Barion Pixel
Árpa a szemen

Immungyengeséget jelezhet az árpa a szemen

Az árpa a szemen általában nagyon kellemetlen tüneteket okoz, és a látványa sem túl szép. De nem ez a legnagyobb baj vele. A szempilla szőrtüszőjében vagy a hozzá tartozó faggyúmirigyben keletkező gennyes gyulladás ugyanis egyértelműen az immunrendszer védekezőképességének csökkenését jelzi, és gondos kezelést igényel az újbóli kiújulás és az esetleges szövődmények megelőzése érdekében.

A szemünk meglehetősen érzékeny, és intenzíven reagál a fertőzésekre. Egyes baktériumok előszeretettel fertőzik meg a látószervünket, az árpa a szemen is ennek következménye. Bár viszonylag könnyen kezelhető, sajnos hajlamos kiújulni, és az újra és újra visszatérő árpa a szemen arra figyelmeztethet, hogy valami nincs rendben az egészségünkkel.

Mi okozza az árpát?

A szempillák tövénél található faggyúmirigyekben termelődő váladék gondoskodik arról, hogy a szempillák és szemhéj széle hidratált maradjon. Ha kórokozók jutnak be a faggyúmirigybe vagy a szempillák szőrtüszőjébe, kialakul az árpa (hordeolum), a szem egyik leggyakoribb gyulladásos betegsége. Az árpa megjelenéséért elsősorban a Staphylococcus aureus baktérium tehető felelőssé, de egyéb baktériumok is előidézhetik. A Staphylococcusok szívesen telepednek meg a bőrön, intenzív elszaporodásukat többek között a szervezet védekezőképességének csökkenése vagy vitaminhiány váltja ki.

Kiegyensúlyozatlan étrend, fokozott fizikai megterhelés vagy stresszes helyzetek esetén a betegség erőteljesebben jelentkezhet, sőt olykor egymás mellett több árpa is kifejlődhet. A megjelenését elősegítő tényezők közé tartozik a szemhéjak piszkos kézzel való megérintése, a szemsmink hiányos eltávolítása, de az endokrin rendszer zavaraiban szenvedőknél szintén gyakoribb. A nehéz éghajlati vagy egészségtelen körülmények között végzett munka, a hormonális változások, a szemhéj gyulladásos betegségei ugyancsak növelik a kockázatát. A gyerekeknél gyakrabban jelenik meg, mivel az immunrendszerük még nem fejlődött ki teljesen.

Vannak, akik hajlamosabbak lehetnek rá a testük által termelt faggyú összetétele vagy a bőrükön előforduló baktériumok mennyisége miatt. A szárazszem-szindróma, a dermatitis, a rosacea, a Demodex atka fertőzés, valamint a Meibom-mirigy diszfunkció szintén összefügg a visszatérő hordeolummal. A magas koleszterinszint egy másik olyan állapot, amely ismétlődő árpához vezethet. Ennek az az oka, hogy a szervezet természetes olajai sűrűbbé válnak. Azok az állapotok, amelyek gyengítik az immunrendszert, szintén kiválthatják. Valójában a rendszeresen visszatérő árpa gyakran az első jele annak, hogy valaki cukorbeteg.

Ha valaki rendszeresen árpával küzd, érdemes komolyabb kivizsgálásnak alávetnie magát.

Árpa a szemen: milyen tünetei vannak?

Míg a külső árpát a szemhéj külső részén elhelyezkedő Zeiss- és Moll-mirigyek gyulladása idézi elő, a kevésbé gyakori belső árpa a szemhéj belső felületén helyet foglaló Meibom-mirigyek gyulladásának eredménye. A betegségnek számos tünete van. A külső árpa a szempillák tövénél jelenik meg, és gyorsan növekszik. Az árpa jelei ebben az esetben szabad szemmel láthatók, ami leegyszerűsíti a diagnózist. A belső árpa a szemhéjon belül lokalizálódik, és nem mindig eredményez csomót, így nehezebb felismerni. Mindkét típusú árpára jellemző a szemhéjduzzanat, a szemhéj kivörösödése és az idegentest-érzés a szemben. Kötőhártya-gyulladás és könnyezés alakulhat ki, míg egyesek fényérzékenységről számolnak be. Súlyos esetekben, amikor az árpa a faggyúmirigy belsejében lokalizálódik, fej- és izomfájdalom, láz és nyirokcsomó-duzzanat kíséri a fertőzést.

Árpa kezelése

Az, hogy mennyi időbe telik a gyógyulása, számos tényezőtől függhet, beleértve a higiéniai szokásokat, az alapbetegségeket és az alkalmazott kezeléseket. Erős immunitás esetén a betegség különösebb kezelés nélkül 1-2 hét alatt önmagától elmúlik. Amikor az árpa beérik, a genny kifolyik belőle, a fájdalom és a bőrpír azonnal csökken, és a szemhéj duzzanata alábbhagy. Ha makacs, nehezen múló árpáról van szó, szükség lehet az orvos által javasolt antibakteriális készítmények alkalmazására. A helyileg vagy a szájon át alkalmazott antibiotikumok segíthetnek megakadályozni a fertőzés terjedését, illetve felgyorsíthatják a gyógyulást.

Bármilyen csábító is, soha ne nyomjuk ki az árpát. Ettől nem fog hamarabb elmúlni, és nagy valószínűséggel csak rontunk a helyzeten. A nyomkodás során a szövetekbe kerülő genny és baktériumok súlyos szemfertőzéshez vezethetnek. Nagyon fontos, hogy a szemhéjat tisztán tartsuk, és ne érintsük meg. A meleg borogatások is segíthetnek a gyógyulási idő minimálisra csökkentésében. Naponta háromszor vagy négyszer alkalmazzunk meleg borogatást körülbelül 10 percig, hogy segítsük az eltömődött mirigy kiürülését. Használhatunk meleg vízbe mártott nedves törülközőt vagy a legtöbb drogériában kapható újrafelhasználható meleg zselés párnát. Utóbbiak előnye, hogy tovább megtartják a hőt.

Ha az első héten nincs javulás, kérjünk időpontot szemorvoshoz. Amennyiben a szemhéjdudor nem tartalmaz gennyet, és közelebb van a szemhéj közepéhez, akkor valószínűbb, hogy jégárpáról (chalazion) van szó. Ez hasonló a hordeolához, de hónapokig is eltarthat, amíg felszívódik, és általában nem fertőzés eredménye. Ilyenkor a Meibom-mirigyek kivezető csatornáinak eldugulásáról van szó, aminek következtében a csatornákban megrekedő váladékai cisztát képeznek. Időnként szükség lehet a jégárpa sebészi úton történő eltávolítására.

Hogyan előzhetjük meg az árpa kiújulását?

Az ismétlődő fertőzések legjobb megelőzése – függetlenül attól, hogy mi okozza őket – a szemhéjak tisztán és irritáló anyagoktól mentesen tartása. A szem megérintése előtt minden alkalommal mossunk kezet. Használjunk gyengéd, a szem számára biztonságos tisztítószert az arc és a szemhéj lemosásához lefekvés előtt. Dobjuk ki a három hónaposnál régebbi kozmetikumokat (kórokozók bújhatnak meg bennük), és mellőzük a szemsminket, ha az árpa az aktív szakaszában van. Kerüljük a kontaktlencsékben való alvást, és behelyezés előtt megfelelően tisztítsuk meg a kontaktlencsét.

Az is nagyon fontos, hogy minden mögöttes egészségügyi állapotot kezeljenek – és jól kezeljenek. Ha már tisztán tartjuk a szemünket és a kezünket, de nincs javulás, keressük fel a szemorvosunkat. Ő képes lesz megállapítani, hogy a higiénián túl valami más okozza-e a problémát.

Bármilyen fertőzés visszatérhet, ha az antibiotikumos kezelést nem megfelelően alkalmazzák. Ez magában foglalja a szemárpát is. Ha kezelőorvos antibiotikumot ír fel a visszatérő hordeolum kezelésére, nagyon fontos, hogy pontosan az utasításoknak megfelelően használjuk, és a teljes kúrát végig kell csinálni.

A magnézium erősen tartja az immunrendszert, így az alkalmazásával elejét vehetjük az árpának is. Hogy miként, arról itt olvashat.

Források:

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17658-stye

https://www.nhs.uk/conditions/stye/

A honlapon és a bejegyzésben található információk tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek nem az OÉTI, illetve az Országos Gyógyszerészeti Intézet (OGYI) szakvéleményei. Betegséggel, hatóanyagokkal, életmódváltással, táplálkozással kapcsolatban kérje orvosa vagy gyógyszerésze szakvéleményét!

Hasznos volt a cikk?

Iratkozzon fel hírlevelünkre és olvasson hasonló tartalmakat




Testápoló + OptiMSM 200ml – Tripla Csomag

Original price was: 14970 Ft.Current price is: 9980 Ft.

Tudja meg, hogy Ön magnéziumhiányos-e!

Magnéziumhiány kalkulátorunkat használva néhány kérdés megválaszolásával kiderítheti, hogy Önnek szüksége van-e extra magnéziumpótlásra.

Töltse le ingyenes könyveinket!

Ha szeretne még többet tudni a magnézium élettani hatásairól, akkor töltse le 3 elektronikus formátumú könyvünket és ismerje meg a részleteket!

Tudja, hogyan védheti jobban egészségét?

Kevéssé ismert tények a magnéziumról amelyek befolyásolják az Ön egészségét!

3 letölthető könyvbe foglalva, 990 Ft értékű kuponnal.





Ajándék termék a következő vásárlásához!

A kosár oldal alján adja meg az OSIM93 kuponkódot és mi egy 1390 forint értékű Koncentrátum Érzékeny Bőrre 30ml terméket küldünk ajándékba a vásárlása mellé!

A kupon felhasználónként csak egy alkalommal alkalmazható és március 31. éjfélig használható fel!

A kedvezmény más kedvezményekkel együtt nem alkalmazható!

Kérdése van? Segítségre van szüksége?

Keresse kollégáinkat a +36 1 445 0532 telefonszámon, vagy az info@osimagnesium.hu email címen