Purin diéta mintaétrend

A purin diéta egy hatékony módszer a magas húgysavszinttel járó egészségügyi problémák megelőzésére és kezelésére. Mivel a szervezet energiaigénye, a fennálló betegségek és az esetleges ételintolerancia is befolyásolhatja a javasolt ételek mennyiségét és összetételét, nem létezik mindenki számára megfelelő purin diéta mintaétrend, hanem a dietetikus által előírt, egyénre szabott menüsort javasolt követni.

A purinszegény diétát mindig az egyedi igényeknek megfelelően ajánlott összeállítani. Ebben a cikkben ötleteket adunk arra, hogy mit ehet, aki magas húgysavszinttel küzd, fontos azonban megjegyezni, hogy mindenképpen konzultáljunk szakemberrel, mielőtt bármilyen jelentős változtatást eszközölnénk az étrendünkben.

A purinok létfontosságúak a szervezetünk számára, de fontos az egyensúly

Mindenekelőtt fontos leszögezni, hogy a purinok nem a szervezetünk ellenségei. Kulcsfontosságú építőelemei a DNS-nek és az RNS-nek, emellett számos fontos sejtjelző molekula tartalmaz purinszármazékot. Ezek a molekulák segítenek a sejtek közötti kommunikációban és több fontos folyamatot szabályoznak, például az idegi impulzusok továbbítását, a gyulladásos válaszokat és a sejtnövekedést. Bár a purinok létfontosságúak, a túlzott mennyiségük problémákat okozhat. Ha ugyanis valamilyen okból a purinok lebontása következtében keletkező vegyület, a húgysav a vérben és a szövetekben felszaporodik, amelynek következményei többek között a köszvény és a vesekő.

Az, hogy mennyi húgysav keletkezik a szervezetünkben, részben az általunk fogyasztott ételektől függ, azonban egyeseknek genetikai hajlamuk van a magas húgysavszintre. Az elhízás növelheti a húgysavszintet, de az olyan krónikus betegségek, mint a cukor-, vese-, anyagcsere- és pajzsmirigybetegségek is előidézhetik. Az alkohol, különösen a sör, fokozza a húgysavtermelődést és gátolja a kiválasztását, a mozgásszegény életmód és egyes gyógyszerek, például a vízhajtók szintén hozzájárulhatnak az emelkedett szintjéhez.

Milyen ételeket fogyaszthatunk purin diéta esetén?

A purin diéta célja, hogy csökkentse a szervezetbe kerülő purinok mennyiségét, így mérsékelve a húgysavszintet. A szokásos 600-1000 mg purin helyett az étrend naponta maximum 200 mg purint tartalmazhat. A diéta olyan purinszegény élelmiszereken alapul, mint a sovány tejtejtermékek, teljes kiőrlésű gabonák, növényi olajok, tojás, rizs és burgonya, egyes zöldségek, alacsony fruktóztartalmú gyümölcsök és gyümölcskészítmények, friss fűszernövények és fűszerek.

A purinszegény táplálkozás során ajánlott fehérjék közé tartozik a sovány vörös hús, az omega-3 zsírsavakban gazdag halak (pl. makréla, lazac, hering) és a szárnyasok (pl. csirke, pulyka). A vörös húsból, a zsíros baromfihúsból és a magas zsírtartalmú tejtermékekből származó telített zsírok kerülése javasolt. A diófélék (pl. mandula, dió), a tofu és a szójafehérje húspótló megfelelő fehérje alternatívák, ha valaki nem kedveli a húst, vagy eleve nem fogyasztja. A főzés, párolás és sütés általában csökkenti az élelmiszerek purintartalmát.

A napi 2-3 liter folyadékbevitel szintén a köszvényellenes étrend része. Arra is vannak bizonyítékok, hogy a C-vitamin segíthet csökkenteni a húgysav szintjét a vérben, ezért C-vitamint tartalmazó gyümölcsök és zöldségek (pl. narancs, grapefruit, brokkoli) mellett C-vitamin-kiegészítők is hozzáadhatók a diétához. A mérsékelt mennyiségű kávé és tea szintén megengedett. A belsőségek, vörös és zsíros húsok, füstölt húsok, rákok és a tenger gyümölcsei, hüvelyesek és gombafélék, a feldolgozott élelmiszerek és alkohol fogyasztását viszont kerülni kell.

Purin diéta mintaétrend

A testsúly befolyásolja a szervezet energiaigényét, így az étrend kalóriatartalma is egyénre szabott kell, hogy legyen. Más krónikus betegségek, az esetlegesen fennálló allergia vagy ételintolerancia szintén befolyásolhatják a táplálkozást, emellett a köszvény akut rohamában szigorúbb diétára lehet szükséges. Ezért a dietetikus által összeállított, egyéni purin diéta a leghatékonyabb. A dietetikus tanácsaival biztosítható, hogy a menü változatos és kiegyensúlyozott, emellett hosszú távon is könnyen követhető legyen.

Bár említettük, hogy nincs mindenki számára megfelelő purin diéta mintaétrend, de adunk pár ötletet, hogy mit fogyaszthatnak a betegek. A pontos adagok meghatározásához érdemes szakember segítségét kérni.

Reggeli

  • Teljes kiőrlésű, cukrozatlan gabonapehely alacsony zsírtartalmú tejjel
  • 1 csésze friss eper vagy más bogyós gyümölcs
  • Kávé

Reggelire ehető még zabkása gyümölcsökkel és diófélékkel, sovány túró gyümölccsel és zabpehellyel, tojásrántotta zöldségekkel, vagy teljes kiőrlésű kenyér sovány sajttal.

Tízórai

  • 1 banán vagy 1 közepes méretű narancs

Ebéd

  • Sült csirkemell (60 gramm)
  • 1 csésze főtt barna rizs
  • 1 csésze pirított zöldség
  • Valamilyen koffeinmentes ital

Ebédre fogyasztható akár burgonyafőzelék, quinoa saláta zöldségekkel és tofuval, sült zöldségek bulgurral.

Uzsonna

  • 1 csésze friss cseresznye vagy 1 pohár zöld tea + 2-3 db teljes kiőrlésű keksz

Vacsora

  • Sült lazac (90 gramm)
  • Sült vagy párolt zöldségek
  • 1/2-1 csésze tészta olívaolajjal és citromborssal
  • Alacsony zsírtartalmú joghurt
  • Egy kis marék mandula vagy dió

Vacsorára a zöldséges omlett teljes kiőrlésű kenyérrel, vagy a tészta zöldséges szósszal is jó választás.

Édességek és a purin: mit ehetünk és mit nem?

Az édességek szerepe a csökkentett purintartalmú étrendben gyakran felmerülő kérdés. Bár a cukor önmagában nem tartalmaz purint, az édességek elkészítéséhez használt egyéb összetevők, például a liszt, tejszín vagy vaj már igen. A sütemények, torták és fagylaltok magas purintartalmúak lehetnek, ezért érdemes inkább a gyümölcsök, vagy a zöldség alapú desszertek (sütőtökös muffin, sárgarépatorta) és a keserű csokoládé mellett dönteni. A zsírszegény tejből, édesítőszerrel készített, bogyós gyümölcsökkel kiegészített pudingok ugyancsak finom és egészséges alternatívái a hagyományos édességeknek.

Források:

https://www.osmosis.org/answers/anti-gout-diet

https://www.arthritis.org/health-wellness/healthy-living/nutrition/healthy-eating/gout-diet-dos-and-donts

https://www.everydayhealth.com/arthritis/gout/your-anti-gout-food-plan

https://www.mountelizabeth.com.sg/health-plus/article/gout-diet

A honlapon és a bejegyzésben található információk tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek nem az OÉTI, illetve az Országos Gyógyszerészeti Intézet (OGYI) szakvéleményei. Betegséggel, hatóanyagokkal, életmódváltással, táplálkozással kapcsolatban kérje orvosa vagy gyógyszerésze szakvéleményét!

Hasznos volt a cikk?

Iratkozz fel hírlevelünkre és olvasson hasonló tartalmakat




Testápoló + OptiMSM 200ml – Tripla Csomag

Original price was: 14970 Ft.Current price is: 9980 Ft.

Tudd meg, hogy magnéziumhiányos vagy-e

Magnéziumhiány kalkulátorunkat használva néhány kérdés megválaszolásával kiderítheted, hogy szükséged van-e extra magnéziumpótlásra.

Töltsd le ingyenes könyveinket!

Ha szeretnél még többet tudni a magnézium élettani hatásairól, akkor töltsd le 3 elektronikus formátumú könyvünket és ismerd meg a részleteket!

Tudja, hogyan védheti jobban egészségét?

Kevéssé ismert tények a magnéziumról amelyek befolyásolják az Ön egészségét!

3 letölthető könyvbe foglalva, 990 Ft értékű kuponnal.





Kérdésed van? Segítségre van szükséged?

Keresd kollégáinkat a +36 1 445 0532 telefonszámon, vagy az info@osimagnesium.hu email címen