A zsírmáj olyan állapot, amely akkor fordul elő, ha túl sok zsír halmozódik fel a májsejtekben. Ez a szerv megnagyobbodásához és gyulladásához, súlyos esetekben májcirrózishoz és májelégtelenséghez vezethet. Szerencsére ez az állapot a legtöbbször visszafordítható. De mennyi idő alatt regenerálódik a zsírmáj? Cikkünkben erre keressük a választ.
A máj egyik legcsodálatosabb tulajdonsága a gyógyulási képessége. Korai diagnózissal és időben történő kezeléssel akár teljesen megszüntethető a zsírmáj, de hogy a gyógyulás mikor következik be, azt többféle tényező is befolyásolhatja. Ha tudni szeretné, mennyi idő alatt regenerálódik a zsírmáj, jó helyen jár.
Mi a zsírmáj?
Normális esetben jelen lehet egy kevés zsír a májban, de a túl sok már betegségekhez vezethet. Zsírmáj (steatosis hepatis) esetén a szervezet túl sok zsírt termel, vagy nem metabolizálja azt megfelelően. A felesleg a májsejtekben raktározódik, és ha az évek alatt túlságosan felhalmozódik, az különböző elváltozásokhoz vezet. A zsír felhalmozódását sokféle tényező okozhatja, többek között az, ha túl sok alkoholt fogyasztunk. Azoknál az embereknél, akik nem élnek vissza az alkoholfogyasztással, a betegség oka kevésbé egyértelmű, a kialakulásában pedig egy vagy több tényező is szerepet játszhat. Hajlamosít a zsírmájra az elhízottság, a magas vércukorszint, az inzulinrezisztencia, az emelkedett a vérzsírszint és a felszívódási problémák. A betegek általában tünetmentesek, és a zsírmájra általában más célból végzett (képalkotó) vizsgálatok során derül fény.
Kétféle zsírmájbetegség létezik
A zsírmájbetegség típusának és kiváltó okának meghatározása az első lépés a visszafordítási folyamatban. Kétféle zsírmájbetegséget különböztetünk meg, amelyeknek eltérő a kezelésük, és különböző a gyógyulási idejük. A krónikus alkoholfogyasztás vagy az alkohollal való visszaélés alkoholos zsírmájbetegséghez vezet, kiterjedt gyulladást okoz, és rontja a máj normális működését. Hányingert, hányást, fogyást, sárgaságot és alkoholos májzsugort (cirrózis) okozhat. A cirrózis a hegszövet képződése, amely végső soron májelégtelenséghez vezet – ez akár végzetes is lehet. Nagyobb az esély a gyógyulásra, ha tartózkodunk az alkoholfogyasztástól.
A nem-alkoholos zsírmájbetegség kialakulását olyan tényezők idézik elő, mint például a helytelen táplálkozásból eredő zsírfelhalmozódás, az inaktivitás, a genetikai hajlam vagy a metabolikus szindrómához kapcsolódó egészségügyi rendellenességek, például az elhízás és a 2-es típusú cukorbetegség. Egyes gyógyszerek (tamoxifen, amiodaron, metotrexát) alkalmazása ugyancsak növelik a rá való hajlamot. A Wilson-kór, a cöliákia, a glikogénraktározási zavarok, a pajzsmirigy-alulműködés, az alultápláltság és a túlzásba vitt diéta szintén fogékonyabbá tehetnek rá.
A zsírmájbetegség számos szövődményhez vezethet. Ha valaki nem változtat az életmódján, hogy csökkente a zsír mennyiségét a májában, májzsugor vagy akár májrák alakulhat ki nála. A steatosis hepatis növelheti a szív- és érrendszeri, illetve a krónikus vesebetegség kockázatát is.
Gyógyulás a zsírmájból. Mennyi idő alatt regenerálódik a zsírmáj?
A zsírmájbetegség visszafordításához elengedhetetlen a diéta és testmozgás, amelyek elősegítik a zsírégetést, és csökkentik a gyulladást a májban. Az egészségesebb életmód nemcsak a máj zsírtartalmának mérséklését teszi lehetővé, hanem csökkentheti az elhízással kapcsolatos egyéb állapotok, például a cukorbetegség előfordulását is. A kiújulás megelőzése érdekében élethosszig tartó életmódbeli változtatásokra van szükség.
Sajnos nincs pontos iránymutatás arra vonatkozóan, hogy mennyi ideig tarthat a zsírmáj visszafordítása. A felépülési idő attól függ, hogy valaki milyen típusú zsírmájbetegségben szenved, milyen stádiumú a betegsége, és hogy van-e egyéb fennálló egészségügyi problémája. Átlagosan 6-8 hét a májregeneráció várható időtartama, azonban ezt befolyásolhatja a genetika, a életkor és az, hogy a beteg mennyire tud alkalmazkodni az új életmódbeli szokásokhoz, vagy azok működnek-e az ő számára. Tegyük fel például, hogy az illető a fogyás módszerét használja a zsírmáj visszafordítására. Ebben az esetben jelentős javulást észlelhet a fogyás után, de fontos, hogy hagyjon magának elegendő időt az eredmények elérésére, mivel a gyors fogyókúrás módszereknek gyakran nincs tartós hatásuk.
Az alkohol okozta zsírmáj gyógyulását befolyásolja az alkoholfüggőség súlyossága. Legalább hat hónap alkoholabsztinencia szükséges az alkoholos zsírmáj regenerációjához. Ha valaki gyógyszereket használ az alkoholsóvárgás leküzdésére, akkor hamarabb megtapasztalhatja a pozitív változást.
Teljesen visszafordítható a zsírmájbetegség?
Korai beavatkozással lehetséges, hogy teljesen visszafordítható a zsírmáj. Azonban még ha nem is sikerül teljesen visszafordítani, akkor is jelentős javulás érhető el a különféle életmódbeli változások révén.
A zsírmáj gyógyítható gyógyszerekkel?
Jelenleg nem létezik gyógyszer a máj zsírosodásának kezelésére, a gyulladáscsökkentő és a koleszterinszint-csökkentő készítmények főként a betegséghez kapcsolódó egészségügyi problémák kezelését szolgálják. Egyes étrend-kiegészítők azonban hasznosak lehetnek a betegség leküzdésében. Az omega-3 zsírsavaknak számos egészségügyi előnyük van, többek között javíthatják a máj egészségét. Néhány bizonyíték arra utal, hogy az E-vitamint tartalmazó étrend- kiegészítők hasznunkra lehetnek a zsírmáj eredményezte májkárosodások megelőzésében vagy gyógyításában, ám ezzel kapcsolatban még további kutatásokra van szükség.
A máj zsírtartalmának csökkentésére irányuló lépések
A súlycsökkenésről bebizonyosodott, hogy a nem-alkoholos zsírmáj esetén elősegíti a zsírveszteséget, függetlenül attól, hogy a fogyást étrendi változtatásokkal, súlycsökkentő műtétekkel, illetve testmozgással kombinálva érik-e el. Tanulmányok kimutatták, hogy hetente többszöri állóképesség-növelő testmozgással vagy ellenállással végzett edzéssel már nagymértékben csökkenthető a májsejtekben tárolt zsírmennyiség, függetlenül attól, hogy fogyás következik-e be. A magas intenzitású intervallum edzés úgyszintén jótékony.
A zsírmáj megszüntetésére irányuló diéta sok gyümölcsöt, zöldséget, magas rosttartalmú hüvelyeseket és teljes kiőrlésű gabonaféléket tartalmaz. Az étrend mellőzi a hozzáadott cukrot, a sót, a transzzsírokat, a vörös húst, a fehér kenyeret, a rizst és a tésztát, a finomított szénhidrátokat és az alkoholt.
Források:
https:/www.healthifyme.com/blog/how-long-does-it-take-to-reverse-fatty-liver/