Számos olyan állapot létezik, amely piros, nem viszkető foltokat idéz elő a bőrön, az okokra pedig olykor nehéz rájönni. Ebben a blogbejegyzésben megvizsgáljuk, mi minden állhat e bőrtünet hátterében.
Bár úgy tűnik, hogy bőrproblémák végtelen sora létezik, semmi sem zavaróbb, mint titokzatos, piros, nem viszkető foltokra ébredni. Ha tartósan fennállnak, jelentős hatással lehetnek a mindennapi életünkre, ezért érdemes utánajárni, miért alakulnak ki.
Miért keletkeznek piros, nem viszkető foltok a bőrön?
A bőrbetegségek gyakran rejtélyesek lehetnek, és amikor piros kiütés jelenik meg rajtunk viszketés vagy bármilyen más kellemetlen érzés nélkül, az egyszerre zavaró és aggasztó lehet. A bőrön jelentkező piros, nem viszkető foltok többféle egészségügyi problémára utalhatnak, azonban néha még a bőrgyógyászok számára is gondot jelent a mögöttes okok feltárása (ez a fehér foltok esetében is így van). Nagyon sokféle körülmény létezik ugyanis, amelyek a megjelenésüket okozhatják, többek között egyes fertőzések vagy akár a stressz.
Az arcon megjelenő vörös foltokat gyakran sérült hajszálerek idézik elő. A vérerek elszakadásának leggyakoribb okai közé tartoznak a hormonok ingadozása, a napsugárzás okozta károsodás és a bőrelváltozások, például a rosacea. Utóbbi egy krónikus bőrbetegség, amelynek jellemző tünetei az arc pirossága, kipirosodása, és a hajszálerek kitágulása. A betegség további tünetei lehetnek a pattanások.
A keratosis pilarist „csirkebőrnek” is nevezik. A keratin felhalmozódása okozza, amely megvédi a bőrt a káros anyagoktól és a fertőzésektől. Ha a keratin elzárja a szőrtüszők nyílását göröngyös, száraz és érdes foltokat eredményez, amelyek gyakran a felkaron, a combon, az arcokon vagy a fenéken jelennek meg. A dudorok általában nem fájnak, nem viszketnek, de vörös színben tündökölnek. Hidratálókrémekkel és helyi hámlasztókkal a probléma jól kezelhető.
A véranyajegyek, más néven cseresznye-angiomák élénpiros bőrkinövések. Ezek a bőrből enyhén kiemelkedő vörös foltok apró hajszálereket tartalmaznak. Általában 1 és 5 milliméter közötti méretűek és sérülés esetén vérezhetnek. Nem múlnak el maguktól, ezért ha kozmetikai okokból szeretnénk eltávolíttatni őket, menjünk bőrgyógyászhoz.
Fertőzések a háttérben
Bizonyos gombás fertőzések, mint például a tinea corporis, piros, gyűrű alakú foltokat okozhatnak a bőrön, amelyek nem viszketnek. Ezek a foltok a testen bárhol megjelenhetnek, de leggyakrabban a törzsön, a karon és a lábon fordulnak elő.
Egyes bakteriális fertőzések, mint például a cellulitis (a bőr mély rétegeinek gyulladása), piros, fájdalmas, duzzadt foltokat okozhatnak a bőrön. Ezek a foltok nem feltétlenül viszketnek. A cellulitis leggyakrabban a lábszáron fordul elő, de bárhol kialakulhat a testen.
A borotvakiütések a bőr azon területein jelentkeznek (intim testrészek környékén, az arcon, a lábon és a hónalj alatt), amiket borotvával szőrtelenítettünk. A baktériumok a borotvával ejtett sérülésen át bejutnak a bőrbe, ahol gyulladást okoznak. Bőrnyugtató körömvirágkrémmel kezelve a kiütések viszonylag gyorsan elmúlnak.
A fertőző mononukleózis csókbetegségként is ismert. Ez a vírusfertőzés nagyon gyakori a fiatalok körében, és olyan tünetei vannak, mint a láz, izomfájdalom, ízületi fájdalom, torokfájás és vörös kiütések.
Az erythema migrans a Lyme-kórban szenvedők több mint 70 százalékánál megjelenik. A kullancscsípés körül kialakuló körkörös vagy ovális kiütés általában nem viszket vagy fájdalmas, és a test több pontján is megjelenhet. A folt szegélye halványabb és a közepén egy piros pont található, ezért a kinézetét gyakran a céltáblához hasonlítják.
Egyéb okok
A pikkelysömör egy autoimmun bőrbetegség, amelynek a kiváltó oka ismeretlen. Bár egyes típusai, például a plakkos pikkelysömör viszkethetnek, a guttált pikkelysömör nem jár viszketéssel. Utóbbi kerek vagy könnycsepp alakú, piros, pikkelyes dudorok vagy vastagabb foltok formájában jelentkezik.
A véralvadási zavarok, köztük az idiopátiás trombocitopéniás purpura piros foltok vagy pontszerű bevérzések megjelenéséhez vezethet a bőrön. Ezek a foltok nem viszketnek. Számos tényező okozhatja, beleértve a gyógyszereket, az autoimmun betegségeket és a rákot.
Némely gyógyszer mellékhatásaként piros foltok jelenhetnek meg a bőrön. Ezek a foltok nem feltétlenül viszketnek. Ha bármilyen új gyógyszert szedünk és bőrelváltozást észlelünk, forduljunk orvoshoz.
Egyes emberek szervezetéből hiányzik az alkohol lebontásáért felelős enzim (ez gyakori az ázsiai származásúaknál). Amennyiben az alkoholt a szervezet nem bontja le acetaldehidre, az arcon lévő kapillárisokba több vér áramlik. Ha a hajszálerek kitágulnak, piros foltokat eredményeznek az arcon.
Mikor kell orvoshoz fordulni?
Fizikális vizsgálat nélkül nehéz meghatározni a pontos okot, de ha a piros kiütések nem okoznak kellemetlenséget vagy fájdalmat, általában ártalmatlanok és nem igényelnek kezelést.
Ha a piros foltok egyre nagyobbá válnak vagy szaporodnak, hólyagosodni kezdenek, fájdalmasak, duzzadtak vagy nem múlnak el néhány napon belül, kérjünk orvosi segítséget. Amennyiben más tünetek is jelentkeznek, például láz, fáradtság, ízületi fájdalmak, szintén tegyünk ugyanígy.
A korai diagnózis kulcsfontosságú a bőrrák kezelésében. Ha a bőrünkön olyan vörös foltot észlelünk, amelynek színe, alakja vagy mérete megváltozik, vérzik, vagy nem gyógyul fontos, hogy szakemberhez forduljunk.
Források:
https://www.medicinenet.com/non-itchy_red_spots_20_skin_disorders/article.htm