Barion Pixel

Melyek a felnőttkori tejallergia tünetei?

Egyre több felnőtt küzd tejfehérje-allergiával, hiszen a modern életmód számos olyan változást hozott, amelyek hozzájárulhatnak ehhez a problémához. A felnőttkori tejallergia tünetei széles körűek és nem specifikusak, vagyis sok más betegség esetén is előfordulnak, néhány gyakori tünet azonban segíthet felismerni ezt az állapotot.

A tejfogyasztásról alkotott képünk az elmúlt évtizedekben jelentősen változott. Míg korábban az egészséges táplálkozás nélkülözhetetlen elemének tekintették ma már tudjuk, hogy nem mindenki számára egyformán jó választás. Sok felnőtt nem képes megemészteni a tejben található cukrot, azaz a laktózt, ami emésztési problémákat okozhat, egyes esetekben pedig az immunrendszer túlérzékenyen reagál a tejfehérjékre, allergiás tüneteket kiváltva.

Röviden a tejallergiáról

A tejallergia az egyik leggyakoribb ételallergia, amely elsősorban csecsemőket és kisgyerekeket érint. Oka, hogy az immunrendszer a tejfehérjéket tévesen káros anyagként azonosítja, és IgE (immunglobulin E) antitesteket kezd termelni ellenük. A tehéntejben lévő fehérjék nagy része kazein, a fennmaradó részt pedig elsősorban az alfa-laktalbumin és a béta-laktoglobulin nevű tejsavófehérjék teszik ki. Ha az IgE antitest találkozik a tejfehérjével, egy láncreakció indul be, amely gyulladásos mediátorok, például hisztamin felszabadulásához vezet. Ez okozza a különböző szervek kapcsán jelentkező allergiás tüneteket.

A legtöbb gyermek kinövi a tejallergiáját, mire eléri az iskoláskort, néhány embernél azonban felnőttkorban is megmarad. Ha ez megtörténik, az érintettek nagyobb valószínűséggel tapasztalnak súlyosabb allergiás reakciókat. Ritkábban ugyan, de a tejallergia felnőttkorban is kialakulhat, amely mögött egyes tanulmányok genetikai és környezeti tényezők szerepét gyanítják. Az élelmiszer-adalékanyagokkal, valamint a bélnyálkahártya homeosztázisát megváltoztató anyagokkal (például egyes gyógyszerekkel és alkohol) való érintkezés, a bélflóra egyensúlyának felborulása és a stressz a feltételezések szerint mind hozzájárulhatnak a kialakulásához.

Miben különböznek a gyerek- és felnőttkori tejallergia tünetei?

A tejallergia tünetei alapvetően minden életkorban megegyeznek – jellemzően az emésztő- és légzőrendszert, valamint a bőrt érintik –, de néhány eltérés előfordulhat. Gyermekeknél a tejallergia főként hasi görcsök, hasmenés vagy etetés utáni hányinger formájában nyilvánul meg, de gyakoriak a bőrkiütések is. Felnőtteknél más panaszok is előfordulhatnak, például fáradtság, fejfájás, koncentrációs zavarok vagy izomfájdalmak.

Melyek a felnőttkori tejallergia tünetei?

A tejallergiának két fő típusa van, a tünetek ennek megfelelően mutatkoznak meg. Az IgE által közvetített tejallergia (azonnali tejallergia) gyorsan jelentkezik, jellemzően percekkel a tej elfogyasztását követően.

Azonnali tünetek:

  • Emésztőrendszeri panaszok: hányinger, hányás, hasmenés, hasi görcsök.
  • Bőrtünetek: csalánkiütés, viszkető, vörös foltok, ekcéma. Az ajkak, az arc vagy a szemek duzzanata.
  • Légúti tünetek: bizsergő, vagy viszkető érzés a szájban, orrfolyás, tüsszögés, köhögés, gégevizenyő.
  • Anafilaxiás reakció: ritka, de súlyos allergiás reakció, amely az egész testet érintheti és életveszélyes is lehet. Tünetei közé tartozik a hasi fájdalom, az ajkak, a gége és a nyelv nagymértékű feldagadása. Légzési nehézség, szédülés, gyors szívverés, vérnyomásesés, ami akár keringési elégtelenségig fokozódhat.


A késleltetett tejallergia kapcsán nem az IgE antitestek, hanem a T-sejtes immunitás játszik főszerepet. Ez azt jelenti, hogy közvetlenül a T-limfociták ismerik fel allergénnek a tejfehérjéket és indítják be az immunválaszt. Ez a folyamat lassabb és gyakran más típusú tüneteket okoz, amelyek általában a tejfogyasztást követő 2-72 órával jelentkeznek, széles skálán mozoghatnak és hosszabb ideig fennállhatnak.

A tünetek egyénenként eltérőek lehetnek, de ezek a leggyakoribbak:

  • Bőrproblémák: ekcéma, csalánkiütés, száraz, viszkető bőr.
  • Emésztőrendszeri panaszok: hasfájás, hányinger, puffadás, reflux, székrekedés vagy hasmenés, véres széklet.
  • Légúti tünetek: orrdugulás, orrfolyás, köhögés, tartós rekedtség.
  • Egyéb tünetek: ingerlékenység, fáradtság, fejfájás, izom- és ízületi fájdalmak, ízületi merevség. Ok nélküli hízás vagy fogyás, orrnyálkahártya- és arcüreggyulladás, asztma és csontritkulás.

A késleltetett allergiás reakció miatt nehéz a tejfogyasztást közvetlenül a tünetekkel összekapcsolni. Sok más betegség, például az irritábilis bél szindróma (IBS), a gluténérzékenység vagy bizonyos gyulladásos bélbetegségek is okozhatnak hasonló panaszokat. Ha azt gyanítjuk, hogy késleltetett tejallergiánk van érdemes gasztroenterológushoz vagy allergológushoz fordulni.

A tejfogyasztás körüli vita

A legtöbben úgy nőttünk fel, hogy azt hallottuk milyen jót tesz a tejfogyasztás a szervezetünknek, erőssé és egészségessé válunk tőle. Bár valóban számos értékes tápanyagot tartalmaz, egyre több kutatás kérdőjelezi meg a tej egészséges mivoltát. Egyes kutatások szerint a fogyasztása fokozhatja a szervezetben a gyulladásos folyamatokat, ami hosszú távon krónikus betegségekhez vezethet. A tej hormontartalma is vitatott kérdés. Néhány tanulmány azt állítja, hogy a tejben található növekedési hormonok hatással lehetnek a szervezet hormonháztartására. A tej egyik legnagyobb előnyének a kalciumtartalmát tartják, amely a csontok egészségéhez elengedhetetlen. Bizonyos vizsgálatok úgy találták, hogy a tejben található nagy mennyiségű kalcium gátolhatja az aktív D-vitamin képződését, ami viszont a kalcium felszívódásához szükséges. Hogy egészséges-e vagy sem, nem tisztünk eldönteni. Mindenkinek azt javasoljuk, hogy figyelje a teste jelzéseit. Ha a tej fogyasztása után kellemetlen tüneteket tapasztalunk, érdemes elgondolkodni az étrendünkből való kiiktatásán.

A cikkben szereplő információk tájékoztató jellegűek és nem helyettesítik az orvosi tanácsadást.

Források:

https://www.allergyuk.org/resources/adult-cows-milk-allergy

https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC10509834

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30909722

A honlapon és a bejegyzésben található információk tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek nem az OÉTI, illetve az Országos Gyógyszerészeti Intézet (OGYI) szakvéleményei. Betegséggel, hatóanyagokkal, életmódváltással, táplálkozással kapcsolatban kérje orvosa vagy gyógyszerésze szakvéleményét!

Hasznos volt a cikk?

Iratkozzon fel hírlevelünkre és olvasson hasonló tartalmakat




Testvaj + OptiMSM 200ml

Original price was: 5090 Ft.Current price is: 4070 Ft.

Testápoló + OptiMSM 200ml – Tripla Csomag

Original price was: 14970 Ft.Current price is: 9980 Ft.

Testápoló + OptiMSM 200ml

Original price was: 4990 Ft.Current price is: 3990 Ft.

Tudja meg, hogy Ön magnéziumhiányos-e!

Magnéziumhiány kalkulátorunkat használva néhány kérdés megválaszolásával kiderítheti, hogy Önnek szüksége van-e extra magnéziumpótlásra.

Töltse le ingyenes könyveinket!

Ha szeretne még többet tudni a magnézium élettani hatásairól, akkor töltse le 3 elektronikus formátumú könyvünket és ismerje meg a részleteket!

Tudja, hogyan védheti jobban egészségét?

Kevéssé ismert tények a magnéziumról amelyek befolyásolják az Ön egészségét!

3 letölthető könyvbe foglalva, 990 Ft értékű kuponnal.





Ajándék termék a következő vásárlásához!

A kosár oldal alján adja meg az OSIM93 kuponkódot és mi egy 1390 forint értékű Koncentrátum Érzékeny Bőrre 30ml terméket küldünk ajándékba a vásárlása mellé!

A kupon felhasználónként csak egy alkalommal alkalmazható és március 31. éjfélig használható fel!

A kedvezmény más kedvezményekkel együtt nem alkalmazható!

Kérdése van? Segítségre van szüksége?

Keresse kollégáinkat a +36 1 445 0532 telefonszámon, vagy az info@osimagnesium.hu email címen