Elmondjuk, mik a kialakulásának fő okai és tünetei, és otthon hogyan kezelhető
Kevesen tudnak róla, de az alvásproblémák egyik leggyakoribb kiváltó oka a nyugtalan láb szindróma, amit a szakirodalom RLS (Restless Legs Syndrome) néven is említ. Az első hallásra ismeretlennek tűnő, de annál gyakrabban felbukkanó betegség kezdeti tünetei már fiatal felnőttkorban, sőt, akár gyermekkorban is jelentkezhetneknek, de leginkább az idősebb, ötvenes-hatvanas korosztályt érintik. Ismerjük meg a nyugtalan láb szindróma fő kiváltó okait, tüneteit és azt is, hogyan kezelhető otthoni körülmények között!
A nyugtalan láb szindróma tünetei
A nyugtalan láb szindrómát alapvetően az idegrendszerben keletkező zavarok okozzák. Diagnosztizálni nehéz, hiszen látszólag nem akadályozza a beteget a mindennapokban. Legszembetűnőbb tünete a láb különböző pontjain nyilalló erős, égető, szúró zsibbadás, ami főleg nyugalmi állapotban – éjszaka, elalvás előtt, vagy szimplán ülő helyzetben – robban be. A fájdalom ösztönös lábmozgatáshoz, rúgkapáláshoz vezet, és gyakran előfordul, hogy csak séta vagy masszázs hatására enyhül.
Mivel a kellemetlen tünetek leggyakrabban éjszaka jelentkeznek, a beteg általában nyugtalanul, keveset alszik, ami hosszú távon alvászavarokhoz, inszomniához vezethet. Előfordul, hogy az RLS-ben szenvedő beteg ún. mikroébredéseket él át, azaz nem is veszi észre, hogy éjjelente többször felriad a fájdalomra – csupán azt érzékeli, hogy kialvatlan.
A diagnózis felállítása nem egyszerű feladat, ráadásul nem minden orvos ismeri fel: a nyugtalan láb szindróma lehet önálló kórkép, és jelezhet komolyabb betegséget. Gyakran generációkon át öröklődik a családban, de előfordulhat terhességnél, vashiányos állapotban, cukor- és vesebetegség esetén, magnézium-, B12-vitamin-, folsavhiány fennállásánál, és különféle neurológiai, antidepresszáns, antihisztamin, allergia enyhítésére felírt gyógyszerek mellékhatásaként is. A diagnózis legegyszerűbben alváslaborban végzett műszeres, poliszomnográfiás vizsgálat során állítható fel, melynek során el kell különíteni olyan betegségektől, mint az ízületi- és ágyéki porckorong problémák, a neuropátia, a kényszerbetegségek és az egyéb pszichiátriai betegségek. Ha bebizonyosodik bármilyen alapbetegség, vagy fény derül különféle gyógyszerek mellékhatásaira, annak kezelése vagy a gyógyszer elhagyása sokat segíthet a tünetek enyhítésében.
A nyugtalan láb szindróma kezelése otthon – a magnézium most is segít!
A nyugtalan láb szindróma sok esetben sajnos gyógyíthatatlan betegség, de gyógyszerekkel jól kezelhető, akár évekig tartó tünetmentesség is lehetséges. Ha a tünetek hátterében vashiány áll, annak pótlásával a betegség szinte teljesen kiküszöbölhető! Ha bizonyítottan valamilyen gyógyszer, pl. antidepresszáns mellékhatásaként jelentkezik, akkor értelemszerűen abba kell hagyni a gyógyszerszedést. Enyhe tünetek megjelenése esetén fontos egy alapos, elsősorban vasat is tartalmazó vitaminkúra, a káros szenvedélyek, mint a dohányzás és a rendszeres alkoholfogyasztás elhagyása, és a rendszeres mozgás.
A magnéziumpótlás minden, alvászavarral kapcsolatos betegség esetén hasznos, hiszen nemcsak az izmok, hanem az idegrendszer ellazulásában is segít. Ha Ön nyugtalan láb szindrómával küzd, tartson az ágya mellett vagy a táskájában egy flakon Ősi Magnézium koncentrátumot, amivel gyorsan és célzottan enyhíthetők a kellemetlen tünetek. Jól jöhet ilyenkor egy magnéziumos masszázs, illetve hasznosak különféle magnéziumos testápolók vagy lábkrémek. Lefekvés előtt pedig érdemes venni egy magnéziumos fürdősóval dúsított kádfürdőt is.
Talán furcsán hangzik, de egy napirend felállítása és betartása is jó ötlet nyugtalan láb szindróma ellen, mert segít kiegyensúlyozni az idegrendszert. A rendszeres mozgás, nyújtás, jóga is hasonló hatással bír az izmokra és az idegrendszerre, a mozgással párhuzamosan pedig érdemes mérsékelni a különböző ajzószerek, koffein tartalmú italok fogyasztását. A sportoláshoz és nyújtáshoz ideális, magnéziummal dúsított sportkrémmel pedig nemcsak az RLS, hanem a kellemetlen izomhúzódások is elkerülhetők.
Ha a nyugtalan láb szindróma az otthoni módszerekkel, a vitamin- és magnézium pótlással sem enyhül, akkor mindenképp orvosi, gyógyszeres segítségre van szükség.
Lehetnek a nyugtalan láb szindrómának lelki okai?
A rövid válasz az, hogy igen, ráadásul a beteg gyakran ördögi körbe kerül: a sok stressz önmagában is az alvászavarok melegágya, amit a nyugtalan láb szindróma tovább fokozhat, ráadásul a betegség sokszor antidepresszáns gyógyszerek mellékhatásaként jelenik meg. Megoldás a lelki okok feltárására irányuló célzott, szakember segítségével végzett terápia, a sok mozgás, valamint az egészséges, rostokban, vitaminokban, magnéziumban gazdag táplálkozás, és természetesen a pihenés – hiszen a nyugtalan láb tüneteinek hátterében gyakran a szimpla, de a szervezetnek annál nagyobb károkat okozó kimerültség áll.
Nyugtalan láb szindróma a terhesség alatt
A nőknél a nyugtalan láb szindróma jóval nagyobb arányban jelentkezik, és gyakran várandósság idején bukkan fel. A terhes nők egyharmada főleg a 7-8. hónap környékén szembesül a tünetekkel, amikor gyógyszeres kezelésre nincs lehetőség. Jó hír, hogy a várandósság alatt jelentkező nyugtalan láb szindróma a szülést követően általában heteken belül megszűnik. A kiváltó okok között valószínűleg vas, folsav vagy magnéziumhiány áll, de a megváltozott, leterhelt keringési rendszer és az erre az időszakra jellemző hormonváltozások is előidézhetik. Ahogy a többi esetben, a terhesség alatt jelentkező RLS-nél is fontos az egészséges táplálkozás, a magnéziumpótlás és a rendszeres mozgás – amennyiben a nőgyógyász is engedélyt ad rá.
Nyugtalan láb szindróma gyermekeknél
Néhány esetben már gyermekkorban jelentkezhet a betegség, azonban ebben az életkorban még nehezebb diagnosztizálni: az orvosok gyakran a növekedési fájdalmakkal vagy a hiperaktivitással, az ADHD-val hozzák összefüggésbe a tüneteket. A kontrollálatlan mozgást a diagnózis megállapítása után a felnőttekhez hasonlóan életmódbeli változásokkal, súlyosabb esetben gyógyszerekkel lehet kezelni.
Ön átélt már nyugtalan láb szindrómát? Ha igen, mi segített a tünetek enyhítésében?