A szédülés gyakori tünet, amelyet szinte mindenki tapasztal az élete során. Ijesztő élmény lehet, és megakadályozhatja bizonyos tennivalók elvégzését. Szerencsére sokféleképpen megszabadulhatunk tőle, és vannak életmódbeli változások, amelyek segíthetnek. Íme néhány gyors megoldás szédülésre.
Gyors megoldás szédülésre? Igen, létezik ilyen, ha nem áll komolyabb egészségügyi probléma a háttérben. Amennyiben gyakran szédülünk, mindenképp vizsgáltassuk ki magunkat, ne kísérletezzünk otthoni gyógymódokkal!
A szédülés gyakori okai
A szédülés tünet, nem betegség, és a kezelés a kiváltó okokra irányul. Különféle dolgok idézik elő, beleértve az enyhébb és súlyosabb kórképeket, amikre sajnos nincsenek gyors házi módszerek. Éppen ezért csak azokat a kiváltó tényezőket soroljuk fel, amelyeket képesek vagyunk befolyásolni, és ezáltal búcsút inteni a szédülésnek.
Hipoglikémia: Az alacsony vércukorszint a szédülés egyik fő oka. Az étkezések kihagyása az agy nem megfelelő cukorellátottsága következtében szédüléshez vezet, különösen a cukorbetegeknél.
Finomított élelmiszerek: Azok az ennivalók, amik gyorsan felszívódó szénhidrátokban bővelkednek, hirtelen vércukorszint-kiugrást, majd -csökkenést eredményeznek, amire szédüléssel reagálunk.
Kiszáradás: A szervezet dehidratációja fizikai rosszulléttel, többek között szédüléssel jár.
Szorongás: A szédülés a szorongás gyakori tünete. Aki túlságosan szorong, hajlamos arra, hogy nehezen lélegezzen, és az agyi oxigénhiány szédülést eredményez. Egyesek szorongásos rohamokat tapasztalhatnak, míg másoknak hirtelen fellépő szédülésük lehet.
Stressz: A hosszú távú vagy krónikus stressz jelentős egészségügyi problémák, például depresszió, szorongás, szívbetegség, cukorbetegség vagy immunrendszeri zavarok kialakulásához járulhat hozzá. A stresszreakció során az agy hormonokat szabadít fel, amelyek hatással vannak a légző-, a szív- és érrendszerre. Ezek a hormonok szűkítik az ereket, emelik a pulzusszámot, és gyors, felületes légzést okoznak. Ezek a reakciók szédülést eredményeznek.
Alváshiány: Ha valaki kialvatlan és fáradt, annál a szédülés tünetei jelentkezhetnek.
Vérnyomásesés: A vérnyomásunk leeshet a testhelyzet megváltozása következtében, például ha ébredés után hirtelen felállunk. Ez gyakoribb az idősebb embereknél.
Magnéziumhiány: Tartós magnéziumhiány következtében fejfájás, koncentrációs zavar és szédülés is előfordulhat.
Szédülök – mit kellene tennem?
Számos gyors otthoni módszer létezik, amelyek rövid idő alatt segíthetnek a szédülésen.
A kiszáradás csökkenti a vér térfogatát és a vérnyomást. Amikor ez megtörténik, az agy nem jut elegendő vérhez. Ha gyakran érezzük magunkat szomjasnak és fáradtnak, amikor szédülünk, a bőséges vízivás enyhülést hozhat.
Ha az éhség miatt szédülünk, próbáljunk enni valamit, ami magas szénhidráttartalmú, például egy banánt vagy egy szelet csokit, esetleg fogyasszunk el egy pohár narancslevelet. A mandula a különféle tápanyagok kincsesbányája. A benne található A-, B- és E-vitamin, fehérjék és egészséges zsírsavak serkentik az agy működését, ezáltal kezelik a szédülés tüneteit.
Feküdjünk le egy-két percre. Ez lehetővé teszi, hogy több vér áramoljon az agyunkba. Lefekvés után lassan üljünk fel, és maradjunk ülve rövid ideig, mielőtt óvatosan felállnánk.
Egyes illóolajok – például a borsmenta, a levendula és a citrom – gyógyhatásúak, és csökkentik a szédülést és a hányingert. Juttassuk az illatot aromadiffúzorral a levegőbe, vagy hordozóolajjal hígítva alkalmazzuk helyileg a nyakon, a mellkason és a halántékon.
Számos tanulmány kimutatta, hogy a gyömbér valóban hatékonyan kezeli az émelygést és a szédülést. Rágcsáljunk egy el darabka friss gyömbért, vagy készítsünk belőle teát. A gyömbér hatása fél óra elteltével érezhető lesz, és legalább négy órán keresztül megszabadíthat a szédüléstől.
A test gyengéd kézmozdulatokkal történő masszírozása enyhíti az izmokban és idegekben felgyülemlett stresszt. A helyi stimuláció javítja a vérkeringést, a megnövekedett vérellátás több oxigént és tápanyagot juttat az egész szervezetbe és az agyba. A masszázs segíthet a szorongás és stressz által súlyosbított szédülés, valamint a nyaki fájdalom és feszültség enyhítésében.
Úgy tűnik, nincs olyan, amit az almaecet ne tudna megjavítani, éppen ezért a szédülés kezelésére is jó eszköz. Keverjünk össze egyenlő mennyiségű vizet és almaecetet egy csészében, adjunk hozzá egy kevés mézet, és igyuk meg. Az almaecet tele van aminosavakkal, valamint enzimekkel, amelyek támogatják a szervezet egyensúlyának helyreállítását, míg a mézben lévő természetes cukroknak szintén ugyanilyen hatásuk van.
A citromfű gyulladáscsökkentő és nyugtató tulajdonságai révén enyhítheti a szédülést és a hányingert. A hatóanyagai leginkább teaként fogyasztva érvényesülnek. Az olyan, keringéstámogató és egyben feszültségoldó gyógyteák, mint a rozmaring vagy a borsmenta, szintén hasznosak lehetnek.
Egy 2014-es tanulmány megállapította, hogy a ginkgo biloba-kivonat ugyanolyan hatékony, mint a szédülés kezelésére felírt egyik vezető vényköteles gyógyszer. Napi 240 milligramm bevétele csillapíthatja a szédülés tüneteit.
A jóga különböző betegségek kezelésére és a szervezet egyensúlyának megteremtésére szolgál, miközben enyhíti a stresszt. Próbáljunk ki egyszerű jógapózokat, vagy meditáljunk, ha szédülést érzünk. Ne gyakoroljunk olyan mozdulatokat, amelyek hirtelen hajlongással járnak, mivel ez súlyosbíthatja a szédülést.
Ha először tapasztalunk szédülést, annak oka lehet a kevesebb alvás. Próbáljunk röviden szunyókálni, ami megszüntetheti a problémát.
Ügyeljünk a magnéziumban gazdag táplálkozásra! Súlyos magnézumhiány esetén igénybe vehetünk magnéziumos táplálékkiegészítőket, illetve bőrön át felszívódó magnéziumot tartalmazó készítményeket, többek között magnéziumos testápolókat is.
Mikor forduljunk orvoshoz?
Ha a szédüléses epizódok rendszeres időközönként továbbra is előfordulnak, orvosi segítséget kell kérni. Amennyiben az alábbi tünetek bármelyike kíséri, sürgős orvosi ellátást igényel: fejfájás, magas láz, mellkasi fájdalom, homályos látás, beszédzavarok, zsibbadás vagy bizsergés, folyamatos hányás vagy eszméletvesztés. A szédülés fülgyulladás, szívbetegég, érszűkület, sőt daganatos betegség jele is lehet.
A szédülés megelőzése
Az egészséges életmód a szédülés kezelésének és megelőzésének legjobb módja. Próbáljuk redukálni a stressz mennyiségét az életünkben, igyunk sok vizet, kerüljük a finomított szénhidrátokat, és aludjunk eleget. Mellőzük a sót, az alkoholt, a koffeint és a dohányzást is, mivel ezek fokozhatják a szédülés gyakoriságát.
Csökkentsük a képernyő előtt töltött időt. A tévé, a számítógép, a laptop, a mobiltelefonon és más elektronikai eszközök több órán át történő bámulása irritálhatja az egyensúlyi ideget.
Források:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/325251