A skarlát általában a gyermekeket érinti, de felnőtteknél is előfordulhat. Utóbbiak esetében a tünetek gyakran kevésbé jellemzőek, ami megnehezíti a betegség felismerését. Lássuk, melyek a felnőttkori skarlát tünetei.
A kevésbé tipikus jelek miatt a felnőttkori skarlát diagnózisa gyakran nehezebb, ez pedig komoly kockázatot jelent, hiszen ha nem kezelik időben, súlyos szövődményekhez vezethet. De hogyan ismerhetők fel a felnőttkori skarlát tünetei?
A gyenge immunrendszerűekre a legveszélyesebb
A legtöbb ember úgy gondolja, hogy a skarlát gyermekbetegség, de a valóságban ez nem így van. A fertőzés valószínűsége még azok körében is magas, akik felnőttkorba léptek. A legyengült immunrendszerű vagy krónikus betegségben szenvedő felnőtteknél fokozottan fennáll a skarlát kialakulásának kockázata, ahogyan azok körében is, akik a munkájukból adódóan szoros kapcsolatban állnak a gyerekekkel. Sok más gyermekkori betegséggel ellentétben a skarlát esetében – amelyet az A-típusú béta-hemolitikus Streptococcus pyogenes törzsek okoznak – nem alakul ki tartós immunitás. Ez azt jelenti, hogy azok is elkaphatják, akik az életük korai szakaszában átestek rajta. Szerencsére a penicillin széles körű alkalmazása csökkentette a skarlát terjedését és előfordulását, amely legfőképpen az őszi-téli időszakban jelentkezik.
Felnőtteknél nehezebben diagnosztizálható
A skarlát általában nem súlyos lefolyású, de időben történő kezelés nélkül szövődményekhez vezethet. A szövődmények között szerepel a szívizomgyulladás és a reumás láz, ezért a korai diagnózis elengedhetetlen. A felnőttkori skarlát felismerése azonban gyakran nehezebb. Ennek az alábbi okai vannak:
- Atipikus tünetek: Felnőtteknél a torokfájás, a láz és a kiütés mellett vagy helyett más tünetek is előfordulhatnak, mint például izomfájdalmak, fejfájás vagy akár hasi panaszok.
- Kisebb mértékű kiütés: A jellegzetes, vörös kiütések felnőtteknél gyakran kevésbé kifejezettek, vagy csak a test bizonyos részein jelennek meg.
- Más betegségekkel való összetéveszthetőség: A skarlát tünetei hasonlíthatnak az influenza, vírusos torokgyulladás vagy akár allergiás reakció tüneteihez.
Melyek a felnőttkori skarlát tünetei?
A skarlát lappangási ideje 3-7 nap. A betegség hirtelen jelentkezik, a tünetek néhány órán belül teljes mértékben kialakulnak, majd a következő 4-5 napban pedig felerősödnek. Felnőtteknél a skarlát klasszikus tünetei kevésbé hangsúlyosak, vagy akár teljesen hiányozhatnak. Ehelyett más, általános fertőzésre utaló tünetek dominálhatnak, mint például a torokfájás, láz és általános rossz közérzet. A skarlát nem jár együtt orrfolyással, kötőhártya-gyulladással vagy köhögéssel.
- Torokfájás: Általában az első és legfeltűnőbb tünet. A torok vörös, duzzadt és fájdalmas lehet, nehezítve a nyelést.
- Magas láz: A testhőmérséklet akár 39-40 °C-ra is emelkedhet.
- Fejfájás: Gyakori az erős fejfájás.
- Hányinger és hányás: Egyes esetekben hányinger és hányás is jelentkezhet.
- Nyirokcsomó-duzzanat: Az állkapocs alatt található nyirokcsomók megnagyobbodhatnak és fájdalmasak lehetnek.
- Kiütés: A testen, különösen a hónaljban, a könyök- és a lágyékhajlatban finom, vörös kiütés jelentkezhet. Az arc kipirosodik.
- Málnanyelv: Kezdetben a nyelv fehér bevonattal borított, majd néhány nap múlva a bevonat lehámlik és a vörös, szemcsés lesz.
- Fáradtság: Az általános rossz közérzet mellett nagyfokú fáradtság jelentkezhet.
A betegség lefolyása
Kezdetben a megfázáshoz hasonló klinikai tünetek jelentkezhetnek, néha hasi fájdalommal együtt. A torok erősen gyulladt és vörös, a mandulák megnagyobbodnak, a nyaki nyirokcsomók pedig megduzzadnak. Leggyakrabban ezeket a tüneteket magas láz kíséri. 24-48 órával a tünetek megjelenése után bőrkiütés jelenik meg. Kezdetben a törzsön, majd átterjed a test többi részére és a hason, a hónaljban és az ágyék területén is láthatóvá válik. A kiütésekkel borított bőr durva, érdes tapintású. Ezenkívül bőrpír jelenik meg a beteg arcán, de nem fordul elő az orr és a száj körül. Ahol a testen természetes bőrredők vannak (ágyék, hónalj), ott piros-rózsaszín, úgynevezett Pastia vonalak képződnek, amelyeket a kis hajszálerek elpattanása okoz.
A nyelvet fehér bevonat borítja, amely 4-5 nap elteltével enyhülni kezd, a tünetek megjelenése után 6 nappal málnaszínűvé válik (innen ered a málnanyelv kifejezés). Ezek a bőrmegnyilvánulások az eritrogén toxin termeléséhez kapcsolódnak. A skarlátra különösen jellemző az epidermisz hámlása. Körülbelül egy héttel a kiütés eltűnése után a bőr elkezd leválni – először az arc, majd a törzs bőre, végül körülbelül 3 hét elteltével megkezdődik a hámlási folyamat a lábakon és a kezeken. Abban az esetben, ha a betegnél nem észlelhető kiütés, a bőrhámlás teszi lehetővé a skarlát utólagos diagnosztizálását.
Fontos! A skarlát antibiotikumokkal kezelhető. A kezelés időben történő megkezdése lényeges a szövődmények elkerülése érdekében, ezért ha a legkisebb gyanúja is felmerül a skarlátnak, azonnal forduljunk orvoshoz.
Forrás: