Barion Pixel
Pár napos terhesség jelei

Ezek a pár napos terhesség jelei

Sok nő rendkívül szenzitíven reagál a testében zajló változásokra és annak ellenére tudja, hogy gyermeket vár, hogy a pár napos terhesség jelei tulajdonképpen még nem érzékelhetők.

Bár a terhesség korai jelei általában csak néhány héttel a megtermékenyülés után kezdenek megjelenni, a női szervezet csodálatos. Képes olyan finom jelzéseket adni, amelyekre érdemes odafigyelni.

Miért érzékelhetők nehezen a pár napos terhesség jelei?

A pár napos terhességnek általában nincsenek egyértelmű, kézzel fogható jelei. A megtermékenyülést követő első napokban a zigóta osztódni kezd, majd lassan beágyazódik a méh falába. Ez a folyamat körülbelül 7-10 napig tart. Amíg a beágyazódás nem történik meg, a szervezet gyakorlatilag „nem tud” a terhességről, a tünetek csak akkor jelentkeznek, amikor a béta HCG szintje elkezd emelkedni. A béta HCG (humán koriongonadotropin) egy hormon, amelyet a terhesség korai szakaszában a megtermékenyített petesejt kezd termelni, majd ezt követően a méhlepény veszi át a feladatot. „Terhességi hormonnak” is nevezik, mivel a terhesség egyik legkorábbi és legmegbízhatóbb jelzője.

A terhesség korai tünetei

A terhesség kezdeti szakaszában, különösen a megtermékenyülést követő első néhány hétben a fizikai változások még olyannyira minimálisak, hogy orvosi eszközök nélkül nehezen vagy egyáltalán nem észlelhetők. A terhesség korai tünetei általában a megtermékenyülést követő 1-2 hétben kezdenek megjelenni, de nem minden nő tapasztalja őket, sőt az intenzitásuk egyénenként változó. Az alábbiakban felsoroljuk a leggyakoribbakat:

Pecsételő vérzés

A pecsételés vagy az enyhe vérzés a terhesség korai jele lehet, ami a nők körülbelül egyharmadánál fordul elő. Beágyazódási vérzésnek is nevezik, és akkor következik be, amikor a megtermékenyített petesejt a méhnyálkahártyához tapad, eközben a véredények megrepednek. Ez különbözik attól a vérzéstől, amely például egy vetélésből ered, ami általában erősebb. A beágyazódási vérzés jellemzően a fogantatás után 10-14 nappal jelentkezik, közvetlenül a menstruáció esedékessége előtt vagy annak környékén. Akár húzó, bizsergő alhasi fájdalom is kísérheti.

Fáradtság

A terhesség korai fázisában gyakori a fáradtság. Valójában már egy héttel a fogantatás után jelentkezhet és leginkább a növekvő progeszteronszintnek köszönhető.

Reggeli rosszullét

A reggeli rosszullét a legismertebb a terhesség tünetei közül. Már a fogantatás után 1-2 héttel megmutatkozhat, néhányan azonban egyáltalán nem tapasztalnak hányingert vagy hányást. A neve ellenére a reggeli rosszullét valójában a nap bármely szakában előfordulhat.

A mellek átalakulása

A mellek érzékenysége és megnagyobbodása, a bimbóudvar besötétedése és kiszélesedése ugyancsak a megnövekedett hormontermelésnek köszönhető. A mellek ezeknek a változásoknak köszönhetően a szoptatásra készülnek fel, amelyek részben arra szolgálnak, hogy a csecsemő könnyebben megtalálja a mellbimbót a szoptatás során. Néhány nő már nagyon korán észreveszi ezeket az átalakulásokat, akár egyhetes terhesség kapcsán is jelentkezhetnek.

Puffadás

Mindannyian tapasztalunk puffadást vagy székrekedést időnként, de mindkettő meglehetősen gyakori a terhesség alatt. Ismét a hormonok a bűnösök. Lelassítják az emésztést, ami a gázok felhalmozódását okozhatja a belekben.

Hangulatváltozások

A hangulatváltozások a terhesség nagyon korai szakaszában is jelentkezhetnek, de nem mindenkinél. Ez szintén hormonális változásoknak köszönhető, mivel a progeszteron és az ösztrogén befolyásolják a szerotonin és dopamin szintjét az agyban, amelyek a hangulatért felelősek. Fokozott érzékenység és ingerültség jelentkezhet, és hangulat gyorsan változhat, a boldogságtól a szomorúságig. A terhességgel kapcsolatos aggodalmak szorongást okozhatnak.

Megváltozott szaglás

Nagyon gyakori jelenség, hogy a várandós nők fokozottan érzékenyek lesznek a különböző szagokra, ami a hormonális változásoknak köszönhető. Az ösztrogén és a progeszteron hormonok szintjének emelkedése befolyásolhatja a szaglóreceptorokat, így egyes szagok erősebbnek és kellemetlenebbnek hatnak. Egyes elméletek szerint a fokozott szagérzékenység védőmechanizmus lehet, amely segít a várandós anyának elkerülni azokat az ételeket vagy anyagokat, amelyek károsak lehetnek a fejlődő magzatra. A legtöbb nő a különösen a fűszeres, erős illatú ételekre reagál érzékenyen.

Gyakori vizelés

A progeszteron nemcsak a méh és a tejmirigyek működését befolyásolja, hanem számos más szervrendszert is érint, köztük a vizeletrendszert. A progeszteron hatására fokozódik a véráramlás a vesékben, ami több vizelet termelődését eredményezi. Ez a hormon a hólyag izomzatát is érzékenyebbé teheti, így hamarabb jelentkezik a vizelési inger. Bár napos terhesség esetén a magzat még meglehetősen kicsi, a növekvő méh egyre nagyobb nyomást gyakorol a hólyagra, ami szintén hozzájárul a gyakori vizelési ingerhez.

A kimaradt menstruáció nem mindig a terhesség jele 

Minden ember – és minden terhesség – más. Sokan azt gondolják, hogy a terhesség legjellemzőbb korai jele a menstruáció elmaradása, pedig nem mindig jelenti azt, hogy valaki kisbabát vár. Ha szervezet sok stressznek van kitéve, vagy hormonális egyensúlyhiány alakul ki, a menstruációs ciklus rendszertelenné válhat. Egyes nők a terhesség korai tüneteit a teherbe esést követő egy-két héten belül érzik, míg mások akár hónapokig nem. Terhesség gyanúja esetén érdemes a kimaradt menstruáció után néhány nappal elvégezni egy otthoni terhességi tesztet. Ezek a tesztek a vizeletben lévő hCG hormont mutatják ki, amely a terhesség korai szakaszában jelentősen megemelkedik. A legbiztosabb diagnózis érdekében azonban forduljunk nőgyógyászhoz!

Források:

https://www.healthpartners.com/blog/first-symptoms-of-pregnancy

https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/getting-pregnant/in-depth/symptoms-of-pregnancy/art-20043853

A honlapon és a bejegyzésben található információk tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek nem az OÉTI, illetve az Országos Gyógyszerészeti Intézet (OGYI) szakvéleményei. Betegséggel, hatóanyagokkal, életmódváltással, táplálkozással kapcsolatban kérje orvosa vagy gyógyszerésze szakvéleményét!

Hasznos volt a cikk?

Iratkozzon fel hírlevelünkre és olvasson hasonló tartalmakat




Testvaj + OptiMSM 200ml

Original price was: 5090 Ft.Current price is: 4070 Ft.

Testápoló + OptiMSM 200ml – Tripla Csomag

Original price was: 14970 Ft.Current price is: 9980 Ft.

Testápoló + OptiMSM 200ml

Original price was: 4990 Ft.Current price is: 3990 Ft.

Tudja meg, hogy Ön magnéziumhiányos-e!

Magnéziumhiány kalkulátorunkat használva néhány kérdés megválaszolásával kiderítheti, hogy Önnek szüksége van-e extra magnéziumpótlásra.

Töltse le ingyenes könyveinket!

Ha szeretne még többet tudni a magnézium élettani hatásairól, akkor töltse le 3 elektronikus formátumú könyvünket és ismerje meg a részleteket!

Tudja, hogyan védheti jobban egészségét?

Kevéssé ismert tények a magnéziumról amelyek befolyásolják az Ön egészségét!

3 letölthető könyvbe foglalva, 990 Ft értékű kuponnal.





Ajándék termék a következő vásárlásához!

A kosár oldal alján adja meg az OSIM93 kuponkódot és mi egy 1390 forint értékű Koncentrátum Érzékeny Bőrre 30ml terméket küldünk ajándékba a vásárlása mellé!

A kupon felhasználónként csak egy alkalommal alkalmazható és március 31. éjfélig használható fel!

A kedvezmény más kedvezményekkel együtt nem alkalmazható!

Kérdése van? Segítségre van szüksége?

Keresse kollégáinkat a +36 1 445 0532 telefonszámon, vagy az info@osimagnesium.hu email címen