Barion Pixel
Hasi sérv tünetei nőknél

Melyek a hasi sérv tünetei nőknél?

Kitüremkedés a hasfalon, húzó, égő vagy nyilalló fájdalom – bizony egyik sem túl kellemes érzés, de az is előfordulhat, hogy a szóban forgó betegségnek nincsenek egyértelmű jelei. De akkor hogyan ismerhetők fel a hasi sérv tünetei nőknél?

A hasi sérv tünetei nőknél mások lehetnek, mint a férfiaknál, és olykor összekeverik egyéb, hasonló panaszokat okozó betegségekkel. Néha nehezen diagnosztizálható elváltozásról van szó, és ennek oka leginkább a nők testfelépítésében keresendő.

Mi az a hasi sérv és hol alakul ki?

A hasüreget a hasfalat alkotó izmok szegélyezik. Ez a „bélés” tartja a helyén a beleket és a belső szerveket, például a lépet és a májat. Sérv akkor alakul ki, amikor egy szerv vagy a szövetek egy része áttüremkedik a hasat körülvevő izomzat gyenge pontján, ami a hasfalon bárhol előfordulhat. Okozhatja sportsérülés, megerőltető fizikai munka, emellett a nőknél a terhesség (ahogy a méh tágul a baba fejlődésével, a hasfal gyengülhet a megnövekedett nyomástól), a szülés és a hormonális változások növelhetik a kialakulásának kockázatát.

A terhesség olyan kockázati tényező, amely miatt a nők hajlamosabbak egy másik típusú hasi sérv kialakulására a köldök közelében, amelyet köldöksérvnek neveznek. Egy tanulmány szerint az összes hasfali sérv 6-14 százalékát a köldöksérv teszi ki.

Sérv létrejöhet a rekeszizom területén (rekeszsérv), amikor a gyomor felső része a rekeszizom nyílásán keresztül a mellüregbe nyomódik. A nők, különösen a túlsúlyosak, az életkor előrehaladtával fokozott kockázatnak vannak kitéve.

A gyomortáji sérv, a has középvonalában, a bordák és a köldök között alakul ki. Bár a gyomortáji sérv nem kifejezetten női betegség, nőknél gyakrabban fordulhat elő.

Sérvek kialakulhatnak a műtéti bemetszés helyén (hegsérv), amikor a beavatkozás során átvágott izmok nem gyógyulnak meg teljesen.

A nők körülbelül 2 százalékának lesz alhasi sérve valamikor élete során. Sok esetben az alhasi sérvhez (lágyéksérv) vezető hasfali gyengeség születéskor jelentkezik, amikor a hashártya nem záródik megfelelően. Más sérvek később alakulhatnak ki, amikor az izmok gyengülnek vagy leépülnek olyan tényezők miatt, mint az öregedés.

Miért nehezebb felismerni a nők sérveit?

Férfiaknál a medencéjük anatómiájából adódóan a legtöbb közvetlen vagy a közvetett alhasi sérv nyilvánvaló kidudorodást okoz, ami az adott területen tapasztalható fájdalommal párosulva nagyon egyszerűvé teszi a diagnózist. Ezen túlmenően, ha a férfiak alhasi vagy medencefájdalmának okait vizsgáljuk, a lehetőségek listája meglehetősen rövid, és a sérv a leggyakoribb előidézője. Nők esetében a hasi régióban lévő sérvek általában kisebbek és olykor mélyebben helyezkednek el, következésképpen nem mindig járnak árulkodó kitüremkedéssel. Ehelyett krónikus, mély medencefájdalmat okozhatnak, amely hirtelen jelentkezik éles, szúró fájdalmat okozva.

Ha egy nő megmagyarázhatatlan kismedencei fájdalomtól szenved, annak kiváltója egy kis sérv is lehet, amit nehezen ismernek fel. Amennyiben a sérvek az alhasi régióban, esetleg a medencefenéken fordulnak elő, gyakran összetévesztik őket különféle nőgyógyászati ​​​​problémákkal, amelyek késleltetett diagnózishoz és kezeléshez vezethetnek.

Melyek a hasi sérv tünetei nőknél?

A hasi sérv tünetei nőknél a sérv helyétől és súlyosságától függően változnak. Az olyan tevékenységek, mint a testmozgás, köhögés, nevetés, lépcsőn járás, szex vagy székletürítés közbeni erőlködés sokszor súlyosbíthatják a sérvvel összefüggő fájdalmat. Ennek a fájdalomnak a természete változó lehet: égő, szúró, húzó, tompa, éles vagy nyilalló fájdalom egyaránt előfordulhat, emellett székelési vagy vizelési nehézség is jelentkezhet. Sok nőnél a sérvfájdalom fokozódik a menstruáció során. Idegkompresszió miatt jelentkezhet zsibbadás, ami akkor fordul elő, ha a sérv nyomást gyakorol egy idegre.

Úgy tűnhet, hogy hegsérvek megjelennek és eltűnnek, és a sérv csak olyan tevékenységek során észlelhető, amelyek növelik a hasi nyomást, mint például köhögés, tüsszögés, székletürítés közbeni fekvés vagy nehéz tárgy felemelése. E sérvek esetében gyomor-bélrendszeri tünetek is jelentkezhetnek, például székrekedés, puffadás, hányinger és hányás.

A gyomortáji sérv tünetei a sérv elhelyezkedésesétől és súlyosságától függően változhatnak. A legjellegzetesebb jel egy dudor vagy kitüremkedés a has közepén, amely álláskor, fizikai megterheléskor vagy köhögéskor nagyobb lehet. Hirtelen vagy időszakosan fellépő égő, nyomó vagy szúró fájdalom jellemzi, ami az epigasztrikus régióban lokalizálható, de akár az egész hasra kiterjedhet. Egyeseknél étvágytalanság és emésztési problémák léphetnek fel, például puffadás és egyéb gyomor-bélrendszeri tünetek.

A köldök a hasfal legvékonyabb része, a köldöksérv jelenlétére pedig a köldök területén megjelenő előboltosulás hívja fel a figyelmet. Ez a dudor általában köhögéskor, erőlködéskor vagy álláskor nagyobbá válik. Nyugalmi állapotban vagy fekvéskor kisebb lehet, esetleg teljesen eltűnhet. Nyomásérzékenység és tompa, szúró fájdalom kísérheti.

A lágyéksérv legfőbb jele az alhasi régióban, a combhajlat felett megjelenő kitüremkedés, amely az erőlködés során megnagyobbodhat, de akár el is tűnhet fekvő helyzetben. Emellett előfordulhat a lágyékban égő, húzó, égő, nyomó, esetleg nyilalló fájdalom. Olykor feszülés és duzzanat érezhető a nagyajkakban, bélelzáródás esetén pedig puffadás vagy székrekedés, hányinger és hányás jelentkezik.

Ha a sérv kizáródik, a környező izmok ezután elszoríthatják a kitüremkedő szövetet, megszakítva annak véráramlását, és úgynevezett fojtott sérv alakul ki. Ha nem kezelik, a szorításnak kitett szövet hamar elhal és veszélyes méreganyagokat bocsát ki a véráramba. Ez szepszishez és halálhoz vezethet.

Fontos!

Sajnos, a a hasi sérv tünetei nőknél félrevezetőek lehetnek, sőt a diagnosztizálásuk gyakran kihívást jelent az orvosok számára. Esetükben a sérv tünetei gyakran kevésbé specifikusak és összetéveszthetők más, gyakori egészségügyi problémákkal, például endometriózissal vagy petefészek-gyulladással. Ha arra gyanakszunk, hogy a panaszainkat esetleg sérv okozza, de a fizikális- és az ultrahang vizsgálat nem ad egyértelmű eredményt, kérjük meg az orvost, hogy küldjön el minket CT-vizsgálatra.

Források:

https://www.lifespan.org/lifespan-living/hernias-women-risk-factors-symptoms-and-prevention

https://www.verywellhealth.com/hernia-in-women-3120510

https://www.surgicalassociatesofnorthtexas.com/blog/the-challenge-of-diagnosing-hernias-in-women

https://www.verywellhealth.com/hernia-in-women-3120510

A honlapon és a bejegyzésben található információk tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek nem az OÉTI, illetve az Országos Gyógyszerészeti Intézet (OGYI) szakvéleményei. Betegséggel, hatóanyagokkal, életmódváltással, táplálkozással kapcsolatban kérje orvosa vagy gyógyszerésze szakvéleményét!

Hasznos volt a cikk?

Iratkozzon fel hírlevelünkre és olvasson hasonló tartalmakat




Testápoló + OptiMSM 200ml – Tripla Csomag

Original price was: 14970 Ft.Current price is: 9980 Ft.

Tudja meg, hogy Ön magnéziumhiányos-e!

Magnéziumhiány kalkulátorunkat használva néhány kérdés megválaszolásával kiderítheti, hogy Önnek szüksége van-e extra magnéziumpótlásra.

Töltse le ingyenes könyveinket!

Ha szeretne még többet tudni a magnézium élettani hatásairól, akkor töltse le 3 elektronikus formátumú könyvünket és ismerje meg a részleteket!

Tudja, hogyan védheti jobban egészségét?

Kevéssé ismert tények a magnéziumról amelyek befolyásolják az Ön egészségét!

3 letölthető könyvbe foglalva, 990 Ft értékű kuponnal.





Ajándék termék a következő vásárlásához!

A kosár oldal alján adja meg az OSIM93 kuponkódot és mi egy 1390 forint értékű Koncentrátum Érzékeny Bőrre 30ml terméket küldünk ajándékba a vásárlása mellé!

A kupon felhasználónként csak egy alkalommal alkalmazható és március 31. éjfélig használható fel!

A kedvezmény más kedvezményekkel együtt nem alkalmazható!

Kérdése van? Segítségre van szüksége?

Keresse kollégáinkat a +36 1 445 0532 telefonszámon, vagy az info@osimagnesium.hu email címen