Ez a harmadik legnagyobb mennyiségű ásványi anyag az emberi szervezetben, az egészséges élet és a kiegyensúlyozott mműködés elengedhetetlen feltétele. A kálium, bár kevés szó esik róla, nélkülözhetetlen ásványi anyag.
Szükségünk van rá ahhoz, hogy az emberi test szív-, agy-, vese- és izomsejtjei más fontos szervrendszerekkel együtt megfelelő állapotban legyenek. A kálium-klorid az ásvány legfontosabb változata, és a nátriummal együtt számos kritikus testfeladat elvégzésében részt vesz.
A kálium-hiány tünetei
A kálium hiánya – a magnéziumhiányhoz hasonlóan – fáradtságot és izomgyengeséget eredményez. Egyéb tünetei közé tartoznak az inaktív reflexek, a kóros szívverés/szívdobogás, a vérszegénység és a súlyos fejfájás. A káliumhiányos betegeknél magas vérnyomás, belekben lévő fájdalom, mirigyek duzzanata és cukorbetegség is előfordulhat.
Fontos káliumforrások
A legfontosabb táplálékforrások a magnéziumban gazdag ételek, valamint a citrusfélék, a zöldségek és a gabonafélék. Szintén nagy mennyiségű káliumot kaphat a lazacból, csirkéből, teljes tejből, friss gyümölcslevekből és mandulából. A kálium legfontosabb forrása az avokádó, a banán és a kókuszvíz. Remek káliumforrás továbbá az Ősi Magnézium Asztali só, mely 28% kálium-kloridot tartalmaz.
A kálium egészségügyi előnyei:
Stroke: Fontos szerepet játszik az agyműködés normál szinten tartásában. A magas káliumszint lehetővé teszi, hogy több oxigén jusson az agyba, stimulálva az idegi aktivitást és növelve a kognitív funkciókat.
Alacsony vércukorszint: A káliumszint csökkenése a vércukorszint csökkenését okozhatja. A vércukorszint csökkenése izzadást, fejfájást, gyengeséget, remegést és idegességet okozhat. A kálium-klorid és a nátrium bevitele azonnal megkönnyíti az ilyen helyzeteket.
Izom rendellenességek: Fontos szerepet játszik a rendszeres izomösszehúzódásban. A szabályos összehúzódás és relaxáció érdekében elegendő mennyiségű káliumra van szükség. Segíti a reflexek gyorsaságát, mert serkenti az izmok és az agy neurális kapcsolatát.
Izomgörcsök: Ha naponta elfogyaszt egy káliumban gazdag banánt, csökkentheti az izomgörcsökk kockázatát!
Csonterősség: A kálium egyik tulajdonsága, hogy a szervezetben a különböző savakat semlegesíti, így védve a bennünk lévő kalciumot, és óvva a csontok erejét és tartósságát. Egy tanulmány a Linus Pauling Intézet Micronutrient Információs Központjában azt állítja, hogy a magas káliumtartalmú gyümölcsök és zöldségek fogyasztása nagyobb ásványianyag-sűrűséget eredményez a csontokban, ami tovább erősíti és meghosszabbítja a csontok életét!
Agyműködés: A kálium a magasabb agyi funkciókban is részt vesz, mint a memória és a tanulás. Ezenkívül az olyan súlyos betegségek, mint például az epilepszia, összefüggenek a káliumcsatornák káliumhiányos állapotával.
Vérnyomás: A kálium létfontosságú komponensként működik, amely fenntartja a vérnyomás normális szintjét az emberi szervezetben. Ez tovább csökkenti a szívbetegségek és a magas vérnyomás kockázatát. A vérnyomás szabályozása az egyik legfontosabb funkciója.
Izomerősség: A kálium egyik legnagyobb előnye az, hogy biztosítja az izomszövetek megfelelő fejlődését és az anyagcsere során felszabaduló energia megfelelő hasznosítását, ami jelentősen növeli az izomzatot. Az izmok – ideértve az összes fontos szívizmot is – hajlamosak a bénulásra a kálium hiánya miatt.
Kálium nélkül ráadásul az izmok összehúzódása és relaxációja is lehetetlen lenne!
Metabolizmus: A kálium segíti a különböző tápanyagok, például a zsírok és a szénhidrátok metabolikus feldolgozását, nagy értékkel bír a bevitt tápanyagokból való energia kivonásában. Tanulmányok kimutatták, hogy a kálium szerves része a fehérje-szintézisnek is, ami hatással van a szövetek regenerálódására és a kiegyensúlyozott anyagcserére.
Szorongás és stressz: Hatékony stresszoldónak számít, így biztosítja az emberi test hatékony mentális teljesítményét. A kálium segíthet a különböző hormonok szabályozásában a szervezetben, beleértve a stressz hormonokat, például a kortizolt és az adrenalint, amelyek túlzott mennyisége káros lehet a szervezetre.
Szív- és veseelégtelenség: A kálium a szív és a vesék megfelelő működését is biztosítja, segítve a veséket a kiválasztás folyamatában. Ugyanakkor mindenképpen ajánlott konzultálni a kezelőorvosával a megfelelő kálium dózis kialakításával kapcsolatban. A túlzott káliumbevitel arra késztetheti a szervezetet, hogy több kalciumot szívjon fel a szükségesnél, akár vesebetegségeket is okozva ezzel.
Folyadék egyensúly: A kálium másik fontos szerepe az optimális folyadék egyensúly fenntartása az emberi szervezetben. A különböző típusú sejtek különböző vízmennyiséget igényelnek a hatékony működés érdekében, és a kálium segítséget nyújt ezeknek a sejteknek az egyensúly szabályozásában.
Elektrolit: Az elektrolitok segítik az elektromos töltések agyban és idegrendszerben történő átvitelét az egész szervezetbe.
Idegrendszer: A kálium segít az idegi reflexek hatékonyságának növelésében, amelyek az egyik testrészből a másikba továbbítják az üzenetet. Segíti az izomösszehúzódást, így a szervezet különböző tevékenységek végrehajtására képes minden nap, gyorsan, fáradozás nélkül.
Néhány figyelmeztető jel: A szervezetben a felesleges káliumszint – például olyan vesebetegeknél, akik nem tudják megfelelően kezelni a káliumot – veszélyesen magas lehet. Ez szívbetegséghez, izomgörcsökhöz, nehézlégzéshez, bizsergéshez, szívritmuszavarhoz és émelygéshez vezethet.
Próbálja ki az Ősi Magnézium Asztali sót, mely:
- 28% kálium-kloridot tartalmaz,
- emellett 12% magnézium-szulfátot
- és 2% lizint is.
A kálium és a magnézium kéz a kézben járnak. Ha eddig nem tette, ellenőrizze szervezet magnéziumszinjét online kitölthető kalkulátorunkkal!