Barion Pixel
Keresés
Close this search box.
Fémes íz a szájban

Mit jelent a fémes íz a szájban? A szorongás jele is lehet

Az ízlelőbimbók lehetővé teszik, hogy mindenféle finom ízt élvezhessünk, sajnos azonban néha kellemetleneket is tapasztalunk. A fémes íz a szájban meglehetősen aggasztó lehet, de nem kell rögtön pánikba esni!

A terhességtől a gyógyszeres kezelésen át a rossz fogmosási szokásokig számos előidézője lehet annak, amiért kialakulhat fémes íz a szájban. Az, hogy mit tehetünk ellene, a kiváltó októl függ.

Nem az ízlelőbimbók a hibásak

Körülbelül hat-nyolcezer ízlelőbimbóval a nyelvünkön születünk, de idős korban ezeknek már csak a fele működik, ezért az öregek számára nehezebb lehet bizonyos ízeket azonosítani. Az ízlelőbimbók – amelyek a nyelven, a szájpadláson és a torokban találhatók – receptorokkal rendelkeznek, és egy adott típusú ízre reagálnak. Amikor eszünk vagy iszunk, az ételekből felszabaduló molekulák stimulálják a bennük található ízlelősejteket, és az ízérzésért felelős idegeken keresztül üzeneteket küldenek az agynak. Így tapasztaljuk meg a különböző alapízeket (az édest, sóst, savanyút és keserűt), ezzel szemben a fémes ízt a szájüreg nyálkahártyájának receptorai érzékelik.  

Fémes íz a szájban: ezek a gyakori okai                    

A terhesség az egyik leggyakoribb oka a fémes íznek a szájban, ami valószínűleg az ebben az időszakban fellépő hormonális ingadozásoknak köszönhető. A másik jellemző indikátor a gyógyszerek szedése. Az ilyen mellékhatásokat kiváltó készítmények közé tartoznak az antibiotikumok, a dohányzás abbahagyására, a vér magas kálciumszintjének csökkentésére szolgáló, valamint a depresszió, a köszvény, az allergia és a magas vérnyomás kezelésére hivatott orvosságok. Sajnos, minél idősebbek leszünk, annál valószínűbb, hogy megváltozik az ízlelésünk, mivel több gyógyszert szedünk.

Számos, ásványi anyagokat tartalmazó étrend-kiegészítő fémes ízt okozhat a szájban, többek között a réz, a króm, a vas, a kalcium és a cink.

Bizonyos vitaminok és ásványi anyagok hiánya megváltozott ízérzékeléshez vezethet, és az eredmény fémes szájíz lehet. A Harvard Health Publishing szerint például a B12-vitamin hiánya olyan tüneteket okozhat, mint a duzzadt, gyulladt nyelv, amely megzavarhatja az ízlelőbimbók működését. A túlzott cinkbevitel mellett a cinkhiány is ízérzési rendellenességeket generálhat.

Betegségek a háttérben

Egy sor betegség befolyásolhatja az ízérzékelést fémes ízt okozva, például a megfázás, a felső légúti és a szájüregi fertőzések, valamint az orrmelléküreg-gyulladás. Ez azért történik, mert a szaglás és az ízlelés szorosan összefügg.

Az ízlelés és szaglás elvesztése a COVID-19 lehetséges mellékhatása, de egyesek fémes ízről is beszámoltak. A fémes íz a szájban hetekig vagy akár hónapokig is megmaradhat a fertőzésből való felépülés után.

A Sjögren-szindróma egy immunrendszeri rendellenesség, amely csökkenti a nyál mennyiségét. Néhány Sjögren-szindrómás ember fémes szájízt tapasztal.

Cukorbetegség esetén szintén előfordulhat tartós rossz íz a szájban, ami fémre emlékeztet. Ennek egyik előidézője a szájpenész – a száj gombás fertőzése –, amely elterjedt a cukorbetegeknél. A diabétesz elleni gyógyszerek ugyancsak okozhatnak megváltozott ízérzékelést.

A demenciában és a Parkinson-kórban szenvedőknél sokszor romlik az ízérzékelés. Ha az ízlelésben résztvevő idegpályák károsodnak, annak fémes szájíz lehet a következménye. Ugyanez a tünet megjelenhet az agydaganatos, a szklerózis multiplexes és a sztrókos betegeknél.

A fémes ízt a szájban a gyomorégés vagy savas reflux is okozhatja.

A vérnek a vastartalma miatt fémes íze van. És mivel egyesek, például a magas vérnyomással küzdők hajlamosak az orrvérzésre, előfordulhat, hogy a vér észrevétlenül bekerül a szájukba. Ez azt okozhatja, hogy észlelik a fém ízét, esetleg még a látható vérzés előtt. Ha valakinek fogászati ​​tályogja, súlyos fogínyfertőzése vagy más vérző szájfekélye van, az fémes ízt okozhat a szájban.

Bár ritka, a máj- vagy vesebetegség a vegyi anyagok szervezetben való felhalmozódását idézhetik elő, és ezek a nyálba kerülve fémes ízt okozhatnak. Például, a súlyos vesebetegségben szenvedő betegek nyálában túl sok ammónia található.

Rákbetegnél a kemoterápia és a sugárkezelés szintén fémes ízt idézhet elő a szájban, mivel károsodnak az ízlelősejtek. Különösen azoknál a betegeknél fordul elő, akiket fej-nyaki daganatok miatt kezelnek.

Szorongás és stressz

Úgy tűnik, hogy a szorongás fémes ízhez vezet a szájban. A szorongásos időszakokban nem ritka, hogy ízlelőbimbók érzékenyebbé válnak. Vannak tudományos bizonyítékok, amelyek azt sugallják, hogy intenzív stressz idején ugyanazt az ízt másképp érzékeljük.

A stressz elősegíti a szájban lévő baktériumok elszaporodását, ami fogínyvérzéshez vezet. A vérnek történetesen fém íze van, és még akkor is érezhető, ha a vér mennyisége minimális. Lehetséges, hogy szorongásos rohamok és stressz idején enyhe fogínyvérzés lép fel.

Amikor az étel a bűnös  

A fenyőmag fogyasztása után egyesek néhány naptól 2 hétig tartó keserű vagy fémes ízt tapasztalnak a szájukban. Ezt az ízérzékelési zavart fenyőmag-szindrómának nevezik. Az okát nem határozták meg, de az biztos, hogy a fenyőmag egy adott faja, a kínai Shaanxi és Shanxi régióiból exportált Pinus armandii felelős a tünetek kialakulásáért. Ezt a fenyőmagfajtát korábban csak helyben fogyasztották, és nem exportálták széles körben.

Az ételallergiák fémes ízt válthatnak ki a szájban. Ebben az esetben a fémes íz az anafilaxiás sokk korai figyelmeztető jele lehet. Esősorban a diófélék és a kagyló okolhatók érte.

Vegyi anyagok

Fémes íz jelentkezhet bizonyos vegyi anyagoknak való kitettség után, beleértve a rovarölőszereket, illetve a cigarettafüstben található kemikáliákat. Egy hegesztőüzemben vagy a rossz szellőzésű fémgyártó létesítményekben, a fémgőzök belégzése miatt keletkezhet fémes szájíz.

A lyukas fogak kezelésére használt amalgámtömések higanyt, rezet és cinket is tartalmaznak. A higany egyesek szerint évekkel később is kioldódhat a tömésekből. Érdemes az amalgámtöméseket fémmentes anyagból készült esztétikus tömésre cseréltetni.

Műtéti beavatkozás

Az ízérzékelés zavara – beleértve a fémes ízt a szájban – a fülműtét során fellépő idegkárosodás egyik jól dokumentált mellékhatása.

Olykor az ízérzékelés megváltozását a szájsebészeti műtétek során alkalmazott érzéstelenítő gyógyszerek okozzák.

Mit tehetünk a fémes szájíz ellen?

Ügyeljünk a szájhigiéniára, hogy elkerüljük a fogínygyulladást és a fogfertőzéseket.

Kerüljük a fém evőeszközöket és a vizes palackokat, használjuk inkább az üveg, műanyag vagy kerámia változatokat.

Ha a problémát gyógyszerek okozzák, beszéljünk a kezelőorvosunkkal azok lecseréléséről.

Hagyjuk abba a dohányzást.

Együnk olyan ételeket, amelyek elfedhetik a fémes szájízt, például citrusféléket, savanyúságot vagy juharszirupot (amit kis mennyiségben kell használni).

Alkalmazzunk illóolajos szájvizet (például borsmenta, rozmaring).

Ha a fémes íz a szájban egy-két nap elteltével sem múlik el, ideje orvoshoz fordulni. A tünetek megszüntetéséhez a kiváltó okot kell kezelni.

Források:

https://www.calmclinic.com/anxiety/symptoms/metallic-taste

https://www.thehealthy.com/dental/reasons-metallic-taste-in-mouth/

https://www.foodauthority.nsw.gov.au/about-us/science/food-risk-studies/pine-nuts-and-pine-mouth

A honlapon és a bejegyzésben található információk tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek nem az OÉTI, illetve az Országos Gyógyszerészeti Intézet (OGYI) szakvéleményei. Betegséggel, hatóanyagokkal, életmódváltással, táplálkozással kapcsolatban kérje orvosa vagy gyógyszerésze szakvéleményét!

Hasznos volt a cikk?

Iratkozzon fel hírlevelünkre és olvasson hasonló tartalmakat




Tudja meg, hogy Ön magnéziumhiányos-e!

Magnéziumhiány kalkulátorunkat használva néhány kérdés megválaszolásával kiderítheti, hogy Önnek szüksége van-e extra magnéziumpótlásra.

Töltse le ingyenes könyveinket!

Ha szeretne még többet tudni a magnézium élettani hatásairól, akkor töltse le 3 elektronikus formátumú könyvünket és ismerje meg a részleteket!

Tudja, hogyan védheti jobban egészségét?

Kevéssé ismert tények a magnéziumról amelyek befolyásolják az Ön egészségét!

3 letölthető könyvbe foglalva, 990 Ft értékű kuponnal.





Ajándék termék a következő vásárlásához!

A kosár oldal alján adja meg az OSIM93 kuponkódot és mi egy 1390 forint értékű Koncentrátum Érzékeny Bőrre 30ml terméket küldünk ajándékba a vásárlása mellé!

A kupon felhasználónként csak egy alkalommal alkalmazható és március 31. éjfélig használható fel!

A kedvezmény más kedvezményekkel együtt nem alkalmazható!

Kérdése van? Segítségre van szüksége?

Keresse kollégáinkat a +36 1 445 0532 telefonszámon, vagy az info@osimagnesium.hu email címen