Barion Pixel
Fehér foltok a bőrön

Mitől lehetnek fehér foltok a bőrön?

Fehér foltok a bőrön számos okból előfordulhatnak. A napsugárzástól a táplálkozási hiányosságokon át sok minden kiválthatja a bőrfelület világosabbá válását, vagyis nem feltétlenül a bőrbetegség jelei.

A fehér foltok a bőrön ugyanolyan feltűnőek és zavaróak lehetnek, mint a sötét foltok. Szerencsére a legtöbb esetben ártalmatlanok és idővel eltűnnek, néha azonban súlyos állapotot jeleznek.

Miért alakulnak ki fehér foltok a bőrön?

Ha a bőr egy adott területen irritálódik, az egy olyan foltot eredményezhet, amely világosabb, mint a körülötte lévő terület. A posztinflammatorikus hipopigmentáció a pigmentáció részleges vagy teljes elvesztését jelenti, amely a bőrgyulladás megszűnése vagy trauma után következik be. Számos gyulladásos bőrbetegség (atópiás és seborrhoeás dermatitis, pikkelysömör, lupus erythematosus), gombás vagy vírusos bőrfertőzések következményének tekinthető. Kozmetikai kezelések (kémiai hámlasztás, lézeres dermabrázió) és égési sérülések után szintén megfigyelhető.

Anyajegy és szemölcs is lehet

Az anyajegyek általában sötét színűek, nem így a nevus depigmentosus, amely feltűnően hasonlít a vitiligóra. Ez egy gyakori veleszületett rendellenesség, amelyet hipopigmentáció jellemez. Ha születéskor még nem is látható a korai életkorban, általában 3 éves kor előtt jelentkezik. A nevus depigmentosus alakja és eloszlása ​​nem változik az évek során, de a test növekedésével arányosan fejlődik, vagyis nagyobb lesz. A legtöbb betegnél csak egy folt alakul ki, bár a beszámolók szerint akár tíz is előfordulhat.

A pityriasis alba olyan bőrbetegség, amely miatt a kis, kerek bőrfoltok elveszítik színüket. Ezek a fehér foltok jellemzően az arcon, a karokon és a törzs felső részén alakulnak ki. Több hónapig vagy egy évnél is tovább tarthatnak, de nem állandóak. A szakértők nem biztosak abban, hogy mi okozza, de úgy gondolják, hogy összefüggésben áll az ekcémával. Leggyakrabban gyermekeknél és serdülőknél fordul elő. A fehér foltok általában maguktól elmúlnak, bár a helyi szteroidok, bizonyos hidratálók vagy lézeres kezelések szükség esetén csökkenthetik megjelenésüket. 

A lapos szemölcsök fehér vagy rózsaszínes fényes papulák csoportjaként jelenhetnek meg, amelyeket a humán papillomavírus (HPV) okoz. Leggyakrabban tünetmentesek, de esztétikailag zavaróak lehetnek, és könnyen elterjedhetnek. Férfiaknál gyakran a szakáll területén, a nőknél pedig a lábakon jelennek meg. Kezelésük történhet fagyasztással, lézerrel, szalicilsavas ecsetelőkkel vagy sebészileg.

Gomba is okozhatja

A tinea versicolor egy nem ragályos gombás fertőzés, amely akkor fordul elő, ha a bőrön természetesen előforduló élesztőgomba, a Malassezia furfur túlszaporodik. A fehér foltok gyakran a háton, a felkaron, a mellkason, a nyakon és a hónaljban találhatók. A napgombának is nevezett betegség meglehetősen gyakori a tinédzserek és a fiatal felnőttek, valamint a melegebb éghajlaton élők körében. Hajlamosító tényezői közé tartozik a fokozott izzadás és zsíros bőr, az éhezés, a terhesség, a csökkent immunitás, a hormonális zavarok és a kortikoszteroidok szedése. A napgomba gyógyszeres kezelést igényel, akár helyileg, akár szájon át alkalmazva. Még a gomba elmúlása után is hetekbe, sőt hónapokba telhet, amíg a hipopigmentáció megszűnik.

Míg a napozás sötétebb foltokat vagy szeplőket idézhet elő, olykor világosabb foltok képződnek. A jelenséget idiopátiás guttata hipomelanózisnak nevezik, és akkor alakul ki, ha a bőrben csökken a melanin (a bőr, a szem és a haj színét adó pigmentsejtek) szintje. A szakértők úgy vélik, hogy ez inkább az ismételt napozásnak köszönhető, nem pedig az öregedésnek. Nem meglepő, hogy ezek a fehér foltok általában azokon a területeken jelennek meg, amelyeket a legtöbbet érte a napfény, például a karokon és az arcon. Kicsik, mint a szeplők, és csoportosan fordulnak elő. A napfoltokat nem feltétlenül kell kezelni, de ha esztétikailag zavaróak,  a bőr különböző módszerekkel történő hámlasztása segíthet orvosolni a problémát.

A kortikoszteroid injekció vagy a szteroid helyi alkalmazása néha fehér foltok megjelenésével jár az alkalmazási területen. A szteroidok által kiváltott hipopigmentáció gyakran szabálytalan alakú foltokat eredményez, és eltarthat egy ideig, mire megjelennek. A kezelés végeztével általában maguktól elmúlnak, de ez időbe telik.

Szerzett festékhiány

A vitiligo oka nem ismert. Egyes elméletek szerint a szerzett festékhiány autoimmun eredetű és akkor alakul ki, amikor az immunrendszer tévedésből megtámadja a szervezetben lévő pigmentsejteket. A feltehetően a vitiligot okozó egyéb okok közé sorolhatók a krónikus betegségek, az endokrin mirigyek diszfunkciója, a krónikus stressz, a súlyos fertőző betegségek, valamint egyes vegyi anyagoknak (fenol, formaldehid, nehézfémek) való kitettség. A fehér foltok jellemzően az arcon, a karokon, a kezeken és a lábakon jelennek meg először. Idővel a foltok növekedhetnek, vagy megjelenhetnek a test egyéb területein. Egyesek a vitiligo egyéb tüneteit is észlelhetik, például a viszketést, a hallásproblémákat és a szem- vagy hajszín kivilágosodását. Jelenleg nincs gyógymód a vitiligo ellen, de számos olyan kezelés áll rendelkezésre, amelyek segíthetnek helyreállítani a bőr színét – és potenciálisan csökkentik annak esélyét, hogy a fehér foltok átterjedjenek a test más részeire.

Mikor kell aggódni a bőrön lévő fehér foltok miatt?

A bőrön lévő fehér foltok általában nem adnak okot aggodalomra. De mivel különböző okok miatt jelenhetnek meg, tartós jelenlétük esetén érdemes orvoshoz fordulni. Mindenképpen keressünk fel szakembert, ha a fehér foltok újra megjelennek, átterjednek a test más részeire, esetleg további tüneteket, például viszketést vagy fájdalmat okoznak.

Akinek olyan fehér foltja van, amelynek mérete vagy szerkezete idővel megváltozik, például gyöngyházfényű lesz, szabálytalanná válik a szegélye, vagy időnként vérzik, javasolt ellátogatni egy bőrgyógyászhoz, aki kizárhatja a bőrrákot. A bazálsejtes karcinóma gyógyítása kapcsán szóba jöhet a műtét, a kemo-, sugár- vagy fotodinamikus terápia, valamint a célzott gyógyszeres kezelés.

Források:

https://www.health.com/white-spots-on-skin-7967105
https://www.businessinsider.com/guides/beauty/white-spots-on-skin
https://www.cancer.org/cancer/types/basal-and-squamous-cell-skin-cancer/treating/basal-cell-carcinoma.html
https://www.visualdx.com/visualdx/diagnosis/nevus+depigmentosus?diagnosisId=52028&moduleId=101

A honlapon és a bejegyzésben található információk tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek nem az OÉTI, illetve az Országos Gyógyszerészeti Intézet (OGYI) szakvéleményei. Betegséggel, hatóanyagokkal, életmódváltással, táplálkozással kapcsolatban kérje orvosa vagy gyógyszerésze szakvéleményét!

Hasznos volt a cikk?

Iratkozzon fel hírlevelünkre és olvasson hasonló tartalmakat




Testápoló + OptiMSM 200ml – Tripla Csomag

Original price was: 14970 Ft.Current price is: 9980 Ft.

Tudja meg, hogy Ön magnéziumhiányos-e!

Magnéziumhiány kalkulátorunkat használva néhány kérdés megválaszolásával kiderítheti, hogy Önnek szüksége van-e extra magnéziumpótlásra.

Töltse le ingyenes könyveinket!

Ha szeretne még többet tudni a magnézium élettani hatásairól, akkor töltse le 3 elektronikus formátumú könyvünket és ismerje meg a részleteket!

Tudja, hogyan védheti jobban egészségét?

Kevéssé ismert tények a magnéziumról amelyek befolyásolják az Ön egészségét!

3 letölthető könyvbe foglalva, 990 Ft értékű kuponnal.





Ajándék termék a következő vásárlásához!

A kosár oldal alján adja meg az OSIM93 kuponkódot és mi egy 1390 forint értékű Koncentrátum Érzékeny Bőrre 30ml terméket küldünk ajándékba a vásárlása mellé!

A kupon felhasználónként csak egy alkalommal alkalmazható és március 31. éjfélig használható fel!

A kedvezmény más kedvezményekkel együtt nem alkalmazható!

Kérdése van? Segítségre van szüksége?

Keresse kollégáinkat a +36 1 445 0532 telefonszámon, vagy az info@osimagnesium.hu email címen