychia, vagyis körömágygyulladás a köröm körüli szövet bakteriális vagy gombás fertőzése. Gyulladást, bőrpírt, lüktetést és a köröm körüli szövetek érzékenységét okozza. A paronychiának két típusa van – akut és krónikus –, és mindegyiknek más okai és kezelési módjai léteznek. Az akut körömágygyulladás akkor fordul elő, ha a kutikula vagy a körömredő közvetlen vagy közvetett traumája miatt fertőzés lép fel, míg krónikus változata gyakran allergének vagy irritáló anyagok eredménye.
Onycholysis
Onycholysisról akkor beszélünk, amikor a körömlemez elválasztódik a körömágytól. Bőrbetegség vagy fertőzés jele lehet, de okozhatja a túlzott körömreszelés, vegyi anyagok, allergiás kontakt dermatitisz és egyéb sérülések is. Megfelelő kezelés és gondozás nélkül a gyógyulási folyamat során az onycholysis fertőzésekhez és a köröm tartós elvesztéséhez vezethet.
Zöld köröm szindróma
A néha zöld köröm szindrómának nevezett körömfertőzést a Pseudomonas aeruginosa baktérium okozza, amely nedves környezetben, például pezsgőfürdőben és mosdókagylóban található. Tünete a fertőzött körmök zöld elszíneződése.
Piogén granuloma
A köröm súlyos gyulladása, amelyben a körömágytól a körömlemezig vörös szövetcsomó, más néven vadhús nő. Az esetek nagy részében valamilyen sérülés generálja, terhes nőknél úgyszintén gyakori.
A körömágy daganatai
A körmöket daganatok is érinthetik, beleértve a laphámsejtes karcinómát, amelyet általában a humán papillomavírus (HPV) fertőzés okoz. Ha egy kéz- vagy lábkörmön sötét csík látható, ideje bőrgyógyászhoz fordulni rákszűrés céljából. A körömmelanoma jele lehet, amely a bőrrák legsúlyosabb típusa. Persze nem minden sötét csík melanoma – anyajegy vagy májfolt egyaránt lehet –, viszont jobb félni, mint megijedni. A pigmenttermelő sejtek daganata időben felfedezve nagy eséllyel kezelhető.
Körömbetegség vagy nem?
Mint említettük, több olyan körömrendellenesség létezik, amikről egyesek azt feltételezik, hogy körömbetegségek, pedig csak figyelmeztető jeleik a szervezetünk működésében keletkezett zavaroknak. Bár nem áll módunkban mindegyik felsorolni, a tisztánlátás érdekében megemlítjük a sűrűn előfordulókat.
Az onychorrhexis vagy törékeny köröm olyan állapot, amely függőleges bordák kialakulását okozza a kéz- vagy lábkörmökön. Sokféle oka lehet, beleértve a köröm traumáját, vegyi anyagoknak való kitettséget (körömlakklemosó vagy háztartási tisztítószer), pajzsmirigy-alulműködést, vérszegénységet, étkezési zavarokat stb. Néha nincs szükség kezelésre, ha azonban a köröm rendellenessége valami másnak a tünete, a terápia magában foglalhatja a mögöttes egészségügyi állapot kezelését.
Onychogryphosis esetén a köröm túlnő és megvastagodik, gyakran a nagylábujjat érintve. Előfordulhat, hogy az egyik része hosszabbá válik, mint a másik.
Ha olyan horpadások vannak a körmeinken, amelyek úgy néznek ki, mintha fogpiszkáló csinálta volna, az arra figyelmeztet, hogy olyan betegségünk van, amely az egész testünket érinti.
A körömrendellenességek megmutatkozhatnak szokatlan formák keletkezésében is. Óraüvegköröm jön létre szív- és érrendszeri betegségek, gyulladásos bél-, máj- és tüdőbetegségek következtében. Ebben az esetben domborúvá válik a köröm felszíne, míg az utolsó ujjpercek szélesebbek, vastagabbak lesznek. A kanálkörömnek hívott jelenség pajzsmirigy-túlműködésre, vashiányos vérszegénységre, lupusra és szívbetegségre utal.
Az egyenetlen fehér foltokat vagy vonalakat a körmökön leukonychiának nevezik. Általában kisebb trauma következményei, és egészséges embereknél nem adnak okot aggodalomra. Kialakulásuk néha táplálkozási hiányosságokhoz kapcsolódik.
Sárga köröm szindróma esetén a köröm lassabban nő, megvastagodik, és – ahogy a neve is mutatja – sárgává válik. Elsősorban idősebb embereknél alakul ki, légúti betegségekre és reumára hívja fel a figyelmet.
Körömproblémák diagnosztizálása és kezelése
A körmök bármilyen rendellenes elváltozását orvosilag ki kell vizsgálni. Ha a körömprobléma oka nem derül ki, az orvos körömkaparékot vehet le laboratóriumi elemzés céljából. A kezelések általában magukban foglalják a köröm további károsodásának megelőzését és az alapbetegség kezelését. A körömfertőzések általában gyorsabban reagálnak a terápiára. Az okoktól függően a kezelés magában foglalhatja antibiotikumok és gombaellenes készítmények szedését, illetve helyi alkalmazását, a körömrendellenességet okozó bőrbetegség kezelését, illetve tanácsokat a megfelelő körömápoláshoz.
Források:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/nail-diseases-chart