Napjainkban fokozódik az érdeklődés a természetes eredetű hatóanyagok iránt, amelyek elősegítik a haj növekedését és gondoskodnak annak egészségéről. És itt jön képbe a rozmaringolaj. A rozmaringolaj hajra gyakorolt hatása elképesztő – erre persze nem most jöttek rá, hiszen már az ókorban is népszerű szépségápoló szer volt.
Egyszerűen fogalmazva a rozmaringolaj egyenlő az erősebb hajjal és egészségesebb fejbőrrel. Sokoldalú és hatékony összetevői révén remek natúrkozmetikum, az alkalmazása pedig végtelenül egyszerű. Mutatjuk, hogyan használható a rozmaringolaj hajra.
A rozmaringolaj hajápolással kapcsolatos előnyei
A rozmaringolajat a Földközi-tenger vidékén őshonos rozmaringcserjék leveleiből és sárga virágaiból vonják ki egy olyan eljárással, amelyet vízgőz-desztillációnak neveznek. Felhasználásának hosszú a története, egészen az ősidőkig nyúlik vissza. Már az ókori görögök és rómaiak is tudták, hogy gyógyító tulajdonságokkal rendelkezik, és a memória javítására, a hajnövekedés serkentésére és a fájdalom enyhítésére hívták segítségül.
Noha rengeteg nagyszerű termék található a piacon, amelyek segíthetnek a vastagabb és egészségesebb haj elérésében, némelyikük drága, és irritálja a bőrt. A bárki számára megfizethető rozmaringolaj olyan vegyületeket tartalmaz, amelyekről kimutatták, hogy gyulladáscsökkentő, antimikrobiális és antioxidáns hatással rendelkeznek. Mindezek a tulajdonságok csökkentik a fejbőr irritációját, míg az antioxidánsok segítenek megvédeni a hajat a külső agresszoroktól, például a szennyeződéstől. A rozmaring olaja táplálja a hajat, javítja a fejbőr vérkeringését, és megszabadít minden olyan baktériumtól, amely károsítja a hajhagymákat.
Kezelheti a hajhullást
A rozmaringolajnak a hajnövekedést serkentő és a fejbőr keringését javító képessége értékes természetes gyógymódot jelent a hajhullásban szenvedők számára. Egy 2015-ös tanulmány összehasonlította a rozmaringolaj és a 2%-os minoxidil (sok kereskedelemben kapható hajnövesztő termék hatóanyaga) hatását az androgén alopecia (férfias típusú hajhullás) kezelésére, és hat hónap után hasonló növekedést talált a hajszálak számában mindkét kezeléssel. A vizsgálat során a minoxidilnél nagyobb arányban jelentkezett viszketés és kellemetlen érzés a bőrön, a rozmaringolajnál azonban nem. Egy másik tanulmány azt is megállapította, hogy a rozmaringolaj hatékonyan kezeli az alopecia areata néven ismert foltos hajhullást.
Összetevői révén elősegíti a hajhagymák regenerálódását, és serkenti a fejbőr vérkeringését. Utóbbi javítja a tápanyagok és az oxigén szállítását a hajhagymákhoz, ami támogatja a hajnövekedést, és elejét veszi a további hajhullásnak. Ezenkívül a rozmaringolaj gyulladásgátló tulajdonságokkal rendelkezik, csökkenti a fejbőr irritációját, ami szintén hozzájárulhat a hajhulláshoz. Kiderült, hogy a növény egyik bioaktív komponense, a karnozinsav regenerálja és revitalizálja a fejbőr idegvégződéseit.
Javítja a haj szerkezetét
A rozmaringolaj kondicionáló tulajdonságokkal rendelkezik, ezáltal javítja a haj szerkezetét, és fokozza annak ragyogását. Csökkenti a haj göndörödését és gubancolódását is, így az kezelhetőbbé és könnyebben formázhatóvá válik.
Enyhíti a fejbőr viszketését
A rozmaringolaj gyulladásgátló és gombaellenes tulajdonságai segíthetnek enyhíteni a fejbőr viszketését és irritációját. Mivel a rozmaringolaj gyulladás- és gombaellenes tulajdonságokkal is rendelkezik, segíthet minimalizálni a korpásodás tüneteit is. Szabályozza a faggyútermelést, megelőzve a haj és a fejbőr zsírosodását.
Megelőzi az őszülést
Az oxidációról, amelyet a környezeti agresszorok által okozott sejtkárosodáshoz kapcsoltak, kimutatták, hogy jelentősen felgyorsítja az öregedési folyamatokat, például a haj őszülését. A rozmaringolaj késleltetheti az őszülési folyamatot azáltal, hogy aktívan küzd a szabad gyökök ellen.
Fényt ad a hajnak
A növényi olajok fényvisszaverő réteggel vonják be a hajat, ráadásul a rozmaring tele van polifenolokkal, például karnozollal, karnozinsavval és rozmarinsavval. Tekintettel arra, hogy ezek az antioxidánsok segíthetnek semlegesíteni a szabad gyökök okozta károsodást a fejbőrön és a hajon, a rozmaringolaj megőrzi a haj ragyogását és dússágát.
Hogyan kell használni a rozmaringolajat?
Amennyiben a hajhullás megszüntetése a cél, közvetlenül a fejbőrre kell felvinni. Keverjünk össze 5 csepp rozmaringolajat egy evőkanál kókusz-, olíva-, argán- vagy jojobaolajjal, és masszírozzuk be a fejbőrbe. Hagyjuk hatni legalább 30 percig, mielőtt lemosnánk.
Ha a sérült, töredezett és elvékonyodott hajunkat szeretnénk regenerálni, oszlassuk szét a hajon. Adjunk 2-3 csepp rozmaringolajat a samponunkhoz, a balzsamunkhoz vagy a kedvenc, már meglévő hajolajunkhoz, majd a megszokott módon használjuk.
Mivel a rozmaringolaj (vivőolajjal vegyítve) általában biztonságosnak tekinthető, akár mindennap kezelhetjük vele a fejbőrünket vagy a hajunkat. Ha azonban érzékenységet tapasztalunk, csak kevesebbszer vessük be.
A rozmaringolaj nem eredményez egy csapásra dús hajat. Hat hónapon keresztül hetente legalább kétszer vagy háromszor kell alkalmazni, hogy jelentős javulást tapasztaljunk.
Lehetnek mellékhatásai a rozmaringolajnak?
Noha a rozmaringolajat általában biztonságosnak tartják, vannak olyan lehetséges mellékhatások, amelyekkel tisztában kell lennünk. Egyesek allergiásak lehetnek az összetevőire, ami bőrirritáció vagy csalánkiütés formájában nyilvánul meg.
Bőrirritációt vagy égő érzést idézhet elő, ezért fontos, hogy a rozmaringolajat hordozóolajjal hígítsuk fel, mielőtt a fejbőrre kennénk.
Túlzott mennyiségben alkalmazva elnehezítheti és zsírossá teheti a vékony szálú hajat.
Terhes nőknek kerülniük kell a rozmaringolajjal való érintkezést, mivel vérkeringést serkentő tulajdonsága révén vetélést okozhat.
A rozmaringolaj kölcsönhatásba léphet bizonyos gyógyszerekkel, például vérhígítókkal vagy vízhajtókkal, ezért ha ilyesmit szedünk, egyeztessünk a használatáról a kezelőorvosunkkal.
Források: