Számos akut betegség – a szénanáthától és a megfázástól kezdve a hörghurutig és a tüdőgyulladásig – ismétlődő köhögést okoz, ami néhány nap vagy hét alatt elmúlik. A szűnni nem akaró száraz köhögés azonban aggodalomra adhat okot, ezért semmiképp sem szabad figyelmen kívül hagyni. Sőt, tulajdonképpen nem is lehet, hiszen idővel kimerültséget, alvászavarokat és vizelet-inkontinenciát okozhat.
Alkalmi jelleggel mindannyiunknál előfordul, de a szűnni nem akaró száraz köhögés többféle nem légzőszervi megbetegedés figyelmeztető jele lehet. Ebben a cikkben ismertetjük a lehetséges okait és a kezelési módjait.
A köhögést a szervezet arra használja, hogy megtisztítsa a tüdőt és a légutakat az irritáló anyagoktól. Ha olyan betegségünk van, amely a légzőrendszert érinti, váladékot köhöghetünk fel. Ezzel szemben a száraz köhögés során alig, vagy egyáltalán nem termelődik váladék. A nagyon erős vagy szűnni nem akaró száraz köhögés megterhelheti a tüdőt és a mellkas izmait, mellkasi- és torokfájdalom jelentkezhet. Megszakítja az alvást, fáradttá és ingerlékenyé teszi a beteget, valamint rontja a koncentrációt és a munkateljesítményt. Kezelés nélkül negatívan befolyásolja az életminőséget.
A tartós száraz köhögés gyakori okai
Számos körülmény okozhat száraz köhögést, beleértve a savas refluxot. Ha a gyomor savas tartalma visszajut a garatba és a gégébe, esetleg bekerül a légutakba, az köhögési ingerhez vezet.
A megfázás, influenza vagy a koronavírus-fertőzés általában nedves köhögést okoz, azonban eltarthat egy ideig, amíg a légúti fertőzések okozta gyulladás megszűnik. Ez idő alatt a tüdő és a légutak fokozottan érzékenyek lehetnek a belélegzett irritáló anyagokra. Ez torokviszketést idézhet elő, ami száraz köhögést okozhat.
A szénanátha irritálhatja a szemet és az orrot, és ha a torkot érinti, köhögés alakul ki. Okozhatja állati szőrrel vagy porral szembeni érzékenység, és ha az allergén folyamatosan a közelben van, a száraz köhögés tartóssá válik.
Szezonális– vagy hidegallergia esetén az orrnyálkahártya több nyákot termel. A normál váladékkal ellentétben ez a nyálka folyós, így könnyen lejut a torok hátsó részébe. Irritálja az ott lévő idegeket, ami köhögést okozhat.
Az úgynevezett pszichogén köhögés mögött nincs testi betegség, és gyakran az ember észre sem veszi, hogy csinálja. Az ilyen típusú köhögés jellemzője, hogy alvás közben elmúlik.
Sokan köhögnek, amikor stresszes helyzetben vannak. A légzésünk ugyanis felületessé válik, ha szorongunk, és ez kiválthatja a köhögési reflexet. Gyakran a mögöttes problémát kell kezelni a száraz köhögés gyógyítása érdekében.
A menopauza során csökken az ösztrogénszint, ami kiszáríthatja a légutakat körülvevő nyálkahártyát. Ez olyan tüneteket okozhat, mint a száraz köhögés.
Egyes esetekben a száraz köhögés tüdőrákot jelezhet. A tüdőrák okozta köhögés nem múlik el és idővel változhat vagy fájdalmasabbá válhat. A betegség egyéb tünetei közé tartozik a zihálás, a mellkasi fájdalom, a rekedtség, a légszomj, a megmagyarázhatatlan fogyás és a vér felköhögése.
A száraz köhögés szívelégtelenség jele lehet. Ennek oka a tüdőben felgyülemlett folyadék, amely akkor fordul elő, amikor a szív nem pumpál megfelelően. A szívproblémák következtében fellépő száraz köhögés gyakran rosszabbodik éjszaka.
Egyéb, száraz köhögést okozó állapotok:
- allergia, asztma vagy vegyi anyagoknak és irritáló anyagoknak való kitettség,
- krupp,
- egyes, például a magas vérnyomás kezelésére szolgáló gyógyszerek,
- hörgő- és tüdőgyulladás,
- mandula-és arcüreggyulladás,
- dohányzás,
- hangszalag-működési zavar,
- gégehurut,
- hátsó garatfali váladékcsorgás,
- hideg és száraz éghajlat,
- krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD),
- szamárköhögés,
- cisztás fibrózis,
- tüdőembólia,
- alvási apnoe,
- tuberkulózis (TBC)
- lenyelt vagy belélegzett tárgy.
Hogyan tudom abbahagyni a száraz köhögést?
A szűnni nem akaró száraz köhögés hihetetlenül bosszantó mind a beteg, mind a környezete számára, Ha az oka nyilvánvaló, akkor az alapprobléma kezelése biztosítja a legnagyobb esélyt a probléma megszüntetésére.
A hagyományosan torokfájás enyhítésére használt méz különösen hasznos lehet a száraz köhögés és a torokviszketés csillapítására. Nyugtatja a torkot és védőréteget képez a torok hátsó részét bélelő szöveteken.
Ha száraz köhögésről van szó, a kiszáradt nyálkahártya csak tovább fokozza a problémát. Maradjunk hidratáltak és igyunk sok folyadékot minden nap.
Naponta legfeljebb háromszor gargarizáljunk sima vízzel, hogy megszabaduljunk a baktériumoktól a szájban és a torokban.
A köhögés elleni cukorkák és cseppek elősegítik a nyáltermelést, sőt, különféle gyógynövényeket tartalmaznak, ami megnyugtatja a torkot.
Bizonyíték van arra, hogy a gyömbér elnyomhatja a köhögési reflexet azáltal, hogy ellazítja a légutak simaizmait, ezenkívül segít az immunrendszer erősítésében.
A kakukkfű olyan gyógynövény, amelynek számos egészségügyi előnye van. Görcsoldó vegyületet tartalmaz, ez egy olyan anyag, amely elősegíti az izmok ellazulását. Ennek eredményeként szabályozott mennyiségű kakukkfűtea rendszeres fogyasztása nagymértékben segíthet megnyugtatni a torok izmait és hosszú távú segítséget jelent az állandó köhögés ellen.
Amennyiben a száraz köhögés fertőzés következménye, ez azt sugallhatja, hogy az immunrendszerünkre ráfér némi támogatás. Antioxidánsok, például C-vitamin fogyasztásával sokat tehetünk ennek érdekében.
A vizsgálatok azt mutatják, hogy a csokoládéban található teobromin elnyomhatja a vagus ideg aktivitását, ami köhögést okoz.
A gőz belélegzése segíthet hidratálni a száraz légutakat és enyhíti a száraz köhögést.
Száraz és nedves köhögés esetén is ajánlott a párásító használata, ami nedvességet juttat a levegőbe.
Kerüljük az irritáló anyagokat és allergéneket, mint a vegyszerek, a penész és az illatanyagok belégzése, ne használjunk légfrissítőket, erős parfümöket és dezodorokat.
Hagyjuk abba a dohányzás és lehetőleg kerüljük a passzív dohányzást.
Fontos! A nyolc hétig vagy tovább tartó köhögés már krónikus, ezért forduljunk orvoshoz!
Források:
https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/21888-dry-cough-and-chest-tightness