A szemhéj körüli szövetek nagyon vékonyak, ezért a folyadék felhalmozódása vagy a gyulladás ezen a területen jól észrevehető duzzanatot eredményez. Azon túl, hogy esztétikailag zavaró, befolyásolhatja vagy akadályozhatja a látást. Legtöbbször valamilyen egyszerű dolog, például sírás miatt fordul elő, de betegségek is előidézhetik. Ez a cikk áttekinti, melyek a felsőszemhéj-duzzanat okai.
Szemünk állapota szorosan összefügg az általános egészségi állapotunkkal, így az ödémás, puffadt szemhéjak arra figyelmeztethetnek, hogy szervezetünk működésében zavar keletkezett, ami akár az életmódunkra is visszavezethető. Következzenek a felsőszemhéj-duzzanat okai.
Felsőszemhéj-duzzanat okai: nem feltétlenül betegség jele
Az egyik olyan állapot, amely meglehetősen zavaró lehet, a duzzadt szemhéj. Befolyásolhatja a megjelenésünket, és nem tesz jót az önbizalmunknak. A szemhéjdagadás alapvető oka a folyadék felhalmozódása a szem körül és a környező bőrszövetekben, ami egészséges embereknél is előfordulhat. Szinte mindenki megtapasztalja élete során, és az egyik vagy mindkét szemet érintheti. A hason fekve alvók akár minden reggel duzzadt szemhéjakkal ébredhetnek, ami a szövetközi folyadék gravitációs vándorlása miatt jön létre. Akkor is puffadt szemekkel kelhetünk, ha előző este nagy mennyiségű sót tartalmazó ételeket ettünk, vagy alkoholt fogyasztottunk, hiszen mindkettő folyadékvisszatartást eredményezhet. Ha nem mozgunk eleget, a szervezetünk hajlamosabb lesz folyadékot visszatartani. Az alváshiány szintén a felsőszemhéj-duzzanat okai közé sorolható.
Kinél jelentkeznek leggyakrabban duzzadt szemhéjak?
Bárkinél kialakulhat szemhéjduzzanat. Egyeseknél nagyobb valószínűséggel, különösen a genetika és az idősebb kor miatt. Gyengébb immunrendszerük miatt a gyermekek hajlamosak a szemfertőzésekre, és így a vele járó szemhéjdagadásra. A rossz higiénia szintén a szemfertőzések egyik előidézője. Nagyon fontos a kéz, az arc, a törülközők és a kontaktlencsék tisztasága, így aki erre nem figyel, annál gyakrabban alakul ki szemhéjduzzanat. Idősebb korban a szem körüli bőr elvékonyodik, így a szemhéjak könnyebben bedagadhatnak.
A duzzadt szemhéj gyakori jellemzői
A szemhéjduzzanat a kellemetlen érzéstől a bőrpíron át a fájdalomig terjedő tünetekkel járhat.
Leggyakrabban az alábbiak kísérik:
- Egy vagy mindkét szemhéj duzzanata
- Szemhéjfájdalom
- Vörös, forró vagy elszíneződött szemhéjak
- Szemviszketés
- Váladékozó szemek
- Könnyezés
- Duzzadt kötőhártya
- Fényérzékenység
Szemhéjduzzadással járó állapotok
Szemhéjduzzanat leginkább az alábbiak miatt fordul elő:
- Szezonális– vagy ételallergia
- Kötőhártya-gyulladás
- Árpa
- Rovarcsípés a szem környékén
- A szemhéj vírusos vagy bakteriális fertőzései
- A szempillák körüli apró olajmirigyek bakteriális fertőzése (árpa)
- Szemgödörre átterjedő arcüreggyulladás
- Szemsérülések
- Szemműtétek
A szemhéj duzzanata lehet kontakt dermatitisz eredménye, amely egy irritáló anyagra adott allergiás reakció. Akár egy új szemkörnyékápoló, akár egy sminktermék valamelyik összetevője is kiválthatja.
Komolyabb, szemhéjduzzanatot kiváltó betegségek
Egyes súlyosabb betegségek, például a periorbitális cellulitisz, az orbitális cellulitisz, a Graves-Basedow-kór és a szemherpesz ugyancsak a felsőszemhéj-duzzanat okai közé tartoznak. A lázzal, fájdalommal, kidülledő és vörös szemmel, látásromlással társuló orbitális cellulitisz a szemgolyó körüli szövetek fertőzése, míg a Graves-Basedow-kór autoimmun rendellenesség, ami különféle szemtünetekkel, például dülledt szemgolyókkal és a szövetközti nyirokelvezetés elégtelensége miatt ödémás szemhéjakkal jár. A vírusos eredetű szemherpesz a szaruhártyát és a retinát is érinti. Ha nem kezelik időben, vakságot okozhat. Főbb tünetei közé tartozik a hólyagok a szemhéjakon, a szaruhártya duzzanata, a szemfájdalom és a váladékképződés. A periorbitális cellulitisz a szemhéj vagy a szem körüli bőr fertőzése, amely nem terjed ki a szemüreg belsejébe. A periorbitális cellulitis általában 18 hónaposnál fiatalabb gyermekeket érint. Főbb tünetei a láz, a szemfájdalom, a szemkörnyéki vörösség és az egyik szemhéj duzzanata.
A szem belső rétegeinek gennyes fertőzése, más néven endoftalmitisz szerencsére nagyon ritka betegség. Kialakulhat szürkehályog-műtét után, a szemgolyóba adott injekció vagy valamilyen sérülés után, amikor a kórokozók a szem belsejébe kerülnek. Kezelés nélkül vakságot okozhat. Szemfájdalom, csökkent vagy homályos látás, ödémás szaruhártya és az elülső szemcsarnokban lévő genny hívják fel rá a figyelmet.
Krónikus vesebetegség esetén a folyadék testszerte felszaporodik, ami szemhéjödémát eredményez. Különösen a vesebetegségek esetén fontos alacsony só– és fehérjetartalmú ételeket fogyasztani. Ez a szemhéjak duzzanatára is pozitív hatással van.
A szemhéjrák néha úgy néz ki, mint más állapotok, például a szemhéjgyulladás. A legtöbb szemhéjrák bazálsejtes karcinóma, amelynek főbb tünetei közé sorolható a nem gyógyuló seb, lassan növekvő, fényes és rózsaszín vagy piros csomó a szemhéjon, a szempillák elvesztése, a szemhéj duzzanata vagy megvastagodása.
Miért okoz szemhéjdagadást a sírás?
Ugyanabból az okból, amiért a túl sok só fogyasztása. A könnyben lévő só folyadékvisszatartást okozhat a szem körüli szövetekben. Minél többet sír valaki, annál nagyobb lehet a duzzanat.
Mikor kell orvoshoz fordulni a duzzadt szemhéj miatt?
Feltétlenül menjünk orvoshoz, ha a duzzanat 24-48 óránál tovább tart és a következők bármelyikét észleljük:
- Szemfájdalom
- Homályos látás
- Csökkent látás
- Vörös duzzanat a szemhéjon
- Viszkető szem, könnyezés
- Kidülledő szemek
- Úszó foltok a látómezőben
- Idegentest-érzés
- Láz
- Elesettség
Olykor a szemhéjduzzanatot a súlyos allergiás reakció (anafilaxiás sokk) következtében kialakuló angiödéma idézi elő, amelyhez nehézlégzés, az ajkak, a nyelv és a torok dagadása társul. Azonnali orvosi ellátást igénylő állapotról van szó, mivel a légzési nehezítettség miatt a beteg megfulladhat
Források:
https://www.health.com/swollen-eyelid-7556819
https://patient.info/eye-care/swollen-eyelid
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/24424-blepharochalasis
https://www.buoyhealth.com/learn/swelling-of-one-eyelid#causes