Terhesség alatt, magnéziumhiány, cukorbetegség esetén
Rengetegen ébrednek az éjszaka közepén arra, hogy lábizmaik kellemetlen görcsbe rándultak. A felnőtt lakosság több mint felét érintő éjszakai lábgörcsnek számos oka lehet, és gyakran látszólag apró, életmódbeli változtatásokkal kezelhető. Ha azonban nem törődünk a rendszeresen felbukkanó tünetekkel, annak komoly szövődményei lehetnek. Összegyűjtöttük Önnek az éjszakai lábgörcs fő okait és néhány tanácsot a megszüntetésükre.
Éjszakai lábgörcs okai – összefügg az életmóddal?
Paradox módon az éjszakai lábgörcs jelentkezhet akkor is, ha kifejezetten aktív, és akkor is, ha túlzottan passzív életet élünk. A túl sok ülés, kevés mozgás miatt bemerevedett, megrövidült izmok is jelezhetik a görccsel, hogy több nyújtásra és mozgásra lenne szükségük, de ugyanúgy tünete lehet ez a rendszeres sportolás és az ezzel járó izzadás során nem pótolt elektrolit és ásványi anyag hiánynak.
Ahogy korábbi cikkeinkben is írtuk, vannak olyan rövidebb-hosszabb, speciális életszakaszok is, amikor több táp- és ásványi anyag pótlást kíván a szervezet a megszokottnál. Ilyen lehet a terhesség, az időskor, de akár egy műtét utáni lábadozás időszaka, a túlzottan stresszes, hajszolt periódusok, vagy egy-egy komolyabb iskolai vagy munkahelyi megmérettetés, költözés, váratlanul fellépő életesemény.
Bár kevés szó esik róla, a napjainkban egyre gyakrabban előforduló szélsőséges és hirtelen bekövetkező időjárásváltozások is előidézhetik a fájdalmas éjszakai talpgörcsöket – a probléma pedig korántsem csak az időseket érinti.
Természetesen a görcsök komolyabb betegségek, például cukorbetegséggel, ízületi gyulladással, érműködéssel, artéria-rendellenességekkel, máj- és vesefunkció problémákkal, keringési zavarral összefüggő betegségek jelei is lehetnek, így tartós fennállásuk, vagy az ebben a cikkben javasolt praktikák hatástalansága esetén érdemes szakorvoshoz fordulni.
Éjszakai lábgörcs kezelése – már néhány egyszerű változtatás is hatékonynak bizonyulhat!
Ahogy a nyugtalan láb szindróma esetén, az éjszakai görcsök kezelésében is érdemes bevetni néhány, látszólag egyszerű, mégis annál hatékonyabb praktikát. Ezek közé tartozik a görcsbe állt terület óvatos masszírozása, lábaink kimozgatása, a folyamatos, de nem erőltetett, fokozatos nyújtás és a rövid sétálgatás.
Ahogy minden, görcsökkel kapcsolatos fájdalomnál, az éjszakai lábgörcsök gyakori előfordulásánál is ellenőrizzük, elég folyadékot iszunk-e napközben – folyadék alatt pedig természetesen a tiszta vizet vagy a koffeinmentes teát kell érteni. A dehidratáltság ugyanis az egyik leggyakoribb kiváltó oka a lábgörcsöknek, elsősorban sportolók és idős emberek, de akár hajszolt, stresszes életet élők esetében is.
Ha sportolunk, ha nem, ügyeljünk a rendszeres nyújtásra, és lehetőség szerint tartózkodjunk minél többet szabad levegőn, iktassunk be hetente több alkalommal sétát, és természetesen ha tehetjük, sportoljunk is.
Egy alapos, intenzív vitaminkúra sokat segíthet a kellemetlen tünetek enyhítésében, és érdemes feltérképezni, mik azok a magnézium tartalmú ételek és tápanyagok, amiket beépíthetünk a napi étrendünkbe. Emellett tudatosan tegyünk az életünkben óhatatlanul felbukkanó stressz csökkentéséért – természetesen nem alkohollal, nikotinnal, egészségtelen táplálkozással vagy túlzott képernyőhasználattal – hanem kikapcsolódással, tudatos regenerációval, ami egy hétvégi kirándulástól kezdve egy kellemes gyógyteán át egy jó jó könyvig bármi lehet.
A tünetek tartós fennállása esetén keressünk fel egy szakorvost!
Lábgörcs terhesen – gyakran éjszaka jelentkezik
A terhességi lábgörcs mondhatni normális jelenség, együtt jár azzal a nagyfokú igénybevétellel, amit ez a speciális állapot a szervezettől megkíván. Mivel az anyai test ilyenkor a magzatot is táplálja, intenzívebb ásványi anyag és vitaminpótlásra van szükség. Sokan ezért szednek a terhesség alatt magnéziumot, vagy pótolják fokozottabban azt bőrön át.
A várandósság alatt jelentkező éjszakai lábgörcs okai nemcsak a megnövekedett ásványi anyag igényben, a lábak erőteljesebb terhelésében, vagy a nagymértékű hormánális változásokban keresendők. Gyakran lelki okok, a megváltozott állapot miatti szorongás is állhatnak a háttérben.
Az éjszakai lábgörcs és a cukorbetegség
A cukorbetegség együtt jár a gyakori vizelési ingerrel, ami a cukorral együtt az ásványi anyagok, sók, magnézium, kalcium, kálium kiürüléséhez, és így lábgörcsökhöz vezethet. Ráadásul a cukorbetegség miatt megvastagodott érfalak az erekben keringési problémákat, idegpálya károsodásokat okozhatnak, melyek egyik tünete szintén a lábgörcs. A dolog fordítva is igaz: a gyakori lábgörcs a cukorbetegség egyik tünete, épp ezért is érdemes idejében kezelni, ha pedig a házi praktikák vagy a célzott magnéziumpótlás nem segít, akkor sürgősen szakorvoshoz fordulni, hiszen az idejében felismert és kezelt diabétesz életmentő lehet!
Magnéziummal a lábgörcs ellen – az Ősi Magnézium gyors, célzott és higiénikus megoldást kínál
A magnéziumpótlás ellenben akkor is hasznos megoldás lábgörcs ellen, ha annak hátterében komolyabb egészségügyi problémák állnak fenn. A magnézium segít a szervezetnek önmagára találni, hiszen több száz enzim működésében vesz részt valamilyen formában, hatással van többek között az izmok, az idegek, a belső szervek működésére, a csontok állapotára.
Nemcsak egy intenzív magnéziumkúra, hanem a célzott, gyors és higiénikus bőrön át történő magnéziumpótlás is segíthet az éjszakai lábgörcs megszüntetésében. Az Ősi Magnézium webáruházában ma már rengeteg olyan, hasznos terméket talál, amivel a napi bőrápolás, masszázs, kád– vagy lábfürdőzés, vagy fájdalomcsillapítás alatt pótolhatja a szükséges magnéziumot. Ha pedig nincs tisztában szervezete aktuális magnézium szükségletével, töltse ki pár perc alatt magnézium-kalkulátorunkat!
Lábgörcs alvás közben – azonos a nyugtalan láb szindrómával?
A nyugtalan láb szindrómát (RLS-t) külön is számon tartja az orvostudomány, bár tünetei és kezelése hasonlítanak a lábgörcshöz. Ha szeretne többet tudni róla, olvassa el a témát alaposan körbejáró cikkünket!
A kalcium segíthet lábgörcs ellen?
Csak és kizárólag a kalcium pótlása valószínűleg nem lesz elég az éjszakai, vagy akár a sportolás során fellépő lábgörcs ellen. Ha azonban egy vitamin- és ásványi anyag kúra része a kalciumpótlás, úgy jó eséllyel veszi fel a harcot a fájdalommal szemben, és alapoz meg egy kiegyensúlyozottabb és egészségesebb életet vagy segít az életmódváltás megkezdésében. Arra azonban ügyeljünk, hogy ne vigyük túlzásba sem a kalcium, sem a magnézium adagolását!