Ha valakinél magas koleszterinszintet diagnosztizálnak, orvosságra van szüksége? Nem mindig. Cikkünkből kiderül, hogy milyen koleszterinértéknél kell gyógyszert szedni.
Bár sokan ezt gondolják, a koleszterin nem ellenség! Létfontosságú tápanyag a szervezetünk számára, amely szükséges az anyagcsere hatékony működéséhez, segít a sejthártyák felépítésében, a hormonok és a D-vitamin előállításában, hogy csak néhányat említsünk. Gondot csak akkor okoz, ha túl sok van belőle a vérben, ilyenkor szükség lehet koleszterinszint-csökkentők alkalmazására. Lássuk, hogy milyen koleszterinértéknél kell gyógyszert szedni!
A „jó” és a „rossz” koleszterin
A máj által termelt koleszterin egy sűrű, zsíros anyag, amely a testünk valamennyi sejtjében jelen van. A véráramban kis zsír- és fehérjekötegekben, úgynevezett lipoproteinekben kering, és két fő típusa létezik: az alacsony sűrűségű lipoprotein (LDL), amely hozzájárul a zsíros plakkok felhalmozódásához, ezért „rossznak” tartják, valamint a nagy sűrűségű lipoprotein (HDL), amelyről úgy gondolják, hogy hogy megvédhet bennünket a szívbetegségektől és a sztróktól, alkalmas a véráramban található lipidek megkötésére, vagyis „jó”. Ha bizonyos élelmiszerek (telített zsírok) fogyasztásával növeljük a LDL-koleszterin szintjét a szervezetünkben, az plakkot képezve felhalmozódhat az artériák falán. Ez az érelmeszesedésnek nevezett folyamat szűkíti az ereket, így nehezebben jut át rajtuk a vér. A magas koleszterinszint (hiperkoleszterinémia) a szem környéki sárgás bőrelváltozást leszámítva általában nem jár semmilyen tünettel, amíg nem okoz például szívrohamot vagy szélütést. Ezek csak akkor következnek be, ha a túl sok koleszterin zsírlerakódáshoz vezet az artériákban.
Szerencsére rengeteg olyan életmódbeli változás létezik, amelyek gyógyszeres kezelés nélkül segíthetnek megelőzni a magas vérzsírszintet, és csökkentik azt, ha emelkedett. Az egészséges étrend és a testmozgás hatékonyak lehetnek, azonban nemcsak ezek a tényezők befolyásolják az ember koleszterinszintjét, hanem az életkor és a genetika is, ami ellen nem tehetünk semmit – ilyenkor maradnak a gyógyszerek.
Milyen koleszterinértéknél kell gyógyszert szedni? Íme a számok
A normál összkoleszterin-szintet 5,2 mmol/liter alatt határozzák meg. Az 5,2-7 mmol/liter határértéknek számít, ha pedig a koleszerintszint 7 mmol/liternél magasabb, az már kórosnak mondható. Az LDL- koleszterin mennyisége 3,4 mmol/liter alatt jó, 3,4-4,2 mmol/l között elfogadható, efölött kóros. A triglicerid esetében a 1,7 mmol/liter alatti érték számít ideálisnak, 1,7- 2,3 között már veszélyes lehet, míg 2,3 mmol/liter fölött kórosan megnőtt a trigliceridszint. Azonban azt, hogy mikortól van szükség gyógyszeres beavatkozásra, több minden befolyásolja. Nem mindegy, milyen a HDL/LDL-szintek aránya, milyen a trigliceridrszint, és az is számít, hogy valaki elhízott-e, van-e magas vérnyomása, cukor- vagy szívbetegsége, veseelégtelensége. Amennyiben a felsorolt a rizikótényezők közül valamelyik jelen van, gyógyszerekkel javasolt csökkenteni a vérzsírszintet.
Ha a diéta, a fogyás és a fokozott fizikai aktivitás nem okoz jelentős változásokat a koleszterinszintünkben, vagy ha a probléma túlságosan sürgős ahhoz, hogy megvárjuk az életmódváltás hatását, valószínűleg fontolóra kell venni a gyógyszeres kezelést. Ennek eldöntéséhez egyéni kockázatbecslésre van szükség. A személyes koleszterin célérték egyénenként más, sőt a laborvizsgálat során sem okvetlenül a referenciatartományban megadott szintek az irányadók, hanem az, hogy a saját célértékünkhöz viszonyítva milyen a kapott eredmény.
Mi befolyásolja még a kezelést?
A korral együtt a vérzsírok koncentrációja általában fokozódik, a nők koleszterinszintje magasabb, mint a férfiaké. A kezelési terv a pillanatnyi értékektől, valamint attól is függ, hogy milyen kockázati csoportba tartozunk. Az orvos áttekinti a családi anamnézist, figyelembe veszi a nemünket és az életkorunkat, az életmódunkat és a szokásainkat, mivel ezek is növelhetik a magas vérzsírszint rizikóját. Általában gyógyszert javasol, ha volt már szívrohamunk vagy valamilyen agyi érkatasztrófánk, perifériás artériás betegségünk van, cukorbetegségben szenvedünk, esetleg nagy az esélye a szívbetegség, illetve a sztrók kialakulásának.
Sok orvos úgy gondolja, hogy a szívbetegség kockázatának előrejelzésére a nem-HDL-koleszterinszint meghatározása a legjobb megoldás. Ezt úgy kapjuk meg, hogy egyszerűen levonjuk a HDL-koleszterin értékét az összkoleszterinéből. A nem-HDL-koleszterin optimális szintje kevesebb, mint 3,37 mmol/l. A magasabb számok a szívbetegségek nagyobb kockázatát jelentik.
A koleszterinarány szintén mérvadó lehet, amíg megvan a balansz, nincs okunk félni. Ennek kiszámításához osszuk el az összkoleszterin számát a HDL-koleszterinével. Tehát ha az összkoleszterinünk 5,2 mmol/l, a HDL-koleszterinünk pedig 1,3 mmol/l, akkor az arány 4:1 lenne. A magasabb arány a szívbetegség fokozottabb kockázatát jelenti.
Milyen típusú gyógyszerrel kezelik a magas koleszterinszintet?
Erre a célra többféle készítmény is alkalmas, az orvos dönti el, hogy esetünkben melyiket érdemes szedni.
A sztatinok azáltal csökkentik az LDL-koleszterinszintet, hogy lassítják a máj koleszterintermelését, ezenkívül növelik azon képességét, hogy eltávolítsa a már a vérben lévő LDL-koleszterint.
A niacin, más néven B3-vitamin képes javítani az összes lipoprotein szintjét.
A fibrátok számos összetett mechanizmus révén mérséklik a trigliceridszintet, beleértve a máj trigliceridtermelésének befolyásolását. Emellett fokozhatják az LDL-részecskék eltávolítását a vérből, és hozzájárulhathatnak a védő hatású HDL-koleszterinszint emelkedéséhez.
A PCSK9-gátlókat olyan betegeknél alkalmazzák, akiknél örökletes a hiperkoleszterinémia. Megnöveli a „rossz” koleszterin eltávolításában szerepet játszó receptorok számát.
Életem végégig koleszterinszint-csökkentőt kell szednem?
Még ha a készítmények hatására a kívánt szintre csökken is a koleszterinszint, sokan azt tapasztalják, hogy miután abbahagyják azok szedését, újból jelentkezik a probléma. Bár elengedhetetlen, hogy ilyenkor továbbra is orvosságot szedjünk, ha valóban szükség van rá, óvatosnak kell lennünk, hogy ne csökkentsük le túlságosan a koleszterinszintet. Ha így teszünk, a kezelés bizonyos élettani folyamatokat is gátolni fog, amelyek rendkívül fontosak az egészségünk szempontjából.
Források:
https://www.webmd.com/cholesterol-management/high-cholesterol-treatment-always