Feltételezett egészségügyi előnyei miatt az almaecet rendkívül népszerűvé vált az elmúlt években, azonban nagy a bizonytalanság annak kapcsán, hogy mennyi almaecetet lehet inni egy nap. Nincs hivatalos ajánlás ezt illetően, de léteznek olyan kutatások, amelyek ötletet adhatnak az ideális adagolással kapcsolatban.
Az almaecet közkedvelt természetes gyógymód, amely potenciális gyógyhatásai miatt az elmúlt években óriási rajongótáborra tett szert. A fogyás segítésétől az emésztőrendszer egészségének javításáig sokoldalú elixírnek tartják, azonban mértékkel és megfelelő útmutatás mellett javasolt használni. Ebben a cikkben megvizsgáljuk az almaecet ajánlott adagolását és azt, hogyan illeszthetjük be biztonságosan a napi rutinunkba.
Mit mond a tudomány?
Az erjesztett almából készült, magas ecetsav tartalmú almaecetet gyakran emlegetik potenciális egészségügyi előnyei miatt, bár az optimális adagolásról vita folyik. Sokan azt állítják, hogy elősegíti a fogyást, szabályozza a vércukorszintet, enyhíti az emésztési zavarok tüneteit, valamint csökkenti a szív– és érrendszeri betegségek és a rák kockázatát. A rengeteg lehetséges felhasználás mód miatt nehéz eligazodni annak kapcsán, hogy mennyi almaecetet kell inni naponta. A helyzetet nehezíti, hogy az almaecettel kapcsolatos tanulmányok többsége kicsi, és a legtöbbet állatokon vagy Petri-csészében, nem pedig embereken végezték.
Noha az almaecet nagyobb valószínűséggel segíti a súlyvesztést, ha más étrendi és életmódbeli változtatásokkal kombinálják, elősegítheti a fogyást. Kevés kutatás áll rendelkezésre ezen a területen, de egy japán tanulmány azt jelzi, hogy korlátozott kalóriatartalmú étrenddel kombinálva, napi 1,5 evőkanál almaecet segített csökkenteni a résztvevők étvágyát, a testsúlyát, csípőkörfogatát, valamint triglicerid- és a koleszterinszintjét. A kutatók úgy vélik, hogy az almaecet napi bevitele hasznos lehet a metabolikus szindróma megelőzésében az elhízás csökkentésével.
Egy 11 ember bevonásával végzett kis vizsgálatban azok, akik almaecetet ittak a magas szénhidráttartalmú ételek mellé, 55%-kal alacsonyabb vércukorszintet tapasztaltak egy órával az étkezés után. Innentől 200-275 kalóriával kevesebbet ettek a nap hátralévő részében, ami az almaecet étvágycsökkentő hatásának tudható be.
Egy amerikai tanulmány kimutatta, hogy az almaecet rendszeres fogyasztása segíthet a 2-es típusú cukorbetegség kezelésében. Javítja az inzulinérzékenységét, vagyis több glükóz jut a vérből a sejtekhez, ezáltal csökken a vércukorszint. Lelassítja a gyomor kiürülését, ami szintén megakadályozza a vércukorszint hirtelen kiugrását.
Mivel a testsúly, a koleszterin- és a vércukorszint különböző módon befolyásolhatják a szív- és érrendszer egészségét, sőt ezáltal a vérnyomást, az almaecet ezek normalizálásával gondoskodhat az egészséges vérnyomásról. Egyes tanulmányok valóban kimutatták az almaecet ezen hatását, azonban ezek patkányokon végzett állatkísérletek. Nincsenek olyan nagyszabású vizsgálatok, amelyeket emberekkel kapcsolatosak.
Mennyi almaecetet lehet inni naponta, hogy hatásos legyen?
Az almaecet megfelelő adagja attól függően változhat, hogy mi a célunk vele. Mindenképpen kis mennyiséggel kezdjünk, hogy leteszteljük, miként reagál rá a szervezetünk. A legtöbb ajánlás napi 1-2 teáskanálnyit javasol, vízzel vagy más folyadékkal hígítva. Fogyasztásának legjobb ideje általában étkezés előtt van, mivel a benne lévő ecetsav elősegítheti a teltségérzetet és az egészséges emésztést.
Ok | Javasolt mennyiség |
A vércukorszint szabályozása | 4 teáskanál (20 ml) étkezés előtt |
Fogyás elősegítése | 1-2 evőkanál (15-30 ml) 3 hónapig |
Emésztés javítása | 1-2 evőkanál (15-30 ml) étkezés előtt |
Magas vérnyomás csökkentése | 4 teáskanál (20 ml) 8 hétig |
Magas koleszterinszint csökkentése | 2 evőkanál (30 ml) étkezés előtt vagy után |
Policisztás petefészek szindróma (PCOS) | Policisztás petefészek szindróma (PCOS) |
Mi történik, ha túl sok almaecetet viszünk be a szervezetünkbe?
A biztonság kedvéért ne igyunk 30 ml-nél több almaecetet naponta. A nagyobb adagban történő fogyasztása akár káros is lehet, és mellékhatásokkal járhat. A nyelőcső és a gyomor irritációját vagy erózióját okozhatja, rongálja a fogzománcot és csökkentheti a vér káliumszintjét. Utóbbi a Mayo Clinic szerint a gyógyszerekkel való interakció eredményeként ugyancsak megtörténhet. Az almaecet savas refluxot válthat ki, és megzavarhatja bizonyos gyógyszerek hatását, beleértve a has- és vízhajtókat, valamint a szív- és a cukorbetegség kezelésére szolgáló orvosságokat.
Ha krónikus betegségünk van és gyógyszert szedünk, mielőtt elkezdenénk alkalmazni, kérdezzük meg a kezelőorvosunkat, hogy javasolja-e számunkra. Ha az almaecet bevétele után kellemetlen mellékhatásokat tapasztalunk, például hányingert, böfögést vagy refluxot, hagyjuk abba a használatát.
Milyen almaecetet vegyünk?
A legtöbb almaecet, amelyet az élelmiszerboltokban találunk, pasztőrözött és szűrt típusú. De vásárolhatunk nyers, szűretlen változatot is, amely zavaros üledéket tartalmaz. Ez az üledék probiotikus baktériumokból és élesztőgombákból áll, és egyesek ezeknek tulajdonítják az almaecet egészségügyi előnyeit. Minél sötétebb az ecet, annál több antioxidánst tartalmaz. A sötétebb ecetek általában kevésbé finomak, mint a világosabbak.
Források:
https://www.medicinenet.com/apple_cider_vinegar_dosage/article.htm
https://www.livestrong.com/article/494866-recommended-amount-of-apple-cider-vinegar-per-day
https://www.jstage.jst.go.jp/article/bbb/73/8/73_90231/_pdf
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1756464618300483#s0010
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1756464613001874
https://link.springer.com/article/10.1007/s00394-015-0937-7
https://www.webmd.com/diet/apple-cider-vinegar-and-your-health